
Z okazji święta Gorzowa w czasie uroczystej sesji 2 lipca wręczono Odznaki Honorowe Miasta. W tym roku otrzymało je 14 osób. Były też wyróżnienia dla pracowników urzędu z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.
Uchwałą Rady Miasta odznakę honorową otrzymali:
Małgorzata Dobryniewska – lekarz, specjalista chorób płuc. Była jednym z twórców oddziału, dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jest członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia powołanej przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego.
Małgorzata Dwuraźna – pielęgniarka, specjalistka w zakresie medycyny ratunkowej. Od 1999 nieprzerwanie związana z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie. Obecnie pielęgniarka oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Rekomendowała wiele rozwiązań w zakresie bieżącego funkcjonowania szpitala. Ponadprzeciętnie zaangażowana w pracę na rzecz pacjentów.
Elżbieta Jeleńska – pracownik Działu Higieny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Wolontariusz w Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Koordynuje pracę zespołu Caritas, przygotowuje paczki żywnościowe czy współorganizuje wigilie dla ubogich. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Stowarzyszenia Szlachetna Paczka.
Mirosław Pilimon – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista kardiolog zaangażowany w pracę na rzecz Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Jeden z pierwszych lekarzy, który podjął pracę w tworzącym się wówczas Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym w Gorzowie.
Stanisław Weryszko – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych. Prowadził tzw. pacjenta zero, czyli pierwszego hospitalizowanego w gorzowskiej lecznicy z powodu COVID-19. Jego trud i zaangażowanie zdecydowanie wykraczają poza codzienne obowiązki.
Tomasz Więckowski – lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego gorzowskiego szpitala. Od początku zaangażowany w walkę z pandemią.
Bogna Ferensztajn – nauczyciel, zasłużona dla edukacji w Gorzowie. To dzięki jej pracy, pomysłom i kreatywności w II Liceum Ogólnokształcącym powstał alternatywny tzw. amerykański system nauczania. W latach 2012-2016 była Lubuskim Kuratorem Oświaty.
Hanna Mickiewicz-Kędziora – dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie. Zaangażowana w pozyskiwanie funduszy na poprawę bazy dydaktycznej szkoły. Za wkład w rozwój edukacji w naszym mieście uzyskała Nagrodę Prezydenta Miasta.
Teresa Teodziecka – nauczyciel dyplomowany historii. Przez większą część działalności zawodowej związana z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie. Za zasługi na rzecz szkolnictwa otrzymała m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta, Nagrodę II Stopnia Ministra Edukacji Narodowej oraz Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
Joanna Magda Ginda – aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy. Występuje w przedstawieniach dramatycznych, komediowych i muzycznych. Z pasją i zaangażowaniem promuje i upowszechniania wiedzę o gorzowskim teatrze.
Jadwiga Szymczak – od ok. 30 lat związana z bankowością. Z jej inicjatywy GBS Barlinek Oddział w Gorzowie wspierał akcje sportowe, charytatywne i okolicznościowe na terenie miasta, m.in.: Dni Gorzowa czy akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Mariusz Biniewski – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie. Opracował i wdraża swoją koncepcję pracy opartą na innowacyjności, dydaktyce daltońskiej, tutoringu i edukacji włączającej. Przygotowuje zdolną młodzież do konkursów i olimpiad, w których jego podopieczni odnoszą sukcesy. Mentor i przewodnik uczniów gorzowskich szkół.
Ryszard Szot – pod jego kierownictwem 2. Oddział PKO Banku Polskiego w Gorzowie uzyskał wiele wyróżnień. Udziela się też w Lidze Obrony Kraju. Członek Klubu Strzeleckiego „Pretor”. Wielokrotny laureat prestiżowych zawodów strzeleckich. Propagator kultury fizycznej. Założyciel Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Maksymilian”. Przyjaciel i wolontariusz Hospicjum św. Kamila. Odznaczony Złotą Odznaką św. Kamila za zasługi na rzecz tej placówki.
Dariusz Paweł Włodkowski – związany z sektorem bankowym. Udziela się charytatywnie i społecznie. W formie wolontariatu prowadził szkolenia i konsultacje dla młodych gorzowskich przedsiębiorców i start-upów w Lubuskiej Fundacji Zachodnie Centrum Gospodarcze. Wspierał gorzowskich przedsiębiorców w pozyskiwaniu kapitału i lokowaniu inwestycji na terenie miasta.
Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego otrzymali trzej lekarze gorzowskiego szpitala:
dr hab. n. med.
Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus – lekarz, kierownik Kliniki Hematologii adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim (Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, później Collegium Medicum), Lubuski Konsultant w dziedzinie Hematologii. Angażuje się w utworzenie kierunku Pielęgniarstwo w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. W 2019 r. uzyskała specjalizację z transplantologii klinicznej. 8 kwietnia 2021 otrzymała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Roman Kołodziejczak – lekarz medycyny z drugim stopniem specjalizacji, endokrynolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych, organizator konferencji naukowych dla lekarzy oraz szkoleń. Od 12 lat ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii, Gastroenterologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Grzegorz Rutkowski – lekarz neurolog. Od 11 lat kierownik Oddziału Neurologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Dwukrotnie odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju przez Ministra Obrony Narodowej, m.in. za zwalczenie sepsy w 61. Brygadzie Obrony Przeciwlotniczej w Skwierzynie w 2007 r.
Poza lekarzami odznaczono również Mirosławę Danutę Kędziorę i Łucjana Tadeusza Bryniarskiego.
Mirosława Kędziora – od początku stanu wojennego zaangażowana była w pomoc ludziom internowanym i uwięzionym. Współpracowała z Regionalnym Komitetem Wykonawczym NSZZ „Solidarność”. W domu utworzyła punkt kolportażu podziemnego wydawnictwa „Feniks”. Objęta inwigilacją przez Milicję Obywatelską i Służbę Bezpieczeństwa. Od 2015 r. prowadzi działania prodemokratyczne i edukacyjne, od wiosny 2018 r. w stowarzyszeniu „Obywatele GW 66-400”. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał jej odznakę honorową działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Łucjan Tadeusz Bryniarski – w młodości piłkarz KKS „Kolejarz” Gorzów, z którym wywalczył tytuł mistrza juniorów województwa zielonogórskiego, a następnie piłkarz ZKS „Stilon” Gorzów. Poza piłką nożną grał w tenisa stołowego w KKS „Warta” i SKS „Admira” Gorzów. W latach 1962-2014 działacz tenisa stołowego, w tym Prezes Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Gorzowie. Sędzia sportowy. W 1990 roku współzałożyciel Gorzowskiego Klubu Sportowego „Gorzovia”. Współtwórca sukcesów organizacyjnych i sportowych klubu w latach 1990-2013. Za zaangażowanie na rzecz sportu otrzymał m.in.: Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, brązową, srebrną i złotą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, złotą odznakę Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
Z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego wyróżniono pracownice Urzędu Miasta Gorzowa. Odznaczenia odebrały:
Alina Gospodarczyk z Wydziału Urbanistyki i Architektury,
Anida Sciepuro z Wydziału Geodezji i Katastru,
Maria Wasik z Wydziału Edukacji,
Anna Wojnicka z Wydziału Budżetu i Rachunkowości.
Oprac. red.
Foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć