
13 września to 256 dzień roku, a skoro tak, to obchodzimy dziś Dzień Programisty. Dlaczego akurat dzisiaj? Ponieważ programistom spodobało się, że 256 to inaczej 28 czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta informacji w 8-bitowej postaci. W latach przestępnych święto obchodzone jest 12 września.
ProgramiÅ›ci sami o sobie mawiajÄ… (z przymrużeniem oka), że sÄ… ludźmi, którzy „w porze snu normalnych obywateli, próbujÄ… na niedoskonaÅ‚ym, czÄ™sto wadliwym sprzÄ™cie komputerowym, za pomocÄ… caÅ‚kowicie nieudanych pakietów narzÄ™dziowych, na zlecenie totalnie niekompetentnych użytkowników, przeÅ‚ożyć ich wzajemnie wykluczajÄ…ce siÄ™ żądania na programy, których w efekcie koÅ„cowym nikt nie wykorzystuje”.
A wiecie kto był pierwszym programistą na świecie? Brytyjska matematyczka i poetka Augusta Ada King, hrabina Lovelace (1815-1852).
Ada Lovelace przedstawiÅ‚a w swoich zapiskach diagram, który uznaje siÄ™ za „pierwszy opublikowany algorytm przeznaczony do wykonania na maszynie analitycznej” wynalezionej przez „ojca komputerów”, Charlesa Babbage’a. SzkopuÅ‚ w tym, że maszyna, uważana za „pierwszy programowalny komputer” nigdy nie zostaÅ‚a ukoÅ„czona, wiÄ™c i algorytmu nie można byÅ‚o przetestować.
Do Dnia Szefa jeszcze ponad miesiÄ…c (17 października), ale już dzisiaj można rozpocząć treningi, bowiem dziÅ› w kalendarzach DzieÅ„ Przytulania Swojego Szefa. Ponadto Å›wiÄ™tujmy DzieÅ„ Dzieci w Kuchni i DzieÅ„ Fistaszków, tych do jedzenia, a nie do czytania. PamiÄ™tacie legendarnÄ… seriÄ™ komiksów Charlesa M. Schulza z rewelacyjnym psem rasy beagle o imieniu Snoopy i jego wÅ‚aÅ›cicielu Charlie Brownie? To wÅ‚aÅ›nie „Fistaszki”. Od 1947 do 2000 roku ukazaÅ‚o siÄ™ prawie 180 tysiÄ™cy tych czteroobrazkowych historyjek. Do dziÅ› bawiÄ… i Å›mieszÄ….
Ponieważ mamy wrzesieÅ„, który ostatnio dość solidnie siÄ™ rozdeszczyÅ‚ (a w Tatrach wczoraj nawet spadÅ‚ Å›nieg!), można już chyba zacząć marzyć o grzybobraniu i dlatego fotka dziÅ› grzybowa. Ten domek w ksztaÅ‚cie grzyba z mieszkalnym trzonem i kapeluszem stoi sobie od wielu lat nad jeziorem MyÅ›liborskim w zachodniopomorskim MyÅ›liborzu. WydobyÅ‚am go z naszych zasobów zdjÄ™ciowych na okoliczność przypadajÄ…cej dziÅ› rocznicy wydarzeÅ„ dziejÄ…cych siÄ™ w tym miasteczku kilka wieków wczeÅ›niej, chociaż bardziej odpowiednie byÅ‚oby zdjÄ™cie któregoÅ› z licznych zabytków MyÅ›liborza.

Gród myÅ›liborski w latach 1298-1537 byÅ‚ stolicÄ… Nowej Marchii i wÅ‚aÅ›nie w tym czasie, dokÅ‚adnie 13 wrzeÅ›nia 1309 r. zostaÅ‚ tu zawarty ukÅ‚ad pomiÄ™dzy Krzyżakami a BrandenburgiÄ…, na mocy którego zakupili oni za 10 tysiÄ™cy grzywien fikcyjne prawa do Pomorza GdaÅ„skiego. Brandenburgia wczeÅ›niej uzyskaÅ‚a je od WacÅ‚awa III, króla WÄ™gier, Chorwacji i Czech oraz niekoronowanego króla Polski.
Tekst i foto Maria Gonta
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>