piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Mieliśmy plany
eGorzowska - 12503_LI0VDsK6yvOzCdctfuaB.jpgŚmierć dziekana gorzowskiego Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotra Żurka była dla wszystkich, którzy go znali, wstrząsem. Nie umieliśmy uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć. Zaraz potem wszystko potoczyło się błyskawicznie.

Dowiedzieliśmy się, że jeszcze tego samego dnia jego ciało zostało przewiezione do rodzinnego Żnina i że tam właśnie w sobotę 15 kwietnia o 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Wiadomo było, że Gorzów będzie silnie reprezentowany, że pewnie wielu mieszkańców miasta, w którym Piotr się wychował, przyjdzie, by go pożegnać, ale takich tłumów – przynajmniej ja – się nie spodziewałam.

Kiedy dotarłam ok. 12.30 do kościoła, od samego wejścia do trumny ustawionej pod ołtarzem, przez całą długość świątyni leżały wieńce i wiązanki kwiatów. Miejsc prawie nie było. Pewnie i mnie nie udałoby się usiąść, gdyby nie sytuacja, która przydarzyła mi się chwilę wcześniej.

Po wjeździe do Żnina, zatrzymałam się na stacji benzynowej, by – na wszelki wypadek – zapytać, czy tą trasą dotrę na cmentarz. Ekspedientka nie umiała mi nic powiedzieć, bo ona „nie stąd”, ale właśnie od kasy odchodził jakiś młody mężczyzna.
– Pani do Żurka? – zapytał, a ja musiałam przez kilka sekund łapać myśli. No bo jak to? Cały Żnin wie? Wszyscy go tu znali?
Okazało się, że stał przede mną sąsiad Piotra, znacznie od niego młodszy człowiek.
– Mieszkaliśmy obok siebie – powiedział i zaraz dodał: – Może pani za mną jechać. Poprowadzę, bo nie wiem, czy tam się da normalnie przejechać, ponieważ są jakieś roboty na rondzie.
Pilotował mnie na sam cmentarny parking i zanim się pożegnaliśmy, wypytał o powód odejścia Piotra. – Ja też jestem onkologiczny. Nie widzę już na jedno oko – zdradził.
Życzyliśmy sobie zdrowia, zaparkowałam auto i poszłam wskazaną drogą do kościoła.

Tam już był senator Władysław Komarnicki i siostra Michaela Rak. Powitałyśmy się wzruszone, zamieniłyśmy kilka zdań, zdążyłam pożegnać Piotra, po czym kościół wypełnił się do ostatniego – również stojącego – miejsca.

Czułam się dziwnie, bo gdzie nie obróciłam wzroku, patrzyły na mnie znajome twarze. A to wszedł rektor AWF w Poznaniu Dariusz Wieliński, a to pojawiła się delegacja gorzowskiego zamiejscowego wydziału uczelni z Piotrem Grochowskim, a to przyjechała delegacja Teatru im. J. Osterwy z Ewą Kunicką, a to żółto-niebieski wieniec złożył trener Klubu Stal Gorzów Piotr Paluch. Z prawej strony rodzina zmarłego.

Starszy ksiądz odprawił mszę i nawiązując w kazaniu do śmierci Chrystusa na krzyżu, przypomniał, że jego uczniowie mieli związane ze swoim nauczycielem plany.
– My również mieliśmy plany z Piotrem. Jeszcze wiele planów do zrealizowania – dodał, budząc tymi słowami myśli, które krążyły w głowach wszystkich obecnych. Potem, gdy kondukt udał się na miejsce pochówku, co chwilę ktoś przypominał, że niedawno z nim rozmawiał, że się widzieli, umawiali. Z Poznania przyjechali przyjaciele Piotra: Ewa Strebejko-Hryniewicz z mężem Mieczysławem Hryniewiczem. Przypomnieli, że Piotr był u nich w święta.

I choć sobota to był dzień, w którym deszczowe łzy zalewały świat od Gorzowa po Żnin, to tłum stał nad grobem, wsłuchując się w słowa pożegnań, wypowiadane łamiącymi się głosami mężczyzn, z którymi Piotr Żurek pracował czy się przyjaźnił. Senator Komarnicki też miał plany związane ze zmarłym, też wspominał ich ostatnią rozmowę i swoją przegraną z nim w tenisa oraz obietnicę rewanżu.
– Będziesz musiał tam na mnie poczekać – zakończył.

We wszystkich wypowiedziach, od rektora począwszy, na „bracie” Piotrze Grochowskim skończywszy, padały słowa uznania dla tego, kim był i co zrobił zmarły. Mówiono o jego zainteresowaniach nie tylko nauką i sportem, ale poezją i teatrem. Reprezentant Marszałek Województwa Lubuskiego podziękował, że ziemia żnińska oddelegowała takiego człowieka ziemi lubuskiej. Każdy wspominał zaangażowanie w sprawy uczelni i sportu, w wychowywanie młodych pokoleń, podkreślał wyjątkowość osobowości Piotra Żurka.

– Jeśli będziesz coś pisała, podziękuj ode mnie za wszystko, co Piotr zrobił dla idei hospicyjnej, co zrobił zarówno dla Hospicjum św. Kamila w Gorzowie jak i dla Hospicjum bł. Michała Sopoćki w Wilnie – powiedziała do mnie siostra Michaela.

I jej obecność na pogrzebie też była wyjątkowa. Gdy rozeszła się wieść o śmierci Piotra Żurka, jechała do Warszawy. W niedzielę 16 kwietnia ma nie tylko wykłady w Poznaniu, ale też odbierze jakąś nagrodę (o tym w innym materiale). Mogła więc bez zmiany planów uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego, który był jej i hospicjów prawdziwym przyjacielem.

Długo można by pisać o tym wyjątkowym pożegnaniu wyjątkowego człowieka. Wszystko, co zdarzyło się w sobotę, potwierdza, jakim był człowiekiem, a liczba kwiatów i wieńców symbolizuje ludzkie uczucia, na które swoim życiem sobie zasłużył, i którymi ludzie chcieli go obdarzyć jak najczulszymi uściskami.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/24

, zdjęcie 2/24

, zdjęcie 3/24

, zdjęcie 4/24

, zdjęcie 5/24

, zdjęcie 6/24

, zdjęcie 7/24

, zdjęcie 8/24

, zdjęcie 9/24

, zdjęcie 10/24

, zdjęcie 11/24

, zdjęcie 12/24

, zdjęcie 13/24

, zdjęcie 14/24

, zdjęcie 15/24

, zdjęcie 16/24

, zdjęcie 17/24

, zdjęcie 18/24

, zdjęcie 19/24

, zdjęcie 20/24

, zdjęcie 21/24

, zdjęcie 22/24

, zdjęcie 23/24

, zdjęcie 24/24


16 kwietnia 2023 09:00, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Haniu.DLACZEGO DLACZEGO DLACZEGO??Wiem że nie ma odpowiedzi.DLACZEGO???
Maria, 16.04.2023, 10:07, 178.235.188.6 ##

Odszedł dobry człowiek...
Anonim_3632, 17.04.2023, 07:20, 46.215.86.1 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Euronet Bankomat

ul. Warszawska 70, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej