15V2020.
Tytuł jest prowokacyjny. I wykorzystuje ludzką ciekawość. Robię tak, bo nie znajduję już pomysłu, jak nauczyć korzystających z netu czujności. Jak uczulić ich na wszelkiej maści fake newsy, opierające się na sensacji, tragedii czy skandalu informacje. I nie mam tu na myśli wrażliwych seniorów, którzy dają się nabrać na telefon od „wnuczka”, ale tych, którzy nie są dziećmi, ale wykształconymi i myślącymi dorosłymi osobami.
„Doszło do porwania małej 8-letniej Patrycji w Gorzowie. Rozpoznajesz sprawcę? Jest nagranie z monitoringu” – taka informacja ze zdjęciem uśmiechniętej dziewczynki krążyła dziś po Facebooku. LInk odnosił do strony, która powinna wzbudzić czujność. Widzieliście bowiem adres PRAWDABOLI.SITE? No właśnie. A wystarczyło sprawdzić.
Dlaczego taki fejk? Bo porwane czy chore dzieci to jeden z najczęstszych sposobów, które wykorzystują oszuści, by uzyskać dostęp do Twojego konta. To tzw. phishing do zdobywania danych wrażliwych, takich jak numery kart kredytowych, PIN, nazw użytkownika i hasła.
Jak mówią specjaliści, linkowanie do nieznanych stron tylko dlatego, że w tytule jest o porwaniu, to nieodpowiedzialność. Zwykle wejście na taką stronę kończy się modyfikacją FB i instalacją programu, o którym się nie wie, a ten zaczyna spamować w imieniu udostępniającego. Porwane czy chore dzieci to jeden z najczęstszych takich sposobów, bo ludzie chcą pomóc i dają się na to złapać.
Dlatego ponownie przypominam, jak zabezpieczyć się przed phishingiem i proszę o czujność?
• Nie otwieraj załączników oraz linków w wiadomościach niechcianych lub pochodzących od nieznanego nadawcy.
• Chroń swoje hasła i nie udostępniaj ich nikomu. Pamiętaj, aby nie używać tego samego hasła do logowania na różnych stronach internetowych.
• Sprawdzaj url stron (adresy stron). W wielu przypadkach phishingu adresy, na pierwszy rzut oka, wyglądają poprawnie. Mogą być błędnie wpisane lub domena może być inna np. ".com" zamiast ".pl".
• Dbaj o to, aby Twoja przeglądarka i system operacyjny były na bieżąco aktualizowane. Jeśli podejrzewasz, że mogłaś/mogłeś paść ofiarą phishingu, zalecamy sprawdzenie komputera lub telefonu programem antywirusowym samodzielnie lub z pomocą specjalisty.
W przypadku zaistnienia podobnej do opisanej przeze mnie sytuacji, trzeba ją zgłaszać za pomocą formularza na
https://incydent.cert.pl/
- Jeśli zareagujemy, tym szybciej zostanie to cyberprzestępstwo zablokowane, a sprawcy pociągnięci do odpowiedzialności – mówi
Marcin Kazimierczak.
A co ze złotem w Kłodawie? Dziś znalazłam takie, które pięknie odbijało się w wodzie i pokazuję je na zdjęciu.
Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>