czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Andrzej Trzaskowski BLOG

« powrót
Akademicki dialog z cieniem
I Akademicki Salon Dialogu za nami. Zorganizował i poprowadzi spotkanie dyrektor pięknej Biblioteki PWST w Gorzowie Sławomir Jach. W przeświadczeniu zapewne, że będzie to – poprzedzone wprowadzeniem w temat przez teoretyków z profesorskimi tytułami – platformą wymiany poglądów władz miejskich i ludzi kultury. Bo na pierwszy ogień poszła kultura w mieście. Ale – jak zastrzegła w podsumowaniu pani rektor PWSZ Elżbieta Skorupska-Raczyńska: bez wniosków i konkluzji, czyli takie akademickie już gadanie.

Do dialogu trzeba dwojga. Ze strony władz miejskich nie stawił się nikt. Radnych z komisji kultury też nie zauważyłem. Był pełnomocnik Prezydenta ds. kultury, ale on się nie liczy: jest ,ale jakoby go nie było. Ładnie wychodzi na zdjęciach. I tyle tego. I o to pewnie chodzi. A jeżeli się już odezwie, to na ucho i „śmiesznym szeptem po kolacji”. Tak ma. Tak mamy i tak jeszcze długo będziemy – obawiam się – mieć.

Z ludzi, dotychczas uczestniczących w debatach i przejawiających żywotne zainteresowanie sprawami kultury w mieście, nikogo. Zmęczenie materiału, pokłosie poprzednich debat, z których nic nie wynikało? Pewnie tak.

To co? Dialog. Jaki dialog? Z kim dialog? Z cieniem? I czemu ma służyć? Tylko wpisywaniu się władz PWSZ w proces dążenia do Akademii poprzez organizowanie akademickich dyskusji? Może to jest i jakiś pomysł…

Następne, drugie już spotkanie w Akademickim Salonie Dialogu, ma przebiegać pod znakiem wielokulturowości. A ja sobie myślę, że i ten wczorajszy, pierwszy, dotknął niezamierzenie wielorakości podejścia do kultury, do poczucia powinności, do zobowiązania w stosunku do potencjalnych adwersarzy, do adresatów działań miejskich instytucji kultury.

Bo jeżeli nawet nie sposób było przewidzieć, czy i w jakiej sile ci ostatni dialogować z władzą przybędą, to ponad wszelką wątpliwość można się było spodziewać, że strona urzędowa stawi się w komplecie. A tutaj nic, nikt, sam pełnomocnik Prezydenta tylko. Mający wiele do powiedzenia, ale w kuluarach, na ucho i wybranym tylko. A szkoda. I już pomału tracę nadzieję, że da wreszcie głos. Czekam. Czekamy cierpliwie. Przecież nie każda nominacja w kulturze musi kończyć się rozczarowaniem. Może więc chociaż tym razem Pan Prezydent dokonał właściwego wyboru?

Andrzej Trzaskowski

5 grudnia 2013 20:09, Andrzej Trzaskowski
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pan J.M. kase bierze i na ucho szepcze, że niedoceniony i ci którym sie wydaje, to tylko im sie wydaje, bo prawdziwe zasługi dla gorzowskiej kultury ma ON. A szczególnie w edukacji muzycznej. Disco polo tez chetnie słucha, bo muza dla wszystkich i kramarzy i intelektualistów (wywiad w Radio Zachód).
Anonim_8884, 06.12.2013, 08:27, 213.109.32.2 ##

jaki prezydent taki doradca
Anonim_9937, 06.12.2013, 09:03, 79.186.231.254 ##

Najlepsza biblioteka w Gorzowie jest w PWSZ. W Polsce zachodniej we Frankfurcie nad Odrą Viadrina Uni (3 poziomy z możliwością wypożyczania i ściągania pozycji z USA)
Anonim_2768, 06.12.2013, 12:17, 178.183.176.35 ##

Najlepsza biblioteka to wojewódzka i miejska. Co do amerykańskich tytułów, w gorzowskiej bibliotece jest darmowy dostęp do większości amerykańskich dzienników, tygodników i czasopism internetowych za pomocą specjalnych baz danych. Do tego dochodzi tysiące książek dostępnych online. Lepiej sprawdzić niż wysyłać do Frankfurtu.
Anonim_6786, 07.12.2013, 12:05, 89.228.131.90 ##

Wojewódzka to jest muzeum nafaszerowane unijną propagandą w nowoczesnym budynku. Mi chodzi o pozycje naukowe sprowadzane w orginale z USA. Nie zależy mi o gazety typu "Świerszczyk" z 1986 itd.
Anonim_2768, 07.12.2013, 17:53, 62.152.149.235 ##

O tym mówię, proszę sprawdzić co jest dostępnego, a dopiero wtedy krytykować. Jeśli chodzi o humanistykę czy nauki ekonomiczne, wszystkie liczące się periodyki są dostępne online w bibliotece z możliwością wydrukowania tekstu lub jego przesłania na e-mail, podobnie z dostępem do wielu książek naukowych
Anonim_6786, 07.12.2013, 21:57, 89.228.131.90 ##

hahaha, podoba mi się-"śmiesznym szeptem , po kolacji". A było jak zawsze -zadęcie i....
Anonim_7148, 08.12.2013, 14:44, 89.228.139.137 ##

ekonomiczne dobre książki z matematyki pisali tylko Rosjanie.
Anonim_2768, 08.12.2013, 22:35, 178.183.167.70 ##

po mojemu wszystko w tym mieście jest drugiej a może nawet trzeciej kategorii...bo jak się temu dokładnie przyjrzeć to wystarczy odpowiedzieć sobie na takie oto pytania...
1. kto ze sprawujących władzę w tym mieście ma poszanowanie, choćby minimalny autorytet, jakie ma przygotowanie zawodowe i kwalifikacje, w jaki sposób piastuje swoją funkcję, jak się wypowiada, jakie ma dokonania a jaką przeszłość, w jaki sposób dostał się na ów urząd, co sobą reprezentuje jako zwykły człowiek… i nie mam tu nam myśli tylko TJ- bo on ciągnie władzę po części z tego powodu iż potencjalny wyborca „wybiera mniejsze zło czyli lepszy on bo cos już tam zrobił w mieście- a jak to zrobił 90% ludu to nie interesuje - niż jakiś oszołom z prawej strony lub karierowicz - dużo gadający jakiś tam POlityk”
2. jeżeli góra władzy jest taka a nie inna a jaka jest każdy widzi.. a zastępcy są tylko do administrowania pracy swoich wydziałów czy biur i tak naprawdę nie mają nic do powiedzenia a tym bardziej do decydowania w sprawach ważnych, strategicznych dla miasta to jacy maja być:
- doradcy!!(zbędne synekury), szefowie miejskich spółek, instytucji kultury, zakładów budżetowych, instytucji powiązanych budżetowo z miastem? No jacy?
Wszyscy oni musza być podlegli bo jak nie to wypad, jak masz inne zdanie to szukaj sobie roboty gdzie indziej jak chcesz robić po swojemu a nie tak jak ja uważam to spadaj ( było takich wielu nazwiskami mogę sypać ale po co, tacy co podskoczą wysyłani są na zielona trawkę
wiec kto ma zmieniać to miasto, sposób myślenia sprawujących władze, sprawujących przecież władze w imieniu mieszkańców, no kto? Rada miasta przecież tak naprawdę nie ma nic do gadania nie ma żadnego działania sprawczego, oni rozgrywają tam swoje gierki polityczne, a jak zbliżają się wybory to zaczynają walkę o głosy która w większości przypadków przekłada się na późniejszy stały dochód - comiesięczną dietę, tylko nieliczni tam są finansowo niezależni i tacy którzy mogliby sprawować mandat społecznie gdyby zaszła taka potrzeba
żeby to miasto podniosło się z kolan trzeba rewolucji we władzach, odważnego i z wizją prezydenta, nie bojącego się dialogu z wyborcami, skorego do dyskusji, polemiki, wysłuchania mieszkańców, prezydenta obywatelskiego, zdolnego do przyjęcia racji innych a nie realizacji tylko osobistych pomysłów /dla spełnienia własnych ambicji/tj. inwestycji, które obciążają teraz budżet miasta i nie pozwalają na realizację i zaspokajanie elementarnych potrzeb mieszkańców
ale takiego kogoś nie ma w lokalnym środowisku … nikt taki nie wyłania się na horyzoncie, a ci wszyscy potencjalni kandydaci wymieniani w lokalnych mediach to kandydaci o których każdy z nas kto trochę interesuje się sprawami publicznymi w tym mieście mógłby napisać osobny elaborat pt. „dlaczego nie ten/ta”
więc kto ma dyskutować ze strony sprawujących władzę o kulturze w tym mieście jeżeli im tej kultury i podstawowych standardów w sprawowaniu władzy już na samym wstępie brakuje…tu króluje bylejakość a jeden przyczółek - jazz klub pod filarami- który ma sukcesy , renomę , uznanie , rozpoznawalność czy to w Polsce czy Europie pod względem i działalności i sukcesów jego wychowanków/muzyków tam zaczynających swa przygodę z jazzem – jest tak naprawdę zadrą bo przecież to nie jest osobistym sukcesem wierchuszki a sukcesem zdolnego i oddanego od lat sprawie managera, bez którego wiedzy, kontaktów i osobistych(w pozytywnym w znaczeniu) układów w środowisku muzycznym ten klub byłby kolejnym zapomnianym miejscem.. a to że jest finansowany ze środków miejskich to nie żadna fanaberia władzy a wręcz powinność i obowiązek, co niektórym jest bardzo trudno zrozumieć
i tylko podziwiać, że takiemu Bogusiowi się jeszcze chce! że mimo kłód rzucanych pod nogi i ciągłych pomysłów wiadomego wydziału aby podciąć mu skrzydła z tej czy innej strony dalej rozsławia miasto w kraju i za granica i nie jest to anty-promocja w stylu „gorzowskiego wdrożenia i realizacji ustawy śmieciowej” pokazywanej w ogólnopolskich mediach! a przykład działań, które powinny być wzorem do naśladowania, niestety w tym zapyziałym mieście z ludźmi małostkowymi i zakompleksionymi u władzy takie działanie to zagrożenie dla nich samych! Więc wola to skutecznie podgryzać, niszczyć i bron boże wspierać…

anonim_1111, 09.12.2013, 19:59, 91.226.7.172 ##

"że mimo kłód rzucanych pod nogi i ciągłych pomysłów wiadomego wydziału aby podciąć mu skrzydła z tej czy innej strony" ... doradca prezydenta ds. kultury, ten to potafi swoje frustracje, zazdrość i kompleksy wylać z wiaderem pomyj na wyżej wspomnianego. I to juz nie szeptem a krzykiem!
Anonim_8884, 10.12.2013, 11:01, 213.109.32.2 ##

chcialem sie podzielic refleksja nt wpisu jednego pana na blogu drugiego pana ale nie moge wkleic linka
anonim_1111, 13.12.2013, 22:17, 91.226.7.172 ##

niech bedzie bez linka , zainteresowani na pewno to znajda "nad warta"

myślałem że gorzej już być nie może w tym mieście...
cyt. "Z drugiej zaś strony to nie jest tak, że jestem kompletnym analfabetą, który dostał tzw. stołek."
125 tys. Gorzowian właśnie uwierzyło że jest inaczej!!...kamaryle, pociotki mają się dobrze w tym mieście...najsmutniejsze jest to że chłopak nie widzi w tym nic niestosownego...tylko czekać aż regularnie zacznie pisać laudacje nt. obecnego prezydenta we wszystkich możliwych mediach a nie tylko na blogu gościa, który wsławił się wątpliwymi akcjami, happeningami i innymi dziwactwami w przeszłości wobec obecnego prez. a teraz stał się jego nadwornym pijarowcem! Jak to rozumieć?
widocznie po 2 latach bycia prez. miejskiej spółki doszedł do wniosku że tak TRZEBA...że te peany nt. preziego powinny trafić do szerszego grona odbiorców a nie tylko to szafy ze szpulakiem w gabinecie wodza
i jak tu nie napisać, że Bareja wiecznie żywy

anonim_1111, 13.12.2013, 22:18, 91.226.7.172 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Fundacja dla Solidarności

ul. Borowskiego 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 49 08
branża: Fundacje, charytatywne instytucje <czytaj dalej>
Kanecka Jadwiga Usługi Gastronomiczno-Turystyczne

ul. Spółdzielców 7 m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 46 88
branża: Bary <czytaj dalej>
"Fabal" Beata Kapułkiewicz

ul. Sikorskiego 120, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 00 92
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej