niedziela 3 marca 2024     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Co wspólnego ma Pluton z winem
eGorzowska - 11372_z8zsZUCck4HnKiFuVwev.jpg

18 lutego. Jak przyjemnie budzić się w ciszy, pod pięknie pozamiatanym niebem, okraszonym jaśniejącą nad widnokręgiem Wenus. I nie rozumiem, co ma na myśli smartfonowa pogodynka, informując „oczekiwany deszcz”. Ja go wcale nie oczekuję. Warta i tak ma już nienotowany od dawna tak wysoki poziom, a Łęgi Warciańskie przypominają pola ryżowe. Zdecydowanie czekam na słońce.

„Gdy burze i deszcze w lutym panują, dobry plon nam obiecują” – i to jedyna pozytywna rzecz, którą można o panującej nam aurze powiedzieć. Wczoraj naliczono w kraju co najmniej osiem trąb powietrznych. To trochę tak, jakby wpadła do nas z wizytą Aleja Tornad.

Do huraganowych wiatrów chyba musimy się przyzwyczaić. Synoptycy ostrzegają, że jeszcze do końca miesiąca mogą się co kilka dni powtarzać. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą aż tak niszczące, jak wczorajsze podmuchy, bo z takiej pogody cieszą się jedynie elektrownie wiatrowe (chociaż też nie wszystkie). Oprócz innych mrożących krew w żyłach wybryków, czwartkowa wichura zdołała urwać śmigła giganta stojącego w powiecie radomszczańskim.

Zupełnie bez związku z ogromną siłą napędową szalejących wiatrów obchodzimy dziś Dzień Baterii. Ustanowiono go w rocznicę urodzin Alessandro Volty (1745), włoskiego konstruktora pierwszego ogniwa galwanicznego.

Ciekawostką jest, że użycie nazwy „bateria” przypisuje się Beniaminowi Franklinowi, który widząc wiele butelek lejdejskich (będących pierwszymi kondensatorami), porównał je do funkcjonującej zespołowo baterii armat.

Dzisiejszy dzień jest także kolejną rocznicą odkrycia przez Clyde’a Tombaugha obiektu astronomicznego, który przez 76 lat uważany był za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Chodzi oczywiście o Plutona, który w 2006 r. został przez Międzynarodową Unię Astronomiczną pozbawiony statusu pełnoprawnej planety i przekwalifikowany na planetę karłowatą. Ja nie widzę specjalnej różnicy, ale fachowcy już tak. Według nich ta druga, czyli karłowata, nie jest wcale planetą, tylko obiektem pośrednim pomiędzy pierwszą, a małym ciałem niebieskim.

Ufff… niezależnie od tego czym Pluton jest, a czym nie jest, dzisiaj świętujemy Dzień Plutona, natomiast 24 sierpnia będziemy obchodzili Dzień Zdegradowania Plutona. I warto wiedzieć, że wymyślony przez Walta Disney’a pies Pluto swoje imię wywodzi właśnie od tegoż ciała niebieskiego.
Najprzyjemniejsze z dzisiejszych świąt zostawiłam na koniec. To Dzień Picia Wina. Przecież nie od dziś wiadomo, że „Kto wino pije, ten zdrów żyje” oraz „Wino dobre zawsze służy – czy to w domu, czy w podróży”.

Wino potrafi objawić w człowieku zdolności lingwistyczne - „Gdy piję wino, prawię łaciną”, więc po dwóch kieliszkach doskonale już wiadomo, że „Wino powinno mieć – colorem, saporem et odorem.”
Należy również pamiętać, iż „Wino młodemu szkodliwe”, bo „Ognia do ognia przydaje, kto młodemu wino daje” oraz „Od wina głupieje dziewczyna”, chociaż nie tylko ona, bowiem „Wino i chłopa obali”.
Nie wydaje mi się także, żeby dobrym pomysłem było stosowanie się do porzekadła „Kto się upije winem, niechaj klin wybije klinem”.

Fani mocniejszych trunków z upodobaniem powtarzają „Nie pij wina, boś chudzina, lepsza nasza gorzalina”, na co wielbiciele wina mają odpowiedź „Stare wino do picia, liche drwa do palenia, stare książki do czytania i stary przyjaciel do rady – najlepsze”.

Dzisiejsze zdjęcie wprawdzie nie przedstawia bezpośrednio pysznego trunku, za to zrobione było w jednej z naszych ulubionych lubuskich winnic – Winnicy „Cantina” w Mozowie. Lubimy tam zaglądać i oddawać się degustacji. Lubuski Winny Szlak to dobry pomysł na co najmniej kilka, a nawet kilkanaście wypraw. I pamiętajcie: „Jak siekiera bez klina, tak obiad bez wina”.Tekst i foto Maria Gonta


18 lutego 2022 08:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Bardzo przyjemne są te opowieści blogowe. Brawo
Anonim_6654, 18.02.2022, 18:38, 37.30.2.13 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Wandex" Hurtownia AGD Wanda Andrzejewska

ul. Małorolnych 10 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 85 08
branża: Artykuły gospodarstwa domowego - hurt <czytaj dalej>
"Del-Pol" Sebastian Kołodziejczak

ul. Marcinkowskiego 12 d lok. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 783 026 412
branża: Stolarskie usługi <czytaj dalej>
Agencja PKO

ul. Walczaka 13 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 40 24
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - facet2b.jpg
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej