piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Pani Warta w Warcie
eGorzowska - 12436_ZYWyIzG8j4AtWeaa7RNx.jpgDokładnie pięć lat temu Maria i Bogdan Gontowie obiecali swoją kolejną wizytę w Warcie dyrektor Muzeum Miasta i Rzeki Warty PTTK Barbarze Cicheckiej. Za pierwszym razem zbierali w tej niewielkiej miejscowości materiały do książki. Teraz ją tam przywieźli. W czwartek 23 marca w Warckim Centrum Kultury razem ze Zbigniewem Czarnuchem i Krystyną Kamińską promowali wydawnictwo „Polska Pani Warta”.

W Gorzowie promocja książki odbyła się 5 grudnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (czytaj tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,12145,).

Teraz współautorzy „Polskiej Pani Warty” przejechali pół Polski, by dotrzymać słowa. Zanim wieczorem odbyło się spotkanie z udziałem m.in. zastępcy burmistrza Warty Mariusza Lewandowskiego oraz przewodniczącego rady miasta i gminy Grzegorza Kopackiego czy szefowej PTTK w Sieradzu Wiesławy Sujeckiej, dyrektorka muzeum Barbara Cichecka oprowadziła gości po – mieszczącym się w XIX-wiecznej kamienicy – muzeum. Kiedyś znajdował się tam zajazd i punkt wymiany koni poczty kurierskiej.

Dumna przeszłość
Kiedy mija się powitalną tablicę przy wjeździe do miejscowości, widnieją na niej słowa „Stach z Warty”. Jest nim kontrowersyjny artysta rzeźbiarz, malarz i rysownik Stanisław Szukalski, z którego twórczością można zapoznać się na muzealnej ekspozycji. 13 grudnia tego roku minie 120 lat od jego urodzin.
Muzealne ekzposyzcje kryją również prace Zygmunta Andrychiewicza, który mieszkał i tworzył w pobliskim Małkowie. Jego najlepsze prace – gromadzone na wystawę w Zachęcie – zrabowali Niemcy w 1939 r. O imponującej historii miasta i gminy świadczą też pamiątki z okresu powstań, zdjęcia chórów, które działały na tamtym terenie, a także fortepian, na którym grywała Maria Skłodowska-Cuie czy część poświęcona twórcy polskiej szkoły psychiatrii sądowej i założycielowi szpitala psychiatrycznego w Warcie Witoldowi Łuniewskiemu, który zmarł 80 lat temu i został pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Warta. Niezbyt duża sala została poświęcona także rzece Warcie.

Dyr. Cichecka z zaangażowaniem i dumą opowiadała o pamiątkach dotyczących historii swojego miasta i gminy. Poza wspomnianymi wyżej, mówiła o wyjątkowej osobowości - urodzonym w Warcie płk. pil. Stanisławie Skarżyńskim, odznaczonym Krzyżem Virtuti Militari za męstwo w Bitwie Warszawskiej. On również w 1933 r. przeleciał Atlantyk i ustanowił rekord długości lotu, za co otrzymał medal Bleriota. Niestety, zginął w czasie II wojny światowej jako pilot RAF-u.

Promocja
Czwartkowy wieczór to spotkanie w Warckim Centrum Kultury. Tradycyjnie na początku pomysłodawca wydawnictwa Zbigniew Czarnych przedstawił swoje stanowisko nie tylko na temat rzeki Warty, ale wód w ogóle, podkreślając, jak są cenne i jak powinniśmy o nie dbać. Redaktorka wydawnictwa Krystyna Kamińska zapoznała obecnych z procesem powstawania książki, jej rozdziałami i autorami. Wreszcie Maria Gonta, której – z uwagi na zagraniczny wyjazd –  na gorzowskiej promocji nie było, przedstawiła Wartę od źródła do ujścia, prezentując również ciekawostki historyczno-geograficzne.

Warta to miasteczko liczące sobie zaledwie 3 tys. mieszkańców. I choć frekwencja nie była nadzwyczajna, to gdyby porównać ją z wieczorem w ponad stutysięcznym Gorzowie, proporcjonalnie była co najmniej porównywalna, jeśli nie lepsza niż u nas. Obecni zachęceni opowieściami kupowali książki i odbierali od autorów autografy, a szefowa PTTK Wiesława Sujecka zaprosiła na kolejną promocję książki "Polska Pani Warta" do Sieradza.

Każdy chwalił wydawnictwo jako wyjątkowo wartościowe. Wiceburmistrz zadeklarował, że zorganizuje swoim dzieciom specjalny wyjazd z książką jako przewodnikiem.
– Dla takich chwil warto robić to, co robimy – podsumował Zbigniew Czarnuch.

Należy podkreślić, że goście z Gorzowa zostali godnie przyjęci i ugoszczeni Pod Wiatrakiem (https://www.podwiatrakiem.com/), gdzie spróbowali m.in. niepowtarzalnego Pieroga Warckiego.

Następnego dnia przed wyjazdem zachwycali się otwartym przy ul. Tarnowskiego terenem rekreacyjno-sportowym. Powstały tam m.in.: place zabaw dla dzieci, ścieżki edukacyjne i sensoryczne, budki dla ptaków i altanki. Jest też kąpielisko z plażą wyposażoną w leżaki i pomosty. Imponujące zagospodarowanie terenu kosztowało ok. 3 mln zł i może być wizytówką miasta.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/41

, zdjęcie 2/41

, zdjęcie 3/41

, zdjęcie 4/41

, zdjęcie 5/41

, zdjęcie 6/41

, zdjęcie 7/41

, zdjęcie 8/41

, zdjęcie 9/41

, zdjęcie 10/41

, zdjęcie 11/41

, zdjęcie 12/41

, zdjęcie 13/41

, zdjęcie 14/41

, zdjęcie 15/41

, zdjęcie 16/41

, zdjęcie 17/41

, zdjęcie 18/41

, zdjęcie 19/41

, zdjęcie 20/41

, zdjęcie 21/41

, zdjęcie 22/41

, zdjęcie 23/41

, zdjęcie 24/41

, zdjęcie 25/41

, zdjęcie 26/41

, zdjęcie 27/41

, zdjęcie 28/41

, zdjęcie 29/41

, zdjęcie 30/41

, zdjęcie 31/41

, zdjęcie 32/41

, zdjęcie 33/41

, zdjęcie 34/41

, zdjęcie 35/41

, zdjęcie 36/41

, zdjęcie 37/41

, zdjęcie 38/41

, zdjęcie 39/41

, zdjęcie 40/41

, zdjęcie 41/41


26 marca 2023 20:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Styl" Studio Mebli Kuchennych

ul. Dąbrowskiego 37, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 45 80
branża: Meble - kuchenne <czytaj dalej>
"Auric Polska" Sp. z o.o. Filia

ul. Towarowa 6 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 08 08
branża: Medyczny sprzęt, wyposażenie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8351aaaa.jpg
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej