środa 6 grudnia 2023     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
14XII2020 - wspominam Piotra Machalicę
A może się uda

14XII2020.

12 lipca 2009 r. Piotr Machalica wystąpił na Scenie Letniej Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie. Koncert tego aktora zgromadził około tysiąca widzów. Choć artysta skończył śpiewać ok. 22.00 i zaraz wyjeżdżał, zgodził się jeszcze na rozmowę ze mną.

Mówiliśmy m.in.: o teatrze, o poezji, o tabloidach i o szczęściu. Przypominam tę rozmowę, w czasie której Piotr Machalica przesiadał się często z krzesłem, szukając odpowiedniego miejsca i wreszcie zapytał:
- Pani chyba nie pali?
- Nie palę – odpowiedziałam.
- No właśnie, bo gdzie nie siądę, to dym leci w pani stronę.

Dziś rano przyszła wiadomość o śmierci Piotra Machalicy. Uznałam, że dobrym wspomnieniem będzie przytoczenie tamtego wywiadu.

JESTEM ZE ZŁYCH ZIÓŁ


O TEATRZE
Powiedział pan, że to był dla pana magiczny koncert. Widziałam, że dla ludzi także. Słuchali z wielką uwagą, uśmiechali się, a potem nagradzali wielkimi brawami. Wygląda na to, że wie pan, czego potrzebują.
- Niestety, nie wiem. Z myślą, co im zaproponować, by chcieli przyjść do teatru, borykam się jako kierownik artystyczny teatru w Częstochowie. W Gorzowie publiczność dopisała, bo miała możliwość wejść na spektakl bez biletów. My też to przerabialiśmy w czasie nocy kulturalnej. Wtedy na ograny spektakl „Trzy siostry” Czechowa o 22.00 mieliśmy nadkomplet, a przedstawienie skończyło się pół godziny po północy. I strasznie się podobało. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak jest. Zgadzam się, ze okazjonalnie można tak robić, ale nie zawsze. Ubolewam, że rozrywka komercyjna pochłonęła gawiedź i nie rozumiem np. dzisiejszych kabaretów. One mnie wcale nie śmieszą. Ludzi jednak tak. Wiem, że czasy się zmieniły, ale teatr powinien wypełniać to, czego nie ma w TV. Tylko dziś nie utrzymuje się teatrów tak, jak w drugiej połowie XX w. Hmm, może jednak zadzieje się coś takiego, że teatr znów będzie elitarny i nawet snobistyczny. Że ludzie będą tu szli, bo tak wypada. Boję się jednak, by całej jego historii i tradycji nie pogrzebać jakąś ustawą mówiącą, że teatr powinien się samofinansować. A przecież tak nie jest nigdzie na świecie.

O WIELKICH
W czasie koncertu śpiewał pan piosenki wielkich – życiowo minionych – Brassensa i Okudżawy. Są jeszcze wielcy żyjący tekściarze?

- Absolutnie. Należy do nich Wojtek (Młynarski – dop. mój HK). Od lat 60. Absolutnie go uwielbiam. Napisał mnóstwo piosenek, wiele z nich znam. Dla mnie to geniusz. Oczywiście, jakoś za to płaci, dlatego byłem szczęśliwy, gdy usłyszałem, że czuje się lepiej, wraca do zdrowia i pisania, o czym wspomniałem w czasie koncertu. Z autorów żyjących cenię także Jana Wołka. To jest to, co kocham. Bo one mówią o fundamentach życia, o których zapominamy, o przyjaźni, miłości, które są poza kasą. Po te wartości warto sięgać, przemyśleć je i zająć się nimi.

O POEZJI I PPA (Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu)
Od lat występuje pan na PPA we Wrocławiu, wykonując piosenkę aktorską. Na ile jest to ważny etap w pana artystycznym życiu?
- Sam do poezji nie mam i nigdy nie miałem ani smykały, ani talentu. Moje śpiewanie jest specyficzne, a w szkole też nie byłem zbyt pilnym uczniem. Ale wiersze Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i późniejszych poetów zawsze mnie zajmowały. Zachwycałem się, że są ludzie, którzy potrafią zawrzeć tak fantastyczne, klarowne i czyste myśli w dwóch, trzech strofach. Nigdy bym tego nie potrafił. A PPA to niezwykle ważna część mojego życia, choć nie sądziłem, że tak będzie. Zaczęła się, gdy Magda Umer zaproponowała mi udział w gali jeszcze z Jeremim Przyborą. Potem wiele razy jeździłam tam, spotykałem wspaniałych kolegów i brałem udział w licznych koncertach.

O POKOLENIU
Wydaje się pan bardzo ułożonym człowiekiem, ale chyba nie należy do pokolenia, w którym podstawą była kindersztuba?

- O nie. Jestem z fatalnego pokolenia. Do tego moje dorastanie i wychowanie to niezwykła mieszanka. Wyrosłem w bardzo religijnym domu. Matka wychowywała mnie sama i wyposażyła w to, o czym myślałem, że strasznie mi przeszkadza. Gdy skończyłem 15 lat, zamieszkałem z ojcem, ale tylko na rok. Potem się wyprowadziłem i mieszkałem sam. Doświadczyłem różnych towarzystw i znajomości i jestem zlepkiem tamtego dobrego wychowania. Powiem o sobie Brassensem:
„Ja jestem ze złych ziół
Z takich ziół pół na pół
Co chwastem są w połowie
A w połowie – byle kwiatkiem”
Dzisiejszy koncert graliśmy nie wiem już który raz, ale odczuwam, ze od pewnego momentu czas biegnie zbyt szybko, więc bardzo się identyfikuję z tekstami, które śpiewam, odczuwam je tak, jakby były moje.

O TABLOIDACH
Jeśli się pan identyfikuje, to pewnie też – zgodnie z tym, co pan dziś śpiewał – nie sprzedałby pan siebie do tabloidów.

- Nie, nie sprzedałbym siebie. To jest poza ceną. Ale kiedyś to wszystko strasznie się rozkołysało i do dziś świetnie się ma. W życiu wiele mnie zabolało, ale nie powiem pani o niczym konkretnym. Nie jestem narzekaczem, po latach próbuję to przerobić. Uważam, ze to, co się zadziało, zdarzyło się po coś. Gdyby nie, byłbym innym człowiekiem. I pomyślałem sobie, że ci ludzie muszą też z czegoś żyć, że historia dała im szansę, by na cudzej krzywdzie zrobić kasę, a ja szwendać się po sądach nie mam czasu.

O SZCZĘŚCIU
Wiele pana w życiu zabolało. Jest w nim miejsce na szczęście?

- Absolutnie. Ja jestem w czepku urodzony: 13. w niedzielę, o 9. Rano. I wierzę, ze mam szczęście. Kiedyś mogłem zwyczajnie zabić człowieka na drodze. Co więcej, mogłem zabić człowieka bardzo ważnego w moim życiu. Wtedy powiedziałem sobie: „Boże, nie chciałbym tak”. I samochód, zamiast obrócić się bokiem, pojechał przodem i uniknęliśmy tragedii. O zawodzie aktora też nie marzyłem. Podobał mi się, ale w latach 70. Kiedy pracowałem w teatrze jako froter rzemieślnik, siadałem na ostatnim balkonie i oglądałem próby, No i potem zdawałem do szkoły aktorskiej. Przyjmowali 23, a ja byłem 24. Ale ktoś zrezygnował i się dostałem. Więc jak tu nie mówić o szczęściu? Szczęściem są też dla mnie ludzie, których spotykam: szczególni, niezwykli, wielcy.

Dziękuję.


14 grudnia 2020 16:50, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


(...) "Powiem o sobie Brassensem : "Ja jestem ze złych ziół Z takich zioł pól na pól Co chwastem są w połowie A w połowie -byle kwiatkiem " (...) - Piękna Dusza...Wielka strata... Dziękuję , Pani Haniu za piękne wspomnienia o wielkim człowieku... Tylko Pani potrafi tak zachwycac i trafiać prosto do serca.Irena Franczak
Anonim_8214, 16.12.2020, 12:06, 77.115.226.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Radio "Zachód" S.A. Rozgłośnia Regionalna

ul. Warszawska 131, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 47 91
branża: Radiowe, telewizyjne stacje <czytaj dalej>
Juś Marek Tłumacz Przysięgły J. Niemieckiego

ul. Słowackiego 3 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 59 24
branża: Tłumacze - przysięgli <czytaj dalej>
"Saska Sport" Tomasz Saska

ul. Małyszyńska 9 b l. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 662 032 406
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0199.jpg
admin ego:
Tam dostaniesz najlepszy chleb
W Las Cabezas de San Juan spędziliśmy kilka dni. Gościło ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jeśli do Frankfurtu, to przez Kostrzyn
To niebywałe, że śnieg, który spadł w andrzejki, wcale nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej