piątek 27 stycznia 2023     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Skarb średzki kontra... bąkologia
eGorzowska - 12131_PKHMZBVxTA9ASZPx0bjd.jpg1 grudnia zaczyna się meteorologiczna zima. Data jest stała i niezmienna, służyć ma porównywaniu średnich statystycznych z tego samego okresu. Zima astronomiczna nie jest już tak precyzyjna, bowiem rozpoczyna się 21 lub 22 grudnia. W tym roku ten moment wypadnie dokładnie w środę 21 grudnia o godzinie 22:47, natomiast dzień później do swoich sióstr dołączy zima kalendarzowa. Mamy jeszcze zimę klimatyczną, czyli taką, kiedy uśredniona temperatura dobowa spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Pierwszy grudnia może się poszczycić posiadaniem dwóch własnych przysłów. Jedno mówi: „Gdy zamarznie pierwszego grudnia, wyschnie niejedna studnia”, ale współcześnie te informacje trochę się już rozmijają z rzeczywistością, bowiem pierwszogrudniowy mróz jest zjawiskiem coraz rzadszym, a studnie i tak wysychają na potęgę. Drugie z porzekadeł prorokuje: „Gdy pierwszego grudnia pogoda nam służy, to wczesną i pogodną wiosnę wróży”. W tym przypadku również zaszły istotne zmiany. Rozwiośnienie w przyrodzie pojawia się już coraz wcześniej i to niezależnie od dzisiejszej pogody.

Z inicjatywy WHO od 1988 r. w pierwszym dniu grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS, a z uwagi na wspomnienie św. Eligiusza z Noyon (588-660) – początkowo złotnika i kowala na dworze króla Franków Chlotara II, potem biskupa Noyon i Tournai – obchodzimy dziś Dzień Jubilera i Dzień Numizmatyka.

Św. Eligiusz jest patronem złotników, grawerów, kowali, podkuwaczy i handlarzy koni, woźniców, dorożkarzy, fiakrów oraz lekarzy weterynarii i zegarmistrzów. Na równi ze św. Florianem wzywano go w czasie pożarów. Ponieważ przez pewien czas był zarządcą mennicy w Marsylii, orędują do niego mincerze, numizmatycy i kolekcjonerzy monet. Od ponad ćwierć wieku Niemieckie Towarzystwo Numizmatyczne przyznaje nagrodę jego imienia, a po dziś dzień zdarza się, że niektórzy z wymienionych wyżej rzemieślników, w dniu swojego patrona wstrzymują się od pracy.

W związku ze świętem jubilerów i numizmatyków, na dzisiejszej kartce z kalendarza wylądował fragment skarbu średzkiego, czyli jednego z najcenniejszych odkryć archeologicznych XX w., obejmującego depozyt średniowiecznych monet i klejnotów koronnych, zastawionych przez Karola IV Luksemburskiego u żydowskiego bankiera w Środzie Śląskiej. Pod koniec lat 80. XX w. było o tym znalezisku bardzo głośno za sprawą milicyjnej akcji o kryptonimie „Korona”, w trakcie której starano się odzyskać rozproszone po całym kraju artefakty, ponieważ wcześniej, z braku odpowiednich działań, domorośli archeolodzy zjeżdżali się gremialnie na miejsce znaleziska i zabierali do domów przeróżne pamiątki. Obecnie największą część skarbu obejrzeć można we wrocławskim Muzeum Narodowym i stąd pochodzi dzisiejsze zdjęcie.


Ostatnim świętem jest… Dzień Puszczania Bąków, ale zanim się oburzycie, chcę wyjaśnić, że w głównej mierze chodzi w nim o zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Pomysłodawczynią obchodów była Dani Rabaiotti, angielska zoolożka i pisarka popularnonaukowa, która zainspirowana pytaniem „czy węże pierdzą?”, wspólnie z amerykańskim specjalistą od węży, Davidem Steenem, postanowiła zgłębić tajniki zwierzęcej bąkologii. W efekcie powstała, napisana przez nich wspólnie książka, zatytułowana „Czy to pierdzi?”. Jest dostępna w języku polskim, dodam że ma wiele pozytywnych opinii.
Rozpoczęta na Twitterze akcja, opatrzona hasztagiem #DoesItFart, zaowocowała powstaniem (ciągle uzupełnianego) specjalnego arkusza kalkulacyjnego o otwartym dostępie, który gromadzi odpowiedzi potwierdzające lub zaprzeczające oddawanie gazów przez poszczególne zwierzęta. Można z nich wyczytać, że bąki są puszczane tak samo przez śledzie, jak i przez żaby albo dżdżownice, a mnie od razu przypomniała się nasza jamniczka, która puściwszy swojego pierwszego głośnego bąka, z przerażaniem zaglądała sobie pod ogon, czy coś jej pod nim nie pękło.

Dzisiejsza definicja pierdzenia – poza zaznaczeniem, że jest to określenie wulgarne – zawiera wyjaśnienie, iż czynność ta jest „wydalaniem gazów trawiennych przez odbyt”. W popularnym użyciu są raczej określenia „puszczać bąki, puszczać gazy, prykać, prukać, bździć, dżistać, drzistać”, tymczasem średniowiecze do tego stopnia lubowało się w opisach tej czynności, że w XIII i XIV w. opisywano ją kwieciście nawet w dworskich romansach.

Parę wieków później Aleksander hrabia Fredro, który popełnił w swojej twórczości nieco niecenzuralnych utworów, napisał wiersz zatytułowany „O pierdzeniu”, rozpoczynający się od słów:
„Od prawieków w całym świecie,
Kogo kolka w boku gniecie,
Każdy sobie pierdzi chętnie,
Cicho, smutno lub namiętnie.”

Tekst i foto Maria Gonta

30 listopada 2022 10:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ... <czytaj dalej>
Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek. Poznańska firma Hydrobudowa, która wygrała przetarg na ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
« styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - obaszewska-001.jpg
admin ego:
O hipsterze z Otwocka
27 stycznia. Słyszeliście kiedyś o Konstantym Moesie? Nie? A o ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pastor, odkrywca bożka z Deszczna
26 stycznia. Ponieważ świętowanie Dnia Rzeźbienia w Śniegu może być ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1533:
Bogusław Rychter brawo za analizę. <czytaj dalej>
Bogusław Rychter:
Tworzenie "deptaków" nie jest pilne, ponadto na inwestycje w "krajobraz miejski" nie ma pogody finansowej.
Po ponownym rozp <czytaj dalej>
Anonim_3949:
No i super. Po deptaku można jeszcze chodzić. Za to, za pieniądze na deptak, kładkę na Zawarcie zrób, prezdencie "ginącego" miasta. D <czytaj dalej>
Anonim_3216:
Brawo Karolina i brawo Darek tancerz!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_9621:
Piękne wydarzenie. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej