
29 marca jest 88 dniem roku i dlatego ogłoszono go Dniem Fortepianu (Piano Day). Liczba 88 nic laikowi nie powie, ale znawca uśmiechnie się i wyjaśni, że właśnie tyle klawiszy liczy sobie ten instrument. Tu spieszę donieść, iż absolutnie do roli eksperta nie aspiruję. Grać nie potrafię nawet jednym palcem, natomiast z przyjemnością słucham utworów fortepianowych oraz chętnie fotografuję fortepianowe pomniki.
Ten z prawej strony zdjęcia stoi w Służewie, niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego. Jeżeli tam zawitacie, szukajcie go w znajdującym się nad jeziorem parku. Polana z amfiteatrem jest jedynym śladem po stojącym tam niegdyś pałacu. Na jej środku znajdziecie betonowy monument stylizowany na fortepian. Inskrypcja na nim głosi: „Fryderykowi Chopinowi w 1000-lecie państwa polskiego społeczeństwo i młodzież pow. Aleksandrów Kuj. Lipiec – 1966”.
Skąd tutaj fortepian Chopina? Ano stąd, że właśnie w tym rozebranym po 1945 r. pałacu urodziła się młodzieńcza miłość Fryderyka i jego jedyna oficjalna narzeczona – Maria Wodzińska. Narzeczeństwo zawarte było w pewnym sensie na próbę, obwarowane koniecznością poprawienia zdrowia przez pretendenta do ręki, ale tak naprawdę, to rodzina nie była zachwycona niezbyt majętnym kandydatem. Koniec końców, Maria wyszła za hr. Jana Skarbka, z którym nie była szczęśliwa. Udało jej się doprowadzić do rozwodu i wyjść za ubogiego (a jednak!) szlachcica Władysława Orpiszewskiego. Fryderyk cierpiał niezbyt długo. Kiedy się otrząsnął, obwiązał listy od ukochanej czerwoną wstążką, opisał jako „moja bieda” i… poświęcił się znajomościom z Delfiną Potocką i George Sand.
Pomnik nie jest arcydziełem, jednak o związkach Służewa z Chopinem przypomina, dlatego warto to miejsce odwiedzić przy pobycie w odległym o niecałe 12 km Ciechocinku. Tutaj z pewnością zagląda mniej osób niż do mazowieckich Sannik (lewa strona zdjęcia), gdzie stoi kolejny fortepianowy pomnik, nawiązujący do afery obyczajowej z Fryderykiem w jednej z głównych ról. Zaprzyjaźniony z synem właścicieli majątku Chopin spędzał tam swego czasu wakacje, a że często spacerował z zatrudnioną tu guwernantką, stał się głównym podejrzanym jako sprawca jej ciąży. Historia ta została przez kompozytora opisana w liście do przyjaciela i stąd ją znamy. Wiemy też, że winowajca w końcu sam się przyznał, a Fryderyk został na jego prośbę ojcem chrzestnym niemowlęcia.
Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że Maria Wodzińska ze Służewa była nie tylko muzą wielkich romantyków (bo również Słowackiego), ale też uzdolnioną malarką. Wykonany przez nią w 1836 r. portret Chopina, uważany jest za jedną z najwierniejszych podobizn artysty. Można go oglądać w Kłóbce, gdzie na terenie skansenu stoi zrekonstruowany dwór Orpiszewskich (przypominam, że Maria była żoną Władysława Orpiszewskiego). We wnętrzach pomieszczeń na parterze odtworzono klimat ziemiańskiej siedziby, na piętrze natomiast znajduje się ekspozycja poświęcona Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej. Jedyna oficjalna narzeczona Chopina została pochowana na miejscowym cmentarzu, w rodzinnej kwaterze Orpiszewskich.
W ostatnią środę marca obchodzony jest Dzień Manata i Dzień Wolnych Dokumentów. W kalendarzu kulinarnym figuruje dziś Dzień Szyfonowego Ciasta Cytrynowego, a wśród świąt nietypowych na uwagę zasługuje Dzień Metalowca, pierwotnie obchodzony przez pracowników przemysłu ciężkiego (w czasach słusznie minionych, zawsze w ostatnią niedzielę marca), a obecnie będący świętem wszystkich fanów muzyki ciężkiej, ze wskazaniem konkretnie na 29 marca. I tak oto rozpoczętą muzycznie kartkę z kalendarza udało mi się skończyć również muzycznym akcentem. Melodyjnego dnia! Bez śniegu.
Maria Gonta
Foto Gontowiec Podróżny
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>