sobota 19 września 2020     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Guru polskiej hematologii w Gorzowie
eGorzowska - 5176_a0n3Uts7nl3cRMCgqmLz.jpg– Potwierdzam, że w Gorzowie na oddziale hematologii pacjenci są leczeni zgodnie z najlepszymi współczesnymi standardami – powiedział profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak w czasie konferencji prasowej.

Profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak, konsultant krajowy, guru polskiej hematologii, 13 maja odwiedził gorzowski szpital. Na oddziale, którym kieruje dr Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, uczestniczył w lekarskim obchodzie pacjentów.

– Potwierdzam, że w Gorzowie na oddziale hematologii pacjenci są leczeni zgodnie z najlepszymi współczesnymi standardami – powiedział w czasie konferencji prasowej. – Oddział na tle innych w Polsce prezentuje się bardzo dobrze. Część kadry jest nowa, dlatego trzeba dać jej jeszcze trochę czasu, aby móc ocenić ich pracę. Natomiast sprzęt, możliwości diagnostyczne i nowe dziecko, czyli pododdział dziennej chemioterapii, są na wysokim poziomie. Do pełnego rozwoju hematologii niewątpliwie potrzebna jest tzw. cystometria przepływowa, która pomaga w diagnozowaniu wszelkich odmian białaczek – zapewnił profesor, który w 1984 wykonał pierwszy udany zabieg przeszczepienia szpiku w Polsce.

Krajowy konsultant do spraw hematologii prof. Jędrzejczak, na co dzień kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, będzie wspierał rozwój oddziału w gorzowskim szpitalu.

– Duży ukłon należy się panu profesorowi z naszej strony, że zgodził się tu przyjechać, spędzić z nami cały dzień i służyć wsparciem w naszych rozwojowych planach. Profesor Jędrzejczak w życiu już wszystko udowodnił. Tym bardziej należy mu się podziękowanie, że chce pomagać w realizacji naszych ambitnych planów, także – co jest szczególnie ważne – w kwestii szkolenia lekarzy – powiedział prezes szpitala Piotr Dębicki, który szuka naturalnych sprzymierzeńców u specjalistów najwyższej klasy. Poza prof. Jędrzejczakiem uzyskał również wsparcie prof. Mariusza Ratajczaka, specjalisty hematologii eksperymentalnej.

– Choroby hematologiczne spadają na ludzi nagle, bez udziału z ich strony – mówił w Gorzowie prof. Jędrzejczak. – To straszny dopust Boży. One grożą śmiercią w krótszym lub dłuższym okresie, dlatego lekarze tej specjalizacji mają szczególną misję ratowania życia w sensie dosłownym. Jako hematolog żyję dziś w szczęśliwym czasie. Kiedy zaczynałem pracę, ta choroba kończyła się po tygodniu, dwóch lub trzech od zdiagnozowania. Dziś wiele z jej odmian można całkowicie wyleczyć.

Niestety, jak przyznaje profesor, nie istnieje właściwie żadna prewencja w przypadku tych chorób.
– Natomiast w odniesieniu do niektórych chorób krwi ma znaczenie wczesna diagnostyka oraz prewencja wtórna i trzeciorzędowa, czyli zapobieganie powikłaniom leczenia. To jest ważne również z tego względu, że oprócz niebagatelnych kosztów leczenia przeciwnowotworowego u chorych, bardzo znaczną część kosztów stanowią koszty leczenia wspomagającego – uzupełnił.

Choć konferencja prasowa była poświęcona rozwojowi Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w kontekście rozszerzania usług onkologicznych świadczonych przez gorzowską lecznicę, profesor Jędrzejczak odpowiedział również na pytanie dotyczące coraz bardziej popularnego w ostatnich latach pobierania krwi pępowinowej, jej przechowywania i wykorzystywania.

– To jest działalność biznesowa, która nie ma żadnego praktycznego znaczenia z punktu widzenia niesienia pomocy chorym – powiedział z pełnym przekonaniem. – Praktycznie – poza pojedynczymi przypadkami – ta krew nie jest wykorzystywana, choć przez firmy, które się tym zajmują, traktowana jak polisa na życie. Zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy jest bankowana krew jednego dziecka, natomiast w rodzinie drugie zachoruje na białaczkę w momencie, gdy tamto, zgodne tkankowo, nie może oddać szpiku czy komórek krwi obwodowej. I nie kwestionuję tych przypadków. Jednakże nie ma medycznego uzasadnienia do bankowania własnej krwi pępowinowej, aczkolwiek marketing firm zajmujących się tym biznesem, jest bardzo agresywny. Sam się z tym zetknąłem, gdy prawie siedem lat temu zostałem tatą. Mojej żonie przebywającej w szpitalu mówiono, że jest w Warszawie taki głupi profesor Jędrzejczak, który twierdzi, że pobieranie krwi pępowinowej nie ma sensu. Prawda jest taka, że nie ma takiego uzasadnienia, by pobierać krew pępowinową. To nie jest tylko moja prywatna opinia. Na ten temat jest wiele oficjalnych dokumentów, łącznie z opinią Europejskiej Rady do Spraw Etyki w Nauce i Technologii.

Tekst i foto Hanna Kaup
Foto szpital

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 1/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 2/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 3/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 4/4


13 maja 2014 23:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


OPINIE PACJENTÓW KIEROWANYCH NA DZIENNĄ CHEMIOTERAPIĘ SĄ ZGOŁA INNE- WYSTARCZY PODŁUCHAĆ NA PSEUDO POCZEKALNI WYODRĘBNIONEJ Z HOLU GŁÓWNEGO SZPITALA.ZGOŁA WSZYSCY MAJĄ DOŚĆ TRAKTOWANIA ICH W SPOSÓW PRZEDMIOTOWY, WIELOGODZINNEGO OCZEKIWANIA NA NIE WIADOMO CO, BO PRZYJMUJE TAM PANI LEKARZ , KTÓREJ OPIECE BYŁO BY ŻAL POWIERZYĆ KAMIENIE, A NIE CHORYCH SŁABYCH LUDZI.PANI ORDYNATOR WINNA ZMIENIĆ SWOJE PARCIE NA MEDIA I SWOJĄ KARIERĘ NA ORGANIZACJĘ PRACY PODOODZIAŁU.KILKAKROTNY TAM WIELOGODZINNY POBYT BEZ ŻADNYCH EFEKTÓW I LECZENIA PODDAJE W WĄTPLIWOŚĆ SKUTECZNOŚĆ LECZENIA.W TAKIM TEMPIE TO CAŁKIEM ZDROWEGO MOŻNA UŚMIERCIĆ.
Anonim_6629, 29.05.2014, 12:12, 150.254.196.114 ##

Def. Pani Brzeźniakiewicz : bizneswoman, ordynator no i wreszcie lekarz ..
Może warto przypomnieć szanownej Pani doktor definicje jej zawodu, który wierzę, ze robiła z powołania.
Na tę chwilę oddział hemiologii nie spełnia żadnych standardów oprócz ładnych kolorów ścian. Nie sugerujcie się Państwo wypowiedzią Pana profesora z Warszawy, ponieważ wśród lekarzy każdy sobie ręce myje. Taki zawód... oczywiście z całym szacunkiem do profesora. Pozdrawiam i ci którzy mogą nie pozwólcie się leczyć w tym szpitalu.
Anonim_2924, 14.08.2017, 11:17, 188.22.72.153 ##

Pani która żądzi prezesem jak ona mu zagra tak prezes tańczy żądzi szpitalem ludzi najniszego poziomu ma zanic mobiguje
Anonim_8191, 10.07.2020, 11:28, 31.0.67.198 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Miejskie Centrum Kultury Amfiteatr

park SiemiradzkiegoGorzów Wlkp.,
tel. 95 720 86 46
branża: Teatry, filharmonie <czytaj dalej>
"Polbud" Jarosław Jakubiel

ul. Składowa 1, Gorzów Wlkp.
tel. 600 596 788
branża: Malowanie, tapetowanie - usługi <czytaj dalej>

Z kroniki policyjnej
Szalony kierowca jadący po chodniku, złodziej ślubnych prezentów i 30-latek ... <czytaj dalej>
15IX2020 - niełatwa jazda po mieście
15IX2020. Gorzów to jeden wielki plac budowy jeśli chodzi o drogi. ... <czytaj dalej>
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
14IX2020 - słowo o młodzieży
14IX2020. Nie o każdej – ma się rozumieć – ale o ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
Hanna Kaup:
18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4648:
Gratulacje wraz z życzeniami wytrwałości i zapału oraz satysfakcji zawodowej z dalszego prowadzenia ciekawego portalu.Helena Tobiasz <czytaj dalej>
Anonim_4353:
Przechwałki, przechwałki :-)
<czytaj dalej>
Anonim_7249:
Kim jesteś? Człowiekiem myślącym :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej