czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wobec przemocy każdy jest sam
Od rana żyję ze ściśniętym żołądkiem. To reakcja organizmu na stres. Stres z powodu wojny, którą jednak wywołał putin – tak, putin małą literą, bo to mój prywatny protest przeciwko zbrodniarzowi. W czwartek 24 lutego o 3.45 wydał rozkaz napaści na Ukrainę.

Wieczorem o 18.00 na Starym Ryku w Gorzowie zebrało się kilkaset osób. Przyszły, bo się boją. Bo czują niepewność i bezsilność. Bo chciały zamanifestować sprzeciw wobec wojny. Bo chciały wyrazić solidarność z ludźmi Ukrainy.

Wielu zabierało głos, od tegorocznych maturzystów, przez uczestnika wojny w Afganistanie, po prezydenta miasta i samych Ukraińców, którzy mieszkają w Gorzowie.

Padały słowa o konieczności odcięcia Rosji od systemu SWIFT, o wprowadzeniu natychmiastowych sankcji gospodarczych, o potrzebie reagowania mocarstw. Padały słowa, że putin się nie zatrzyma. Padały słowa o solidarności i trudnych do wyobrażenia uczuciach tych, którzy zostali zaatakowani, o koniecznej pomocy humanitarnej i militarnej dla Ukrainy.

Wiceprezes gorzowskiego szpitala Robert Surowiec poinformował, że rozmawiał z szefem zaprzyjaźnionego, a zbombardowanego szpitala w Iwano-Frankowsku i zadeklarował wysłanie tam leków, opatrunków, bandaży i kroplówek. Wiceprezydent Małgorzata Domagała spotka się w poniedziałek z reprezentantką Ukrainy Wiktorią Korniejenko, by rozmawiać o koniecznej pomocy psychologicznej.
Wiktoria Korniejenko podzieliła się rozmową ze swoją mamą:
– Moja mama powiedziała, że będzie brała broń i broniła. 72 lata ma. Ja mówię, gdzie będziesz chodzić? A ona, że będzie bronić, bo powiedzieli, że będą wydawali broń każdemu, kto zechce. Tak mnie od rana wspierała, że nie ma sensu płakać.
Młodziutka dziewczyna z Ukrainy Dasza  zaapelowała:
- Pamiętajmy o miłości, która ma rządzić tym światem, a nie wojna.

Przez chwilę wszyscy poczuliśmy się nieco lepiej. Ale po powrocie do domów i kolejnych informacjach z Ukrainy, lęk i bezradność wróciły. Wszyscy jesteśmy w szoku po tym, co zrobił putin. Nie napiszę człowiek, bo człowiekiem nie jest ten, kto dla władzy i stworzenia za wszelką cenę imperium, z nienawiści za próby bycia krajem wolnym, każe bombardować miasta i ludzi i twierdzi, że nie cofnie się przed niczym. I grozi całemu światu.

Mnóstwo dziś padło słów, pytań i przewidywań, co do dalszego rozwoju wypadków. Od rana w telewizji słyszymy o zapewnieniach polityków, że Ukraina nie jest sama. Nie wierzę im. Zacytuję słowa, które napisał na portalu społecznościowym podróżnk Bartek Sabela:
„Najbardziej mnie bolą te deklaracje europejskich i amerykańskich polityków, że Ukraina nie jest sama. Że jesteśmy z Wami. Kłamstwo, zwłaszcza w takich chwilach boli najbardziej. My Europejczycy i wy Amerykanie nigdy nie byliśmy z Ukrainą. Gdybyśmy byli, nie doszłoby dziś do inwazji. Nie znoszę tych pustych, obłudnych haseł światowej realpolitik, tej politycznej ku...kiej hipokryzji płynącej z ust ludzi w komfortowych, bezpiecznych gabinetach, w lepszym świecie. Jesteście sami drodzy Ukraińcy. Bo wobec przemocy każdy jest sam. Jesteście sami tak jak wcześniej byli Czeczeńcy. Tak jak byli Gruzini. Tak jak byli Syryjczycy. I tak jak będziemy my Polacy za parę lat. Jesteście sami i tylko Wy wiecie o tym dobrze. I to jest coś co mi roz…la serce.”

Niestety, zgadzam się z tymi słowami i bardzo bym chciała, żeby się nie sprawdziły.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 1/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 2/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 3/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 4/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 5/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 6/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 7/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 8/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 9/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 10/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 11/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 12/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 13/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 14/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 15/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 16/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 17/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 18/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 19/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 20/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 21/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 22/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 23/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 24/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 25/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 26/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 27/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 28/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 29/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 30/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 31/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 32/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 33/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 34/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 35/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 36/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 37/37


24 lutego 2022 20:57, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jakże wymowne te zdjęcia w kolorze żałoby po spokoju.
Maria , 25.02.2022, 09:06, 5.174.173.39 ##

mnie nie przeraża ten hitler putin tylko ciotowatość feminizm minister wojny belgi która sie wahała czy wysłać amunicję i kamizelki kuloodporne ukrainie a teraz 3 dni po ataku ona podjęła decyzje żeby jej przygotowali liste - tak działają i myślą kobiety. nie do wszystkiego się nadają. a ministrami obrony narodowej wszystkich prawie państw UE są baby. Wspominając byłą Angele która dała sie rozbroić Putinowi na przełomie dziesięcioleci i budowaniem tej nord stream 2 i sympatyzując z tym komunistycznym potworem (bo razem mają korzenie).

mnie przeraża dziadunio biden chwiejący sie 80latek który pchał sie do prezydentury a jako lewicowiec proponuje zełeńskiemu transport ucieczke z kraju.

tacy są lewicowcy. poddać sie bo życie ludzkie najwyższą wartością.

nie wolność nie ojczyzna tylko własna d..a żeby ratować.

dlatego ciesze się mimo awersji z powodu zakazu aborcji kobiet, nepotyzmu, niszczenia katolicyzmu w Polsce, psucia prawa i wielu innych rzeczy

że rząd robi bardzo dobrą polityke względem agresji Rosji.

Bo te zakupy.. abramsy za 23 miliardy których szkoda będzie użyć w obawie przed zniszczeniem ich przez wroga
czy kilka samolocików f35 jak oni pierw zniszczyliby nasze lotniska
ale rozumiem że to przyszłościowo na za 10 lat.
ale patriotów i tarcze już teraz potrzebujemy.
i może w drodze negocjacji nas ten siwy dziadek z ameryki sprzedać ze nie będzie tarczy

to jest największa porażka Ameryki jego wybór na prezydenta. Pierw Afganistan, ochranianie silne Niemcy które i tak nie chcą sie zbroić ani dostarczać broni krajom zaatakowanym i dyplomacja z putinem w której się nie zgodzili na NIC przez co jest wojna.

powinni byli: zagwarantować Rosji bezpieczeństwo przez nieprzyjmowanie UKR do NATO. Wymóc na UKR zaprzestanie odbijania czy chęci zamiaru odbicia donbasu i Krymu. Strefa buforowa wypełniając w pełni porozumienia mińskie. i zagwarantowanie że na krajach przyjętych po 2007 roku do NATO nie będą rozmieszczane więcej bronie taktyczne. za wyjątkiem jednej tarczy antyrakietowej w Polsce służącej do obrony przed rakietami balistycznymi. i na takich warunkach zawrzeć rozejm. i NATO sie więcej nie rozszerza. Ale współpraca z Finlandią i Szwecją w dziedzinie ich obronności. bez rozmieszczania tam amerykańskich systemów rakietowych.
Anonim_8382, 26.02.2022, 11:38, 37.248.154.145 ##

to że jesteśmy w NATO nie znaczy że przyjadą tu jakieś zagraniczne wojska cięzkie brygady i będą bronić naszego kraju.
kazdy kraj w przypadku inwazji jest skazany sam na siebie. art 5 mówi że kraje muszą pomóc. Anie nie ma nigdzie napisane w jakim wymiarze. Może to być pomoc symboliczna.

i zapewne tak będzie. przyślą broń i amunicje i macie walczcie.

dlatego obronność powinna być oparta przede wszystkim o siły własne. Ale ważne są sojusze wojskowe i ta pomoc. Nawet wewnątrz NATO jeszcze dodatkowe sojusze jakie nasz rząd zawarł z Wlk Brytanią. Można byłoby dołączyć do tego Turcję. i Rumunia Polska UK Turcja i państwa bałtyckie zawarłyby sojusz militarny przeciw Białorusi Rosji i Czeczeńcom kadyrowa. Wspólnie by mogli wypędzić ruskie wojska z białorusi i ukrainy. bo z jednego kraju w drugi wjeżdżają za przyzwoleniem baćki.

Powinniśmy wysłać żołnierzy z nowoczesną bronią pod dowództwo ukraińskie jako międzynarodowy kontyngent ale nie wojsk tylko najemników ochotników. do pomocy Ukrainie w jej obronności.

a gdyby hitlerowi przyszło na mysl uzyć atomówki, mieć przygotowane przez państwa które posiadają (UK, Francja, USA) palec na przycisku odwetowym.
Anonim_8382, 26.02.2022, 11:47, 37.248.154.145 ##

prosto w Moskwę, w Kreml.
Dziadek biden ma 80 lat i nie powinien się bać śmierci zwł że putin 70 się nie boi
Anonim_8382, 26.02.2022, 11:47, 37.248.154.145 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Erfolg Consulting" Nisiewicz Mikołaj

ul. Mieszka I 46 m. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 48 30
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>
Bank Zachodni WBK S.A. Bankomat

ul. Sikorskiego 24, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
"Petra"

pl. Jana Pawła II 82 I, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 10 75
branża: Schody <czytaj dalej>

Wygodnie, dyskretnie i skutecznie
Rozmowa z dr n. med. Bartoszem Szetelą z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej ... <czytaj dalej>
UTW w Bogdańcu uczy i bawi
Jest takie powiedzenie ludowe: „Bo bawić to się trzeba umieć”. ... <czytaj dalej>
Okno świętego Mikołaja
„Okno świętego Mikołaja” pierwszy raz otworzy się 6 grudnia. To ... <czytaj dalej>
Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Tam dostaniesz najlepszy chleb
W Las Cabezas de San Juan spędziliśmy kilka dni. Gościło ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej