
„Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”. Niewielki mrozik utrzymuje się już od jakiegoś czasu, mimo to przy zachodniej granicy natura się budzi – ptasie świergoty zdecydowanie głośniejsze, śnieżyczki, krokusy i ranniki coraz śmielej wystawiają nosy do słońca, wiewiórki ścigają się po gałęziach drzew, na niektórych krzewach rozwijają się listki. Jeżeli tak ma być przez 40 kolejnych dni, wcale mnie to nie martwi, przysłowia poświęcone dzisiejszym patronom cytuję tylko z kronikarskiego obowiązku:
-
„Scholastyka mróz utyka, ale nim Waluś nam zaświęci, obaczyma, mróz kark skręci” – trochę się to kłóci z porzekadłem przytoczonym na początku, bo wspomnienie św. Walentego już za cztery, nie za czterdzieści dni.
-
„Na św. Jacenty łamią się pod lodem pręty” – stawek na środku tarasowego rosarium w poznańskim Parku Cytadela wprawdzie zamarznięty, ale widoczne przez taflę pręty mają się dobrze.
-
„Jacek lody znosi, a jak ich nie ma, to przynosi” – kałuże i płytkie akweny rzadko rozmarzają w ciągu dnia, od głębokich lepiej niech się św. Jacek trzyma się z daleka. Dobrze jest, tak jak jest.
Dla porządku informuję, że dziś obchodzimy (czynnie) Dzień Porządkowania Komputera, ale z racji Międzynarodowego Dnia Parasola o uwagę dopraszają się też deszczochrony. Warto jednak mieć świadomość, że one nie zawsze chronią, ale i bronić potrafią, a w pewnych sytuacjach mogą nawet stać się bardzo niebezpiecznym narzędziem. Zainteresowanych odsyłam do hasła „bułgarski parasol” lub „parasol Markowa”. Zdradzę tylko, że w tym roku minie 45 lat od użycia go do wstrzyknięcia trucizny bułgarskiemu dysydentowi, a sprawca tej zbrodni do dziś nie został wykryty.
Fotografia rocznicowa przedstawia berliński most Glienicke, nie bez kozery zwany „mostem szpiegów”. To czwarta ze zbudowanych w tym miejscu przepraw nad Hawelą i spośród nich najsłynniejsza. Właśnie tutaj dokonano 10.02 1962 r. pierwszej z trzech wymian agentów wywiadu pomiędzy CIA i KGB. USA zwolniły radzieckiego szpiega, pułkownika Rudolfa Abla, w zamian za Francisa Gary Powersa, pilota samolotu szpiegowskiego U-2 zestrzelonego w 1960 r. nad Związkiem Radzieckim. Podczas drugiej wymiany (23 lata później) przez most przeszedł polski agent Marian Zacharski.
Glienicker Brücke oddano do użytku w 1907 r. W latach zimnej wojny stanowił granicę pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami. Ostatni raz, kiedy po nim spacerowaliśmy, pamiętająca tę granicę biała linia na jego środku, była ledwie widoczna. Most łączy Berlin z Poczdamem i chociaż nie jest już tym, po którym stąpał zmarły w 1859 r. Alexander von Humboldt, jego stwierdzenie „Glienicker Brücke należy do najpiękniejszych punktów widokowych na świecie” nadal jest aktualne. Humboldt z pewnością wiedział o czym mówi, bowiem był jednym z największych podróżników i uczonych swoich czasów.
Wśród ważnych rocznic historycznych mamy też symboliczne zaślubiny z morzem, dokonane w roku 1920 w Pucku. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec. Stanął tam wtedy słup z orłem Jagiellonów wyrytym od strony morza, a od strony lądu opatrzony napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze". 20 lat później, w nocy z 9/10 lutego 1940 r. rozpoczęto pierwszą z czterech wielkich wywózek obywateli polskich w głąb ZSRR. Z całych Kresów wywieziono wtedy na Syberię ponad 140 tys. osób – głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich.
Tekst i foto Maria Gonta
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>