
Uwielbiam takie chwile, gdy wypuszczam siÄ™ bez mapy oraz planu podróży i zaskakuje mnie taki widok jak ten w Brzeźnie. ZnajdujÄ…cy siÄ™ tam koÅ›cióÅ‚ pw. Narodzenia NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny budzi zachwyt prostotÄ… architektury i materiaÅ‚u, z którego zostaÅ‚ wykonany.
KoÅ›cióÅ‚ w Brzeźnie zbudowany w 1867 r. to zwarta bryÅ‚a prostokÄ…ta z dachem dwuspadowym – wschodnia część – i wielospadowym nad przestrzeniÄ… oÅ‚tarzowÄ… w formie piÄ™cioboku. Jak czytam na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków, wg źródÅ‚a: „KoÅ›cioÅ‚y zrÄ™bowe i szkieletowe województwa lubuskiego”, jednorodnÄ… elewacjÄ™ tworzy ukÅ‚ad konstrukcji sÅ‚upów i rygli wzbogaconych w narożnikach skrzyżowanymi mieczami. WypeÅ‚nienie wykonano z drobnej cegÅ‚y ceramicznej. WejÅ›cie gÅ‚ówne wprowadzone zostaÅ‚o na osi elewacji zachodniej. Otwory okienne opracowano z użyciem form neogotyckich – jako dwudzielne ostroÅ‚ukowo zamkniÄ™te. W elewacjach bocznych, na osiach, wprowadzono triforyjny (potrójny) ukÅ‚ad okien.
Jednorodny stylistycznie charakter budowli rzuca się w oczy nie tylko znawcom architektury, a faktu, że przez minione lata nikt nie zepsuł zabytku, dowodzi brak informacji o ewentualnych remontach. Być może dokonywano tam jedynie doraźnych napraw.
Niestety, koÅ›cióÅ‚ byÅ‚ zamkniÄ™ty na gÅ‚ucho, wokóÅ‚ ni żywej duszy, wiÄ™c musiaÅ‚o mi wystarczyć tylko zewnÄ™trze. A tam, poza koÅ›cioÅ‚em – również dzwonnica. Wiadomo, że zbudowana w XX w. (1967 r.), ale o dzwonach, które tam wiszÄ…, nie ma informacji. UdaÅ‚o mi siÄ™ jedynie odczytać, że wiÄ™kszy z nich jest prezentem od Ernsta Wegnera. Usytuowanie ich oraz brak Å›wiatÅ‚a utrudnia odcyfrowanie napisów.
Przy bocznej ścianie kościoła znajduje się niewielka tablica z ogłoszeniami, ale informacji o tym, kiedy odbywają się msze, nie ma. Na stronie internetowej znajduję, że w niedziele o 10.15.
Warto wiÄ™c wybrać siÄ™ tam, by zobaczyć wnÄ™trze tej Å›wiÄ…tyni, w której – jak podaje WLKS – część oÅ‚tarzowÄ… oddzielono od nawy snycersko opracowanym Å‚ukiem Tudorów - niski, szeroki rodzaj Å‚uku z wyróżnionym punktem centralnym, znacznie szerszy niż wysokość, sprawia wrażenie, jakby byÅ‚ spÅ‚aszczony pod naciskiem. ZachowaÅ‚ siÄ™ pierwotny ukÅ‚ad empor, a także ambona, wtórnie pokryta dekoracjÄ… o charakterze marmoryzacji (materiaÅ‚em skÅ‚adajÄ…cym siÄ™ z gipsu lub specjalnych cementów oraz proszkiem marmurowym naÅ›ladujÄ…cym marmur) oraz znacznie przeksztaÅ‚cona mensa oÅ‚tarzowa. Nie należy siÄ™ spodziewać, że tak jak w GÅ‚uchowie (czytaj tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,hanna_kaup,10809,kosciol_w_gluchowie_-_piekno_w_skromnosci, ) znajdziemy tam stare posadzki i Å‚awki. Tu sÄ… wspóÅ‚czesne.
Brzeźno, czyli pierwotnie Briesenhorst zaÅ‚ożono w 1751 r. Po wojnie staÅ‚o siÄ™ polskie, a wspomniany koÅ›cióÅ‚ jako katolicki poÅ›wiÄ™cono 16 wrzeÅ›nia 1945 r. Obecnie przynależy do parafii WniebowziÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny w Lubiszynie.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>