środa 6 grudnia 2023     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Mieliśmy plany
eGorzowska - 12503_LI0VDsK6yvOzCdctfuaB.jpgŚmierć dziekana gorzowskiego Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotra Żurka była dla wszystkich, którzy go znali, wstrząsem. Nie umieliśmy uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć. Zaraz potem wszystko potoczyło się błyskawicznie.

Dowiedzieliśmy się, że jeszcze tego samego dnia jego ciało zostało przewiezione do rodzinnego Żnina i że tam właśnie w sobotę 15 kwietnia o 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Wiadomo było, że Gorzów będzie silnie reprezentowany, że pewnie wielu mieszkańców miasta, w którym Piotr się wychował, przyjdzie, by go pożegnać, ale takich tłumów – przynajmniej ja – się nie spodziewałam.

Kiedy dotarłam ok. 12.30 do kościoła, od samego wejścia do trumny ustawionej pod ołtarzem, przez całą długość świątyni leżały wieńce i wiązanki kwiatów. Miejsc prawie nie było. Pewnie i mnie nie udałoby się usiąść, gdyby nie sytuacja, która przydarzyła mi się chwilę wcześniej.

Po wjeździe do Żnina, zatrzymałam się na stacji benzynowej, by – na wszelki wypadek – zapytać, czy tą trasą dotrę na cmentarz. Ekspedientka nie umiała mi nic powiedzieć, bo ona „nie stąd”, ale właśnie od kasy odchodził jakiś młody mężczyzna.
– Pani do Żurka? – zapytał, a ja musiałam przez kilka sekund łapać myśli. No bo jak to? Cały Żnin wie? Wszyscy go tu znali?
Okazało się, że stał przede mną sąsiad Piotra, znacznie od niego młodszy człowiek.
– Mieszkaliśmy obok siebie – powiedział i zaraz dodał: – Może pani za mną jechać. Poprowadzę, bo nie wiem, czy tam się da normalnie przejechać, ponieważ są jakieś roboty na rondzie.
Pilotował mnie na sam cmentarny parking i zanim się pożegnaliśmy, wypytał o powód odejścia Piotra. – Ja też jestem onkologiczny. Nie widzę już na jedno oko – zdradził.
Życzyliśmy sobie zdrowia, zaparkowałam auto i poszłam wskazaną drogą do kościoła.

Tam już był senator Władysław Komarnicki i siostra Michaela Rak. Powitałyśmy się wzruszone, zamieniłyśmy kilka zdań, zdążyłam pożegnać Piotra, po czym kościół wypełnił się do ostatniego – również stojącego – miejsca.

Czułam się dziwnie, bo gdzie nie obróciłam wzroku, patrzyły na mnie znajome twarze. A to wszedł rektor AWF w Poznaniu Dariusz Wieliński, a to pojawiła się delegacja gorzowskiego zamiejscowego wydziału uczelni z Piotrem Grochowskim, a to przyjechała delegacja Teatru im. J. Osterwy z Ewą Kunicką, a to żółto-niebieski wieniec złożył trener Klubu Stal Gorzów Piotr Paluch. Z prawej strony rodzina zmarłego.

Starszy ksiądz odprawił mszę i nawiązując w kazaniu do śmierci Chrystusa na krzyżu, przypomniał, że jego uczniowie mieli związane ze swoim nauczycielem plany.
– My również mieliśmy plany z Piotrem. Jeszcze wiele planów do zrealizowania – dodał, budząc tymi słowami myśli, które krążyły w głowach wszystkich obecnych. Potem, gdy kondukt udał się na miejsce pochówku, co chwilę ktoś przypominał, że niedawno z nim rozmawiał, że się widzieli, umawiali. Z Poznania przyjechali przyjaciele Piotra: Ewa Strebejko-Hryniewicz z mężem Mieczysławem Hryniewiczem. Przypomnieli, że Piotr był u nich w święta.

