poniedziałek 4 marca 2024     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Lekarstwo na codzienność
eGorzowska - 12036_R7wYSt8xK7sFoc7tf4B.jpgW codzienności rozedrganej sporami, w rzeczywistości walki i niepewnego jutra lekarstwem mogą być spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

Dyr. WiMBP Sławomir Szenwald przyzwyczaił już gorzowian do tego, że w placówce, którą kieruje, każdego dnia coś się dzieje. Dowodem na to jest broszura, która leży przede mną – podziękowanie dla Agnieszki Pospiesznej z informatorium za jej wręczenie – wypełniona na siedmiu stronach wydarzeniami. Jest ich ok. 60 w samym listopadzie. Koniecznie zajrzyjcie i zaplanujcie swoją obecność. Ja już zakreśliłam kilka, m.in. cykliczne wydarzenie – dwudniowy maraton filmowy „Ameryka w twojej bibliotece” 15 i 16 listopada czy „Warto czytać nad Wartą” (25 i 26 XI 2022).

Ale dziś chcę napisać słowo o tym, co już było, co zdarzyło się w minionym tygodniu.

We wtorek 25 października słuchałam jak o swojej pasji opowiadał człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Marek Kamiński - filozof, podróżnik, ale jednak bardziej filozof, który – jak zdradził, chyba chciałby być poetą. Choć wtedy pewnie myślałby, że może podróżnikiem. Człowiek, który wędruje od ponad 35 lat, który przeszedł tysiące kilometrów, zmierzył się z żywiołami, poznawał na swojej drodze najróżniejszych ludzi i gdyby miał wybierać – oczywiście poza Polską – gdzie pozostać, wybrałby Japonię. Marek Kamiński to osobowość wyjątkowa. Skromna, szczera, niepowtarzalna. Tak więc spotkanie, które poprowadził sam, bez zbędnego scenariusza, było wspólną podróżą w najodleglejsze miejsca. Podróżą przetykaną słowami z jego książki "Moje bieguny", które mogą służyć jako wsparcie osobom borykającym się z problemami natury egzystencjalnej: "Nikt nie rodzi się po to, żeby zostać kimś, kim nie jest. Zawsze chodzi o to, by stawać się sobą, a z doświadczeń innych ludzi jedynie korzystać, szukając własnej drogi".

Tak się składa, że podróżowanie – „Herbertowski sens podróży” – było również tematem V Gorzowskiej Herbertiady, która 28 października ściągnęła do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zbyt mało ludzi, jak na takie wydarzenie.
Zaskoczyło mnie przede wszystkim to, że na wykładzie prof. Małgorzaty Mikołajczak „Herbert na Akropolu. Podróż do źródeł cywilizacji i podróż w głąb siebie” nie pojawili się ani studenci, ani wykładowcy gorzowskich uczelni, a wykład był najwyższych lotów. Słuchanie profesorki z Uniwersytetu Zielonogórskiego wywołało we mnie refleksję-westchnienie: „Ech, gdyby mieć takich ludzi więcej”. Takich, którzy o literaturze opowiadają z pasją, którzy w każdym słowie wypowiedzianym z najwyższą kulturą są całym sobą, którzy autentycznie zachwycają i skracają czas, który tak przyspiesza, że godzina staje się chwilą.

Jak słusznie napisała Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, prof. Mikołajczak to: „Wybitna mówczyni, znawczyni twórczości Herberta, naukowczyni tak zaangażowana w przedmiot badań, że godzina Jej wykładu mija niczym chwila.”

W drugiej części Herbertowskie strofy zebrane w spektakl poetycko-muzyczny „Kołatka”, przedstawił aktor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Mastalerz, któremu na skrzypcach towarzyszyła Paulina Kinaszewska. To była kolejna godzina podróży z mistrzem poezji, podróży w głąb duszy nie tylko Pana Cogito, z zakończeniem, które wobec sytuacji wojny, jaka toczy się obok nas, zabolało jak niespodziewane uderzenie.

Ogromne podziękowanie należą się wszystkim pracownikom WiMBP – o czym mówiła również zastępca dyr. Marzena Wysocka – za przygotowanie tych wyjątkowo pięknych wydarzeń. A gorzowianom przypomnienie, że w książnicy – której główny budynek obchodzi swoje 15-lecie – dzieją się takie rzeczy, które mogą być lekiem na całe zło tego świata.

Gorzowska V Herbertiada została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

, zdjęcie 1/19

, zdjęcie 2/19

, zdjęcie 3/19

, zdjęcie 4/19

, zdjęcie 5/19

, zdjęcie 6/19

, zdjęcie 7/19

, zdjęcie 8/19

, zdjęcie 9/19

, zdjęcie 10/19

, zdjęcie 11/19

, zdjęcie 12/19

, zdjęcie 13/19

, zdjęcie 14/19

, zdjęcie 15/19

, zdjęcie 16/19

, zdjęcie 17/19

, zdjęcie 18/19

, zdjęcie 19/19


29 października 2022 08:15, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Kiedyś, dawno temu, pracujący w placówkach kultury, już na poziomie kształcenia w jedynych wtedy, kierunkowych Studiach Kulturalno-Oświatowych i Bibliotekarskich (we Wrocławiu i w Łodzi) z lekkim pogardzaniem wypowiadali się o "bibliotekarach". No, bo siedzą w tych książkach, wypożyczają, odbierają, robią okresowe skontrum... I tyle. Marazm, wygoda, codziennie to samo. Tak było kiedyś. A dzisiaj? Biblioteki pod światłym kierownictwem, w nowym ich zorganizowaniu, przejmują zadania gminy i jeżeli nie są jedynymi, to na pewno wiodącymi instytucjami upowszechniania kultury i sztuki. A "bibliotekary"? Zadziwiają kreatywnością, odwagą w propagowaniu zdarzeń, umiejętnościami organizacyjnymi, nowym widzeniem swojej roli w działalności kulturalnej. BRAWO.
Andrzej Trzaskowski, 29.10.2022, 10:24, 83.8.164.120 ##

Brawo
Anonim_6517, 31.10.2022, 18:56, 46.205.132.69 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego:
Bo nie krzyczała...
Bo nie krzyczała… nikt nie pomógł Lizie zgwałconej i zaduszonej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej