
SÄ… takie miejsca na Å›wiecie, które wprawiajÄ… czÅ‚owieka w osÅ‚upienie. Jednym z nich jest koÅ›cióÅ‚ pw. Matki Bożej CzÄ™stochowskiej w Czachowie. Gdyby ktoÅ› znalazÅ‚ siÄ™ w jego wnÄ™trzu bez Å›wiadomoÅ›ci istniejÄ…cego otoczenia, mógÅ‚by pomyÅ›leć, że jest w jaskini pokrytej prymitywnym malarstwem naÅ›ciennym.
Choć od odkrycia jednych z najstarszych w Polsce polichromii w czachowskim koÅ›ciele minęło już 40 lat – dokonaÅ‚ tego konserwator zabytków Stefan Wójcik w 1979 r. – to wciąż wiedza na ich temat opiera siÄ™ gÅ‚ównie na domysÅ‚ach i chyba tak już zostanie. Nie zachowaÅ‚y siÄ™ bowiem żadne źródÅ‚a pisane dotyczÄ…ce malowideÅ‚. Nie można wiÄ™c jednoznacznie stwierdzić, kim sÄ… postacie uwiecznione na Å›cianach koÅ›cioÅ‚a. Oprócz diabÅ‚ów, anioÅ‚ów czy rycerzy na koniach, da siÄ™ odkryć jakiegoÅ› wÅ‚adcÄ™ z koronÄ… na gÅ‚owie; możnego pana – być może wÅ‚aÅ›ciciela karczmy, która w Å›redniowieczu istniaÅ‚a w Czchowie; może biskupa, który bÅ‚ogosÅ‚awi wiernych; pannÄ™ lub dwie – białą i czarnÄ… – choć ta druga postać w przykrótkiej szacie budzi wÄ…tpliwoÅ›ci co do pÅ‚ci, bowiem kobiety tak ubrane raczej palono na stosie. Ale może symbolizuje ciemnÄ…, diabelskÄ… stronÄ™ Å›wiata obok czystej biaÅ‚ej? Z jako takÄ… pewnoÅ›ciÄ… można stwierdzić, że malowidÅ‚a pochodzÄ… z XIV w., czyli z okresu, gdy powstaÅ‚ sam koÅ›cióÅ‚. RozÅ‚ożenie rysunków na Å›cianach wydaje siÄ™ caÅ‚kowicie przypadkowe, wrÄ™cz przypomina szkicownik do nauki rysunku. Widać bowiem powtórzenia tych samych postaci czy zwierzÄ…t – jedne niedokoÅ„czone, jak koÅ„ bez nóg, inne w zmienionej wielkoÅ›ci – jak „bÅ‚ogosÅ‚awiÄ…cy biskup”. Atrybuty, które dzierżą w dÅ‚oniach nie majÄ… żadnych proporcji, sÄ… jak miniatury przypominajÄ…ce tarczÄ™ czy miecz.
Z pewnoÅ›ciÄ… da siÄ™ odczytać lub nawet stworzyć z nich swoistÄ… legendÄ™ z Czachowem w tle, gdy miejsce to odwiedziÅ‚ margrabia poszukujÄ…cy swoich zwolenników na obecnych ziemiach zachodnich. Wystarczy tam przyjechać, poprosić o otwarcie drzwi koÅ›cioÅ‚a mieszkajÄ…cÄ… obok
BarbarÄ™ SobiÅ›, która chÄ™tnie opowie o tym, co mogÅ‚o być inspiracjÄ… do powstania tego szczególnego dzieÅ‚a, a potem samodzielnie stworzyć mniej lub bardziej prawdopodobnÄ… historiÄ™.
Z pewnoÅ›ciÄ… ciekawym wÄ…tkiem bÄ™dÄ…: krzyż i szachownica Templariuszy, które znajdujÄ… siÄ™ na jednej ze Å›cian; liczne elementy sÅ‚owiaÅ„skie i motywy roÅ›linne, a wÅ›ród nich lilie oznaczajÄ…ce niepokalane rycerstwo i zwiÄ…zane z kultem maryjnym czy historia, która rozgrywa siÄ™ obok osioÅ‚ka. Czy w tym miejscu symbolizuje on gÅ‚upotÄ™ nagiej postaci, którÄ… jakieÅ› dziwne narzÄ™dzie przypominajÄ…ce nożyce zakoÅ„czone szponami chwytajÄ… za ucho? Wiadomo, że w Å›redniowieczu za kradzież stosowano karÄ™ mutylacyjnÄ…, czyli haÅ„biÄ…cÄ…, cielesnÄ…, która pozbawiaÅ‚a skazanego jakiejÅ› części ciaÅ‚a.
WÅ›ród tej specyficznej galerii jest minikareta, orÅ‚y na Å›cianach absydy i krzyże, okalajÄ…cy sufit laur, zdobione zacheuszki upamiÄ™tniajÄ…ce poÅ›wiÄ™cenie koÅ›cioÅ‚a i napis obok dziwnej postaci, który można odczytać jako Katharina.
JeÅ›li chodzi o napisy, to ciekawostkÄ… dla badacza historii bÄ™dÄ… drzwi na chórze, peÅ‚ne najróżniejszych wpisów z minionych lat i wieków. Oby nikomu nie przyszÅ‚o do gÅ‚owy tego zniszczyć czy zamalować.
Tam też – na wÄ…skim chórze – znajdujÄ… siÄ™ zniszczone organy Joahima Wagnera z elementem grajÄ…cym umieszczonym z boku oraz historyczny instrument klawiszowy Schiedmayer Harmonium wyprodukowany w Stuttgarcie prawdopodobnie w koÅ„cówce XIX lub na poczÄ…tku XX w. Ten, wciąż wydaje dźwiÄ™ki, wiÄ™c byÅ‚oby wspaniale, gdyby udaÅ‚o siÄ™ go odrestaurować.
Czachów to miejsce szczególne. Kolejne z gatunku tych „na koÅ„cu Å›wiata” leży okoÅ‚o 6 km na póÅ‚nocny zachód od Cedyni. Warto zboczyć tam choćby po drodze do Widuchowej, Cedyni czy Szczecina. Budynek koÅ›cioÅ‚a otacza niezwykÅ‚ej urody szpaler drzew – to rzadko spotykane tak piÄ™kne jesiony pÅ‚aczÄ…ce.
Do Czachowa warto przyjechać w lipcu. OdbÄ™dÄ… siÄ™ tam bowiem koncerty organizowane przez muzyków z berliÅ„skiej filharmonii, którzy zagospodarowali fragment zniszczonego parku przypaÅ‚acowego i 31 lipca o 19.00 zagrajÄ… tam specjalny program.
Tekst i foto Hanna Kaup
Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2021-06-20_Czachow_,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>