czwartek 20 czerwca 2024     Bogna, Florentyna, Rafał
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Lekarstwo na codzienność
eGorzowska - 12036_R7wYSt8xK7sFoc7tf4B.jpgW codzienności rozedrganej sporami, w rzeczywistości walki i niepewnego jutra lekarstwem mogą być spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

Dyr. WiMBP Sławomir Szenwald przyzwyczaił już gorzowian do tego, że w placówce, którą kieruje, każdego dnia coś się dzieje. Dowodem na to jest broszura, która leży przede mną – podziękowanie dla Agnieszki Pospiesznej z informatorium za jej wręczenie – wypełniona na siedmiu stronach wydarzeniami. Jest ich ok. 60 w samym listopadzie. Koniecznie zajrzyjcie i zaplanujcie swoją obecność. Ja już zakreśliłam kilka, m.in. cykliczne wydarzenie – dwudniowy maraton filmowy „Ameryka w twojej bibliotece” 15 i 16 listopada czy „Warto czytać nad Wartą” (25 i 26 XI 2022).

Ale dziś chcę napisać słowo o tym, co już było, co zdarzyło się w minionym tygodniu.

We wtorek 25 października słuchałam jak o swojej pasji opowiadał człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Marek Kamiński - filozof, podróżnik, ale jednak bardziej filozof, który – jak zdradził, chyba chciałby być poetą. Choć wtedy pewnie myślałby, że może podróżnikiem. Człowiek, który wędruje od ponad 35 lat, który przeszedł tysiące kilometrów, zmierzył się z żywiołami, poznawał na swojej drodze najróżniejszych ludzi i gdyby miał wybierać – oczywiście poza Polską – gdzie pozostać, wybrałby Japonię. Marek Kamiński to osobowość wyjątkowa. Skromna, szczera, niepowtarzalna. Tak więc spotkanie, które poprowadził sam, bez zbędnego scenariusza, było wspólną podróżą w najodleglejsze miejsca. Podróżą przetykaną słowami z jego książki "Moje bieguny", które mogą służyć jako wsparcie osobom borykającym się z problemami natury egzystencjalnej: "Nikt nie rodzi się po to, żeby zostać kimś, kim nie jest. Zawsze chodzi o to, by stawać się sobą, a z doświadczeń innych ludzi jedynie korzystać, szukając własnej drogi".

Tak się składa, że podróżowanie – „Herbertowski sens podróży” – było również tematem V Gorzowskiej Herbertiady, która 28 października ściągnęła do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zbyt mało ludzi, jak na takie wydarzenie.
Zaskoczyło mnie przede wszystkim to, że na wykładzie prof. Małgorzaty Mikołajczak „Herbert na Akropolu. Podróż do źródeł cywilizacji i podróż w głąb siebie” nie pojawili się ani studenci, ani wykładowcy gorzowskich uczelni, a wykład był najwyższych lotów. Słuchanie profesorki z Uniwersytetu Zielonogórskiego wywołało we mnie refleksję-westchnienie: „Ech, gdyby mieć takich ludzi więcej”. Takich, którzy o literaturze opowiadają z pasją, którzy w każdym słowie wypowiedzianym z najwyższą kulturą są całym sobą, którzy autentycznie zachwycają i skracają czas, który tak przyspiesza, że godzina staje się chwilą.

Jak słusznie napisała Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, prof. Mikołajczak to: „Wybitna mówczyni, znawczyni twórczości Herberta, naukowczyni tak zaangażowana w przedmiot badań, że godzina Jej wykładu mija niczym chwila.”

W drugiej części Herbertowskie strofy zebrane w spektakl poetycko-muzyczny „Kołatka”, przedstawił aktor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Mastalerz, któremu na skrzypcach towarzyszyła Paulina Kinaszewska. To była kolejna godzina podróży z mistrzem poezji, podróży w głąb duszy nie tylko Pana Cogito, z zakończeniem, które wobec sytuacji wojny, jaka toczy się obok nas, zabolało jak niespodziewane uderzenie.

Ogromne podziękowanie należą się wszystkim pracownikom WiMBP – o czym mówiła również zastępca dyr. Marzena Wysocka – za przygotowanie tych wyjątkowo pięknych wydarzeń. A gorzowianom przypomnienie, że w książnicy – której główny budynek obchodzi swoje 15-lecie – dzieją się takie rzeczy, które mogą być lekiem na całe zło tego świata.

Gorzowska V Herbertiada została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

, zdjęcie 1/19

, zdjęcie 2/19

, zdjęcie 3/19

, zdjęcie 4/19

, zdjęcie 5/19

, zdjęcie 6/19

, zdjęcie 7/19

, zdjęcie 8/19

, zdjęcie 9/19

, zdjęcie 10/19

, zdjęcie 11/19

, zdjęcie 12/19

, zdjęcie 13/19

, zdjęcie 14/19

, zdjęcie 15/19

, zdjęcie 16/19

, zdjęcie 17/19

, zdjęcie 18/19

, zdjęcie 19/19


29 października 2022 08:15, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Kiedyś, dawno temu, pracujący w placówkach kultury, już na poziomie kształcenia w jedynych wtedy, kierunkowych Studiach Kulturalno-Oświatowych i Bibliotekarskich (we Wrocławiu i w Łodzi) z lekkim pogardzaniem wypowiadali się o "bibliotekarach". No, bo siedzą w tych książkach, wypożyczają, odbierają, robią okresowe skontrum... I tyle. Marazm, wygoda, codziennie to samo. Tak było kiedyś. A dzisiaj? Biblioteki pod światłym kierownictwem, w nowym ich zorganizowaniu, przejmują zadania gminy i jeżeli nie są jedynymi, to na pewno wiodącymi instytucjami upowszechniania kultury i sztuki. A "bibliotekary"? Zadziwiają kreatywnością, odwagą w propagowaniu zdarzeń, umiejętnościami organizacyjnymi, nowym widzeniem swojej roli w działalności kulturalnej. BRAWO.
Andrzej Trzaskowski, 29.10.2022, 10:24, 83.8.164.120 ##

Brawo
Anonim_6517, 31.10.2022, 18:56, 46.205.132.69 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rogal" Piekarnia Zenon Małachowski

ul. Kostrzyńska 45, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 67 13
branża: Piekarnie <czytaj dalej>
"Top-Auto" Dariusz Matysiak

ul. Myśliborska 21 bud. 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 36 41
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej