sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uczyć dziecko przestrzegania zasad
Okres dojrzewania to dla młodego człowieka bardzo trudny czas zmagania się z rozterkami na temat własnej tożsamości, seksualności, funkcjonowania w środowiskach. Dlatego potrzebuje autorytetu, kogoś, kto przeprowadzi go przez labirynt młodości i wytłumaczy, na czym polega dobre życie.

Dziecko dorastając, musi przejść inicjację. To słowo trochę zapomniane i niemodne. Ale inicjacja ma mu pomóc stać się człowiekiem świadomym niebezpieczeństw, odpowiedzialnym za siebie i innych, mądrym, stałym, opanowanym. Tak kiedyś definiowano dojrzałość. Choć dzisiejsze czasy zostawiają nieco większy niepisany margines na dorastanie, uważam, że jest to tendencja niekorzystna. Jednostka, na tyle wcześnie, na ile to możliwe, powinna stać się samodzielna, odważna i aktywna.
Ten, kto będzie towarzyszył jej w procesie wchodzenia w dorosłość, niech będzie osobą zaufaną, do której przyjdzie w razie potrzeby, zasięgnie rady, wygada się bez obaw, że zostanie wyśmiana lub jej problemy zbagatelizowane. Co może więc uczynić rodzic, który chce stać się przyjacielem dziecka?

Po pierwsze: nie zmuszać!
Rzeczy, które nie mają obiektywnej wartości, nie można traktować obligatoryjnie. Każde dziecko, któremu rodzice od najwcześniejszych lat stawiają granice i uczą kultury osobistej, ma wewnętrzną intuicję samowychowania. Podkreślam, że wychowanie musi cechować konsekwencja i dobre reguły. Największy bunt powstaje u dziecka wtedy, gdy zmusza się je do rzeczy, których nie chce i narzuca, np. sposób ubierania, zachowania, zainteresowania, przyjaciół czy drogę życiową.

Po drugie: być dostępnym
Jesteśmy zabiegani. Brakuje nam czasu na podstawowe obowiązki. W pośpiechu jemy, rozmawiamy, spotykamy się. Brakuje głębi i zatrzymania, nieco więcej uwagi poświęconej tym, którzy najbardziej nas potrzebują.
Dziecko, drogi Rodzicu, będzie Cię zaskakiwać w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego zawsze powinieneś być czujny i gotowy do rozmowy z nim. Jeśli naprawdę nie możesz poświęcić mu uwagi, umów się na najbliższy konkretny termin. Może to śmieszne, zapisywać w kalendarzu takie daty, ale w ten sposób może dostrzeże, że zależy ci na nim i że poważnie traktujesz jego sprawy. Pamiętaj też, aby spytać, z jakim problemem pociecha przyszła do Ciebie.

Po trzecie: partnersko współdziałać
Jednostka, która ma stać się autonomiczna, samodzielna i twórcza, potrzebuje obecności kogoś, kto ją w pełni zaakceptuje. Akceptacja odnosi się do istoty człowieka jako podmiotu, nie przedmiotu, a więc kogoś wartościowego samego w sobie, z natury. Akceptacja nie oznacza przyklaskiwania złym czynom, ale polega na bezwarunkowej miłości. I tę bezwarunkową akceptację należy dziecku pokazywać nawet w sytuacjach konfliktowych. Będąc rodzicem, warto codziennie przypominać sobie, jak kiedyś było się nastolatkiem, by nie stawać się zbyt surowym wobec dzieci. Potrzebna jest cierpliwość i mądrość. Mądrość, by udzielać wartościowych rad i karać, jeśli okaże się to konieczne. Jednak kary powinny być sporadyczne. W większości przypadków same konsekwencje niewłaściwego czynu dziecka będą dla niego wystarczająco dotkliwe. Jeśli jednak okaże się inaczej, kara musi być powiązana z rodzajem złamanej zasady. Np.: szesnastoletni syn przychodzi do domu godzinę po umówionym czasie. W efekcie nie zabraniamy mu wyjścia z kolegami do kina, ale przy okazji kolejnego spotkania poza domem, będzie musiał wrócić godzinę wcześniej.

Takie zdrowe granice uczą dziecko bycia słownym, punktualnym, wyrabiają charakter i pokazują, że trzeba ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Nie ma w nich więc niczego złego. Kara powiązana z przekroczeniem reguł jest uzasadniona. Dziecko uczy się, że są zasady, których należy przestrzegać. Takie metody pomogą mu stać się dojrzałym człowiekiem. Warunkiem sukcesu wychowawczego jest jeszcze jedna rzecz. Metody należy używać w atmosferze miłości i szacunku, a nie lęku i złości. Niech dają dziecku poczucie bezpieczeństwa – to rodzicielski obowiązek. A poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowanie dziecka to warunek jego prawidłowego rozwoju.

Dominika Kizińczak19 czerwca 2011 23:04, Dominika Amroziewicz
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Stosujac te metody siedzlibyśmy jeszcze na drzewach - bo rodzice nie pozwoliliby nam ryzykować!
A co z twórczością?
Napedem cywilizacj jest własnie wszystko co jest potępiane w tym tekscie!
Tylko nieposłuszni i gniewni kręca tym swiatem.
Metody zalecane w tym artykule tworzą miernoty - spolegliwych nie myślacych osobników do pracy na taśmie i relaksie przed telewizorem! Oczywiście z alkoholem w łapie - nie ma relaksu bez chlania!
Anonim_3683, 20.06.2011, 16:57, 93.186.195.34 ##

Po pierwsze, chyba nie wiesz, co to jest wychowywanie. Zasady istnieją nawet w świecie zwierząt, a bez nich człowiek przestaje być człowiekiem. W dodatku, pewnie - jak zwykle - nie przeczytaleś całego tekstu i wypisujesz te swoje "mądrości", które dowodzą jakiejś życiowej frustracji, niespełnienia, złości na świat i ludzi, którzy potrafią żyć w miłości i nie muszą być agresywni. Po drugie, powtarzasz się. Czy to nie dowód na miernotę? Nieustanne marudzenie o tym samym?
Anonim_2782, 20.06.2011, 17:39, 81.190.166.228 ##

"...Zasady istnieją nawet w świecie zwierząt, a bez nich człowiek przestaje być człowiekiem..." - chyba zaczyna być czlowiekiem? Zaczyna mysleć.
" Po drugie, powtarzasz się." - wychowanie polega na powtarzaniu.
Anonim_3683, 20.06.2011, 19:22, 93.186.195.34 ##

W tekście - jak można przeczytać - autorka wychodzi od twórczości, czyni ją celem wychowania. Wystarczy poświęcić tekstowi troszkę uwagi.
Anonim_5221, 20.06.2011, 22:46, 87.105.245.112 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Azs-Awf" Klub Sportowy

ul. Myśliborska 36, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 61 47
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>
"Seka" S.A.

ul. Matejki 32, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 61 41
branża: BHP - konsultanci, pomiary, badania <czytaj dalej>
"Sanitex" P.U.H. Jan i Elżbieta Zdrzałka

ul. Niemcewicza 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 70 56
branża: Sanitarne urządzenia - detal <czytaj dalej>

E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8351aaaa.jpg
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej