Nauczmy się z tym żyć
Ależ nam się życie powywracało. Kolejny rok niepewności za nami i taki pewnie przed nami. Nauczmy się z tym żyć.
Człowiek nie lubi zmian, które ograniczają jego poczucie wolności. Ale żyje wśród ludzi i ta przynależność nakazuje mu solidarność, myślenie nie tylko o sobie i wybór postępowania, którego celem jest współodpowiedzialność. Tak przynajmniej powinno być, a że nie jest, przekonujemy się każdego dnia. Nie, nie będę pisać o sytuacji związanej z COVID19, ale wokół niej krążą nasze codzienne myśli, więc trudno się do nich nie odwołać.
Stąd też dzisiejsze życzenia, w których w sposób szczególny brzmi słowo „zdrowie”. To samo zdrowie, o którym mówimy przy okazji każdych imienin, urodzin, ślubów czy świąt, a o które musimy dbać. I to jest słowo klucz. Dbać o zdrowie. A jak z tą dbałością jest?
Ilu spośród nas karmi się śmieciowym żarciem, które tak naprawdę jest żarciem śmieRciowym, ale przecież "takim smacznym". Jak wyglądają koszyki zakupowe, nie tylko przed świętami? Dlaczego z półek znikają słodkie napoje, w których panoszy się supersmaczna chemia, a jej działanie widać na pierwszy rzut oka już na ciele młodego pokolenia? Skąd bierze się otyłość brzuszna? Skąd tyle problemów z uzależnieniami? Skąd rak płuc?
I dlaczego, w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia łykamy tony suplementów, nie mając świadomości, jakie jest ich długotrwałe działanie? Dlaczego nie słuchamy medycznych autorytetów, ale za to kiedy koleżanka podeśle jakieś "cudo" o nieznanym pochodzeniu, to jesteśmy w stanie wydać tysiące, bo wierzymy, że to nas ozdrowi?
Dlaczego łykamy zapewnienia wszelkiej maści szamanów, a wiedzę medyczną odrzucamy? Wreszcie, dlaczego nie potrafimy spojrzeć na historię ludzkości i rozwój tejże medycyny, która nie tylko uratowała, ale i przedłużyła życie milionom?
Nie będę mnożyć pytań. Proponuję Państwu świąteczną refleksję nad zdrowiem i naszą wobec niego postawą, życząc, by nigdy nas nie opuszczało. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tym, co jemy, że nasze zdrowie zależy od nas samych i – co najważniejsze – że w medycynie wiedza powinna wyprzedzać wiarę.
Życzę spokojnych i radosnych świąt w poczuciu wewnętrznej wolności, bo ta jest najważniejsza i nikt nie może nam jej odebrać. No i nauczmy się żyć z wirusami. One były, są i będą. Czy je pokonamy? To też zależy od nas samych.
Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca
23 grudnia 2021 10:21, Hanna Kaup
Dodaj komentarz:
Komentarze:
ten wirus by dawno został pokonany gdyby nie antyszepionkowcy i przeciwnicy.
brytole pierw nam sprowadzili delte swoją ingorancją
a teraz omikrona.
pierwsi amerykanie i trump który olał covida i rozlało sie na cały świat
będzie powracał przez takich. z kolejną mutacją
Anonim_9471, 23.12.2021, 12:01, 31.0.124.55 ##
Stajni nigdy było, tylko jest piwnica. W Betlejem jest piwnica pod ziemią. Raczej przechowywano tam wino i nie było zwierząt i siana. Każda szopka to wymyślona bzdura. Zamiast siana można na pustyni judzkiej zebrać węże w tym kobrę. Żadnego siana tam nie ma. Jerozolima jest podzielona. Jej część za murem to Betlejem. Archetyp jest błędny, bardziej góralski jak realistyczny. Na ile biblia i ewangelia jest fantastyczną bajką, a na ile prawdą ? Cechy i sposób zachowania osób występujących w ewangelii zaprzeczają, iż pochodzą z kultury żydowskiej. Maryja z ewangelii wygląda na obywatelkę Grecji lub Włoch, czyli coś j tutaj jest nie tak, jakaś "ściema" ? Mamy kolizję kulturową. Kolejne mity greckie. Zlepek ludzkich historii z różnych kultur i krajów...... Tak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=QR_qa3Ohwls... Słoń nie mieszka na pustyni. Podejrzewam, że Mojżesz zwalił (odpisał) żydowski dekalog praw Noego i zrobił z tego dekalog tworząc chrześcijaństwo. Wszystko na to wskazuje. To jest wierna kopia, poza punktem dotyczącym traktowania zwierząt, co wynika z kultury żydowskiej. To jest uzasadnienie, dekalog został spisany z judaizmu, i ogłoszony, iż niby powstał na górze Synai z pomocą Boga. Bo według judaizmu i tak wszystko dzieje się za pośrednictwem "Haszem" i to było zgodne z filozofią Esseńczyków. To jest bardziej jak pewne. Jest to wierny odpis. Techniki takie stosowane są w sektach i taką technikę mogli zastosować Esseńczycy, których uważa się za prekursorów Chrześcijaństwa. Tutaj jest ten uchwyt, przeskok, inaczej "korytarz przejścia". Z jednej religii powstaje druga, okrojona. I to jest ten szokujący aksjomat ? Przerobimy judaizm i uzyskamy władzę nad światem całym. Wszyscy pójdą za nami, aż do murów Watykanu, niektórzy oddadzą dla nas życie.
Anonim_5391, 28.12.2021, 23:30, 188.33.250.64 ##
Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.
Oceń prezydenta. Weź udział w debacie
Prezydent Miasta co roku, do końca maja, przedstawia Radzie Miasta Raport o stanie miasta, czyli sprawozdanie ze swojej działalności w ...
<czytaj dalej>Wypisy z ewidencji
Dokumenty ewidencji gruntów i budynków oraz mapy w jednym miejscu.
Od poniedziałku (9 maja br.) wypisy z ewidencji gruntów i budynków ...
<czytaj dalej>Co w mieście na majowy weekend
W tym roku 1 maja wypada w niedzielę, a Narodowe Święto Trzeciego Maja we wtorek. To oznacza, że przed nami ...
<czytaj dalej>Zamkną fragment ulicy
W czwartek (21 kwietnia) planowane jest zamknięcie odcinka al. Konstytucji 3 Maja, na odcinku między ul. Estkowskiego a rondem Wolontariuszy ...
<czytaj dalej>
Hex:
Nie da rady. W imię rozwoju hmmmm zaprzyjaźnione firmy, firma musi zarobić. Ręce opadają. Może Wójcicki jutro przyjdzie na spotkanie mieszkań
<czytaj dalej>
Anonim_6713:
Jacek wyrżnie wszystko.bo wungiel.drogi a potrzeba mu drzewo na opał
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
I to ciągłe porównywanie i rozterki w mojej głowie: czy Romane Dyvesa w Gorzowie, czy Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechoc
<czytaj dalej>
Nauczycielka :
To nie Gąsior przegrał, to przegrał ktoś, kto zdecydował o likwidacji antywojennego przekazu Gąsiora.Przegrał okazję, by w prosty sposób opow
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Bardzo żałuję, że mi to spotkanie umknęło. Cóż... Zachowuję Irka Szmidta we wdzięcznej pamięci.
<czytaj dalej>