
„Nowy rok nastaje, każdemu ochoty dodaje” jest najodpowiedniejszym hasłem dla pierwszego dnia stycznia, który wygląda tak wiosennie, że namieszał dokładnie w łepetynach kwietnym cebulkom, a te na potęgę wystawiają swoje zielone szczypiorki do słońca. „Na nowy rok pogoda, będzie w polu uroda”.
Już 2021 rok witał się z rokiem 2022 nadzwyczaj ciepło. Wtedy Nowy, dziś już Stary Rok przedłużył tradycję ciepłych powitań, a i jego następca o imieniu 2023 stanął na wysokości zadania. Karen Blixen mawiała: „Szampan to dobry przyjaciel w zimną noc", tymczasem o północy mieliśmy 14°C, a w moim rodzinnym mieście nawet o stopień więcej. Dziś słupki termometrów zbliżą się jeszcze bardziej do 20°C! Toż w majówkę bywa chłodniej! W naszych szerokościach geograficznych nawet najstarsi górale tego nie pamiętają. Niestety, wirusowe combo (grypa + covid + rsv) też ma się w takich klimatach dobrze, dlatego moim pierwszym noworocznym życzeniem jest, by omijało nas wszystkich szerokim łukiem. „Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, aby Was nie bolała głowa ani bok!”
Po pozostałe przysłowia zapraszam do zeszłorocznego wpisu (https://www.facebook.com/photo/?fbid=333238592139416&set=a.132647548865189), ja tymczasem zajmę się dzisiejszymi świętami. Pierwszym jest prozaiczny i bardzo naturalny po szampańskiej nocy Światowy Dzień Kaca. My na szczęście, trunki dawkowaliśmy sobie w sposób umiarkowany, więc odpuszczamy sobie celebrację.
Drugie ze świąt, w obliczu wojny trwającej w Ukrainie oraz ciągle wybuchających w świecie konfliktów zbrojnych, ma szczególną wymowę. To ustanowiony w 1967 r. przez papieża Pawła VI Światowy Dzień Pokoju. Idealnym tłem muzycznym dla celebracji może być „Muzyka ogni sztucznych”, skomponowana przez Georga Friedricha Händla w 1749 r. z okazji zakończenia wojny o sukcesję austriacką.
Händel był nadwornym kompozytorem króla Anglii, Jerzego II Hanowerskiego, a utwór składa się z uwertury granej przed puszczaniem fajerwerków i suity małych utworów, wśród których znajdują się fragmenty zatytułowane „La Réjouissance” (Radość) i „La Paix” (Pokój). Warto dodać, że pierwsze publiczne wykonanie „Muzyki ogni sztucznych” (21.04.1749) wzbudziło tak wielkie zainteresowanie, iż spowodowało jeden z pierwszych korków w historii Londynu. Georg Friedrich Händel skomponował też „Hymny Koronacyjne”, a jeden z nich – „Zadok the Priest” (https://www.youtube.com/watch?v=5xWhclVLQyI) – śpiewany jest do dziś podczas każdej koronacji brytyjskich monarchów.
Od dziś prawa miejskie odzyskały Bodzanów, Czarny Dunajec, Dąbrowice, Jadów, Jastrząb, Jeżów, Książ Wielki, Latowicz, Miasteczko Krajeńskie, Rozprza, Ujazd i Włodowice, a nabyły je po raz pierwszy Łopuszno, Miękinia i Piekoszów. Mojemu sercu szczególnie miłe są Bodzanów i Jadów. W bodzanowskich księgach parafialnych znajduje się sporo wpisów dotyczących rodziny mojej babci Jańci, co to dla miłości do przystojnego wojaka o chłopskich korzeniach, podjęła ryzyko wykreślenia z herbowego drzewa genealogicznego. Natomiast w Jadowie i okolicach jeszcze więcej zapisów dotyczy rodziny dziadka Kostka. Babciny mezalians rozpoczął arcyciekawą rodzinną historię, w której i ja mam swój udział.
A na fotografii słynne talerze kolekcjonerskie w kolorze kobaltowym, jakie oglądaliśmy w kopenhaskim sklepie flagowym Royal Copenhagen. Od roku 1895 produkowała je manufaktura Bing & Grondahl, zawsze z innym motywem. W 1987 r. Bing & Grondahl połączył się Royal Copenhagen i dziś w jednej z sal przypominającego muzeum sklepu, zobaczyć można pojedyncze egzemplarze z każdego dotychczasowego rocznika.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>