I choć sobota to był dzień, w którym deszczowe łzy zalewały świat od Gorzowa po Żnin, to tłum stał nad grobem, wsłuchując się w słowa pożegnań, wypowiadane łamiącymi się głosami mężczyzn, z którymi Piotr Żurek pracował czy się przyjaźnił. Senator Komarnicki też miał plany związane ze zmarłym, też wspominał ich ostatnią rozmowę i swoją przegraną z nim w tenisa oraz obietnicę rewanżu.
– Będziesz musiał tam na mnie poczekać – zakończył.

We wszystkich wypowiedziach, od rektora począwszy, na „bracie” Piotrze Grochowskim skończywszy, padały słowa uznania dla tego, kim był i co zrobił zmarły. Mówiono o jego zainteresowaniach nie tylko nauką i sportem, ale poezją i teatrem. Reprezentant Marszałek Województwa Lubuskiego podziękował, że ziemia żnińska oddelegowała takiego człowieka ziemi lubuskiej. Każdy wspominał zaangażowanie w sprawy uczelni i sportu, w wychowywanie młodych pokoleń, podkreślał wyjątkowość osobowości Piotra Żurka.

– Jeśli będziesz coś pisała, podziękuj ode mnie za wszystko, co Piotr zrobił dla idei hospicyjnej, co zrobił zarówno dla Hospicjum św. Kamila w Gorzowie jak i dla Hospicjum bł. Michała Sopoćki w Wilnie – powiedziała do mnie siostra Michaela.

I jej obecność na pogrzebie też była wyjątkowa. Gdy rozeszła się wieść o śmierci Piotra Żurka, jechała do Warszawy. W niedzielę 16 kwietnia ma nie tylko wykłady w Poznaniu, ale też odbierze jakąś nagrodę (o tym w innym materiale). Mogła więc bez zmiany planów uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego, który był jej i hospicjów prawdziwym przyjacielem.

Długo można by pisać o tym wyjątkowym pożegnaniu wyjątkowego człowieka. Wszystko, co zdarzyło się w sobotę, potwierdza, jakim był człowiekiem, a liczba kwiatów i wieńców symbolizuje ludzkie uczucia, na które swoim życiem sobie zasłużył, i którymi ludzie chcieli go obdarzyć jak najczulszymi uściskami.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/24

, zdjęcie 2/24

, zdjęcie 3/24

, zdjęcie 4/24

, zdjęcie 5/24

, zdjęcie 6/24

, zdjęcie 7/24

, zdjęcie 8/24

, zdjęcie 9/24

, zdjęcie 10/24

, zdjęcie 11/24

, zdjęcie 12/24

, zdjęcie 13/24

, zdjęcie 14/24

, zdjęcie 15/24

, zdjęcie 16/24

, zdjęcie 17/24

, zdjęcie 18/24

, zdjęcie 19/24

, zdjęcie 20/24

, zdjęcie 21/24

, zdjęcie 22/24

, zdjęcie 23/24

, zdjęcie 24/24


16 kwietnia 2023 09:00, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Haniu.DLACZEGO DLACZEGO DLACZEGO??Wiem że nie ma odpowiedzi.DLACZEGO???
Maria, 16.04.2023, 10:07, 178.235.188.6 ##

Odszedł dobry człowiek...
Anonim_3632, 17.04.2023, 07:20, 46.215.86.1 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Warszawska 14 Sp. z o.o.

ul. Owcza 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 22 05
branża: Budowlane inwestycje <czytaj dalej>
Jemielity Jerzy Kancelaria Adwokacka

ul. Sikorskiego 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 23 36
branża: Adwokaci <czytaj dalej>
"Lub-Vet" Sp.j. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

ul. Słowiańska 55, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 23 92
branża: Weterynaryjny sprzęt, wyposażenie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
admin ego:
Tam dostaniesz najlepszy chleb
W Las Cabezas de San Juan spędziliśmy kilka dni. Gościło ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jeśli do Frankfurtu, to przez Kostrzyn
To niebywałe, że śnieg, który spadł w andrzejki, wcale nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej