
1 grudnia zaczyna siÄ™ meteorologiczna zima. Data jest staÅ‚a i niezmienna, sÅ‚użyć ma porównywaniu Å›rednich statystycznych z tego samego okresu. Zima astronomiczna nie jest już tak precyzyjna, bowiem rozpoczyna siÄ™ 21 lub 22 grudnia. W tym roku ten moment wypadnie dokÅ‚adnie w Å›rodÄ™ 21 grudnia o godzinie 22:47, natomiast dzieÅ„ później do swoich sióstr dołączy zima kalendarzowa. Mamy jeszcze zimÄ™ klimatycznÄ…, czyli takÄ…, kiedy uÅ›redniona temperatura dobowa spada poniżej zera stopni Celsjusza.
Pierwszy grudnia może siÄ™ poszczycić posiadaniem dwóch wÅ‚asnych przysÅ‚ów. Jedno mówi: „Gdy zamarznie pierwszego grudnia, wyschnie niejedna studnia”, ale wspóÅ‚czeÅ›nie te informacje trochÄ™ siÄ™ już rozmijajÄ… z rzeczywistoÅ›ciÄ…, bowiem pierwszogrudniowy mróz jest zjawiskiem coraz rzadszym, a studnie i tak wysychajÄ… na potÄ™gÄ™. Drugie z porzekadeÅ‚ prorokuje: „Gdy pierwszego grudnia pogoda nam sÅ‚uży, to wczesnÄ… i pogodnÄ… wiosnÄ™ wróży”. W tym przypadku również zaszÅ‚y istotne zmiany. RozwioÅ›nienie w przyrodzie pojawia siÄ™ już coraz wczeÅ›niej i to niezależnie od dzisiejszej pogody.
Z inicjatywy WHO od 1988 r. w pierwszym dniu grudnia obchodzimy Åšwiatowy DzieÅ„ AIDS, a z uwagi na wspomnienie Å›w. Eligiusza z Noyon (588-660) – poczÄ…tkowo zÅ‚otnika i kowala na dworze króla Franków Chlotara II, potem biskupa Noyon i Tournai – obchodzimy dziÅ› DzieÅ„ Jubilera i DzieÅ„ Numizmatyka.
Åšw. Eligiusz jest patronem zÅ‚otników, grawerów, kowali, podkuwaczy i handlarzy koni, woźniców, dorożkarzy, fiakrów oraz lekarzy weterynarii i zegarmistrzów. Na równi ze Å›w. Florianem wzywano go w czasie pożarów. Ponieważ przez pewien czas byÅ‚ zarzÄ…dcÄ… mennicy w Marsylii, orÄ™dujÄ… do niego mincerze, numizmatycy i kolekcjonerzy monet. Od ponad ćwierć wieku Niemieckie Towarzystwo Numizmatyczne przyznaje nagrodÄ™ jego imienia, a po dziÅ› dzieÅ„ zdarza siÄ™, że niektórzy z wymienionych wyżej rzemieÅ›lników, w dniu swojego patrona wstrzymujÄ… siÄ™ od pracy.
W zwiÄ…zku ze Å›wiÄ™tem jubilerów i numizmatyków, na dzisiejszej kartce z kalendarza wylÄ…dowaÅ‚ fragment skarbu Å›redzkiego, czyli jednego z najcenniejszych odkryć archeologicznych XX w., obejmujÄ…cego depozyt Å›redniowiecznych monet i klejnotów koronnych, zastawionych przez Karola IV Luksemburskiego u żydowskiego bankiera w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej. Pod koniec lat 80. XX w. byÅ‚o o tym znalezisku bardzo gÅ‚oÅ›no za sprawÄ… milicyjnej akcji o kryptonimie „Korona”, w trakcie której starano siÄ™ odzyskać rozproszone po caÅ‚ym kraju artefakty, ponieważ wczeÅ›niej, z braku odpowiednich dziaÅ‚aÅ„, domoroÅ›li archeolodzy zjeżdżali siÄ™ gremialnie na miejsce znaleziska i zabierali do domów przeróżne pamiÄ…tki. Obecnie najwiÄ™kszÄ… część skarbu obejrzeć można we wrocÅ‚awskim Muzeum Narodowym i stÄ…d pochodzi dzisiejsze zdjÄ™cie.
Ostatnim Å›wiÄ™tem jest… DzieÅ„ Puszczania BÄ…ków, ale zanim siÄ™ oburzycie, chcÄ™ wyjaÅ›nić, że w gÅ‚ównej mierze chodzi w nim o zdobywanie wiedzy o otaczajÄ…cym nas Å›wiecie. PomysÅ‚odawczyniÄ… obchodów byÅ‚a Dani Rabaiotti, angielska zoolożka i pisarka popularnonaukowa, która zainspirowana pytaniem „czy węże pierdzÄ…?”, wspólnie z amerykaÅ„skim specjalistÄ… od węży, Davidem Steenem, postanowiÅ‚a zgłębić tajniki zwierzÄ™cej bÄ…kologii. W efekcie powstaÅ‚a, napisana przez nich wspólnie książka, zatytuÅ‚owana „Czy to pierdzi?”. Jest dostÄ™pna w jÄ™zyku polskim, dodam że ma wiele pozytywnych opinii.
RozpoczÄ™ta na Twitterze akcja, opatrzona hasztagiem #DoesItFart, zaowocowaÅ‚a powstaniem (ciÄ…gle uzupeÅ‚nianego) specjalnego arkusza kalkulacyjnego o otwartym dostÄ™pie, który gromadzi odpowiedzi potwierdzajÄ…ce lub zaprzeczajÄ…ce oddawanie gazów przez poszczególne zwierzÄ™ta. Można z nich wyczytać, że bÄ…ki sÄ… puszczane tak samo przez Å›ledzie, jak i przez żaby albo dżdżownice, a mnie od razu przypomniaÅ‚a siÄ™ nasza jamniczka, która puÅ›ciwszy swojego pierwszego gÅ‚oÅ›nego bÄ…ka, z przerażaniem zaglÄ…daÅ‚a sobie pod ogon, czy coÅ› jej pod nim nie pÄ™kÅ‚o.
Dzisiejsza definicja pierdzenia – poza zaznaczeniem, że jest to okreÅ›lenie wulgarne – zawiera wyjaÅ›nienie, iż czynność ta jest „wydalaniem gazów trawiennych przez odbyt”. W popularnym użyciu sÄ… raczej okreÅ›lenia „puszczać bÄ…ki, puszczać gazy, prykać, prukać, bździć, dżistać, drzistać”, tymczasem Å›redniowiecze do tego stopnia lubowaÅ‚o siÄ™ w opisach tej czynnoÅ›ci, że w XIII i XIV w. opisywano jÄ… kwieciÅ›cie nawet w dworskich romansach.
ParÄ™ wieków później Aleksander hrabia Fredro, który popeÅ‚niÅ‚ w swojej twórczoÅ›ci nieco niecenzuralnych utworów, napisaÅ‚ wiersz zatytuÅ‚owany „O pierdzeniu”, rozpoczynajÄ…cy siÄ™ od sÅ‚ów:
„Od prawieków w caÅ‚ym Å›wiecie,
Kogo kolka w boku gniecie,
Każdy sobie pierdzi chętnie,
Cicho, smutno lub namiÄ™tnie.”
Tekst i foto Maria Gonta
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ...
<czytaj dalej>Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ...
<czytaj dalej>Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek.
PoznaÅ„ska firma Hydrobudowa, która wygraÅ‚a przetarg na ...
<czytaj dalej>