niedziela 3 marca 2024     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Niecodzienna prezentacja dzieł Van Gogha
eGorzowska - 11530_oEyXjkbrmbD7c4ubAqe.jpg

Wyobraź sobie salę. Dużą. Co najmniej wielkości gimnastycznej, do której wchodzi się przez czarną kotarę, niczym do innego świata. Początkowo ten świat też jest czarny, gdzieniegdzie pojawiają się tylko jakieś światła. Potem dostrzegasz wiszące ekrany, pod ścianą z lewej strony kilkadziesiąt czarnych puf i materacy, na których możesz usiąść lub się położyć i tyleż po przeciwnej stronie.

Wnikasz w ten świat natychmiast po pierwszych słowach lektora, który czyta listy malarza do brata, a na ekranach i ścianach wokół zaczynają pojawiać się obrazy Vincentego Van Gogha z różnych okresów jego twórczości. Uzupełnieniem są krótkie wpisy dotyczące ważnych dat i wydarzeń z życia artysty wyświetlane na ekranach pod sufitem.

Przejście za czarną kotarę od pierwszej chwili robi wrażenie, które potęguje odpowiednio dobrana muzyka. Po chwili już wiesz, że impresjonistyczne wizje Van Gogha utrwalone na płótnach, będą Cię otaczać z każdej strony i dojdziesz do wniosku, że oto jesteś uczestnikiem nowej formy obcowania z wielkim malarstwem, którego w jednym miejscu nie zobaczysz, a nawet gdyby, to może nie potrafiłbyś zrozumieć czy docenić tak, jak to zrobili najwięksi koneserzy i krytycy sztuki. Stąd nie dziwi, że tego typu wystawa odniosła sukces nie tylko w Warszawie, ale i na świecie, od Stanów Zjednoczonych po Dubaj.

Od 11 marca do 12 czerwca w IASE (Instytut Automatyki Systemów Energetycznych) we Wrocławiu można oglądać VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition, czyli wystawę największych dzieł Vincentego Van Gogha.

Wielkie malarstwo w połączeniu z nową technologią to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki angażująca zmysły, bowiem prace artysty oglądamy dzięki technologii Digital Art 360. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, o której pisałam wcześniej, na ekranach o powierzchni ponad 2000 m kw. można zobaczyć setki dzieł nieszczęśliwego artysty, który mówił i potem pisał do swego młodszego brata Theo: „Malowanie to smutne i przykre rzemiosło”, a potem dodawał: „Cierp, czekaj – oto jedyna lekcja, którą należy odrobić w życiu”.

Wszystkie prace wyświetlane są jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Spływają ze ścian, rozlewają się po podłodze, opowiadając o życiu i twórczości malarza.

W ciągu 45-minutowego swoistego spektaklu przenosimy się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise, gdzie powstawały największe arcydzieła znanego impresjonisty. Doznajemy niezwykłych odczuć, gdy spada na nas seria słoneczników, które tak ukochał i przyjął za swoje Vincent van Gogh, gdy sala zamienia się w kontrastowy granat nocy z uliczek Paryża, wreszcie, gdy patrzy nam w oczy sam artysta z autoportretów. Całości towarzyszą listy do Theo (czytane przez aktora Roberta Gularczyka z filmu „Twój Vincent”), w których odzwierciedlał nie tylko poglądy na świat, ale dzielił się wątpliwościami i lękami dotyczącymi własnego życia.

Van Gogh został doceniony dopiero po śmierci, choć namalował ponad 2000 obrazów znajdujących się dziś w galeriach największych kolekcjonerów sztuki świata, a jego płótna należą do najdroższych na artystycznym rynku.

Choć wystawa we Wrocławiu zaczyna się klasycznie, bo prezentuje tablice ukazujące życie i twórczość Van Gogha, choć tradycyjnie wita zwiedzających ogromny portret artysty, a także niewielkie popiersie, to najważniejsza jej część nie ma nic wspólnego z tradycyjną wizytą w galerii sztuki.

Sądzę, że nie można ominąć tej atrakcji, będąc choćby przejazdem we Wrocławiu. Wystawa jest czynna codziennie od 10.00 do 18.00 w budynku IASE (Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych) przy ul. Wystawowej 1 – obok Hali Ludowej.

Zapraszam do galerii: https://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2022-04-20_Van_Gogh,

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/11

, zdjęcie 2/11

, zdjęcie 3/11

, zdjęcie 4/11

, zdjęcie 5/11

, zdjęcie 6/11

, zdjęcie 7/11

, zdjęcie 8/11

, zdjęcie 9/11

, zdjęcie 10/11

, zdjęcie 11/11
 


20 kwietnia 2022 16:55, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bartolini" S.C. PHU

ul. Szarych Szeregów 26 a, Gorzów Wlkp.
tel. 609 780 111
branża: Restauracje <czytaj dalej>
"B & B Finanse" Witosław Burski

ul. Ogińskiego 91, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 32 99
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8351aaaa.jpg
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej