wtorek 27 lutego 2024     Anastazja, Wiktor, Gabriel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Mieliśmy plany
eGorzowska - 12503_LI0VDsK6yvOzCdctfuaB.jpgŚmierć dziekana gorzowskiego Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotra Żurka była dla wszystkich, którzy go znali, wstrząsem. Nie umieliśmy uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć. Zaraz potem wszystko potoczyło się błyskawicznie.

Dowiedzieliśmy się, że jeszcze tego samego dnia jego ciało zostało przewiezione do rodzinnego Żnina i że tam właśnie w sobotę 15 kwietnia o 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Wiadomo było, że Gorzów będzie silnie reprezentowany, że pewnie wielu mieszkańców miasta, w którym Piotr się wychował, przyjdzie, by go pożegnać, ale takich tłumów – przynajmniej ja – się nie spodziewałam.

Kiedy dotarłam ok. 12.30 do kościoła, od samego wejścia do trumny ustawionej pod ołtarzem, przez całą długość świątyni leżały wieńce i wiązanki kwiatów. Miejsc prawie nie było. Pewnie i mnie nie udałoby się usiąść, gdyby nie sytuacja, która przydarzyła mi się chwilę wcześniej.

Po wjeździe do Żnina, zatrzymałam się na stacji benzynowej, by – na wszelki wypadek – zapytać, czy tą trasą dotrę na cmentarz. Ekspedientka nie umiała mi nic powiedzieć, bo ona „nie stąd”, ale właśnie od kasy odchodził jakiś młody mężczyzna.
– Pani do Żurka? – zapytał, a ja musiałam przez kilka sekund łapać myśli. No bo jak to? Cały Żnin wie? Wszyscy go tu znali?
Okazało się, że stał przede mną sąsiad Piotra, znacznie od niego młodszy człowiek.
– Mieszkaliśmy obok siebie – powiedział i zaraz dodał: – Może pani za mną jechać. Poprowadzę, bo nie wiem, czy tam się da normalnie przejechać, ponieważ są jakieś roboty na rondzie.
Pilotował mnie na sam cmentarny parking i zanim się pożegnaliśmy, wypytał o powód odejścia Piotra. – Ja też jestem onkologiczny. Nie widzę już na jedno oko – zdradził.
Życzyliśmy sobie zdrowia, zaparkowałam auto i poszłam wskazaną drogą do kościoła.

Tam już był senator Władysław Komarnicki i siostra Michaela Rak. Powitałyśmy się wzruszone, zamieniłyśmy kilka zdań, zdążyłam pożegnać Piotra, po czym kościół wypełnił się do ostatniego – również stojącego – miejsca.

Czułam się dziwnie, bo gdzie nie obróciłam wzroku, patrzyły na mnie znajome twarze. A to wszedł rektor AWF w Poznaniu Dariusz Wieliński, a to pojawiła się delegacja gorzowskiego zamiejscowego wydziału uczelni z Piotrem Grochowskim, a to przyjechała delegacja Teatru im. J. Osterwy z Ewą Kunicką, a to żółto-niebieski wieniec złożył trener Klubu Stal Gorzów Piotr Paluch. Z prawej strony rodzina zmarłego.

Starszy ksiądz odprawił mszę i nawiązując w kazaniu do śmierci Chrystusa na krzyżu, przypomniał, że jego uczniowie mieli związane ze swoim nauczycielem plany.
– My również mieliśmy plany z Piotrem. Jeszcze wiele planów do zrealizowania – dodał, budząc tymi słowami myśli, które krążyły w głowach wszystkich obecnych. Potem, gdy kondukt udał się na miejsce pochówku, co chwilę ktoś przypominał, że niedawno z nim rozmawiał, że się widzieli, umawiali. Z Poznania przyjechali przyjaciele Piotra: Ewa Strebejko-Hryniewicz z mężem Mieczysławem Hryniewiczem. Przypomnieli, że Piotr był u nich w święta.

I choć sobota to był dzień, w którym deszczowe łzy zalewały świat od Gorzowa po Żnin, to tłum stał nad grobem, wsłuchując się w słowa pożegnań, wypowiadane łamiącymi się głosami mężczyzn, z którymi Piotr Żurek pracował czy się przyjaźnił. Senator Komarnicki też miał plany związane ze zmarłym, też wspominał ich ostatnią rozmowę i swoją przegraną z nim w tenisa oraz obietnicę rewanżu.
– Będziesz musiał tam na mnie poczekać – zakończył.

We wszystkich wypowiedziach, od rektora począwszy, na „bracie” Piotrze Grochowskim skończywszy, padały słowa uznania dla tego, kim był i co zrobił zmarły. Mówiono o jego zainteresowaniach nie tylko nauką i sportem, ale poezją i teatrem. Reprezentant Marszałek Województwa Lubuskiego podziękował, że ziemia żnińska oddelegowała takiego człowieka ziemi lubuskiej. Każdy wspominał zaangażowanie w sprawy uczelni i sportu, w wychowywanie młodych pokoleń, podkreślał wyjątkowość osobowości Piotra Żurka.

– Jeśli będziesz coś pisała, podziękuj ode mnie za wszystko, co Piotr zrobił dla idei hospicyjnej, co zrobił zarówno dla Hospicjum św. Kamila w Gorzowie jak i dla Hospicjum bł. Michała Sopoćki w Wilnie – powiedziała do mnie siostra Michaela.

I jej obecność na pogrzebie też była wyjątkowa. Gdy rozeszła się wieść o śmierci Piotra Żurka, jechała do Warszawy. W niedzielę 16 kwietnia ma nie tylko wykłady w Poznaniu, ale też odbierze jakąś nagrodę (o tym w innym materiale). Mogła więc bez zmiany planów uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego, który był jej i hospicjów prawdziwym przyjacielem.

Długo można by pisać o tym wyjątkowym pożegnaniu wyjątkowego człowieka. Wszystko, co zdarzyło się w sobotę, potwierdza, jakim był człowiekiem, a liczba kwiatów i wieńców symbolizuje ludzkie uczucia, na które swoim życiem sobie zasłużył, i którymi ludzie chcieli go obdarzyć jak najczulszymi uściskami.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/24

, zdjęcie 2/24

, zdjęcie 3/24

, zdjęcie 4/24

, zdjęcie 5/24

, zdjęcie 6/24

, zdjęcie 7/24

, zdjęcie 8/24

, zdjęcie 9/24

, zdjęcie 10/24

, zdjęcie 11/24

, zdjęcie 12/24

, zdjęcie 13/24

, zdjęcie 14/24

, zdjęcie 15/24

, zdjęcie 16/24

, zdjęcie 17/24

, zdjęcie 18/24

, zdjęcie 19/24

, zdjęcie 20/24

, zdjęcie 21/24

, zdjęcie 22/24

, zdjęcie 23/24

, zdjęcie 24/24


16 kwietnia 2023 09:00, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Haniu.DLACZEGO DLACZEGO DLACZEGO??Wiem że nie ma odpowiedzi.DLACZEGO???
Maria, 16.04.2023, 10:07, 178.235.188.6 ##

Odszedł dobry człowiek...
Anonim_3632, 17.04.2023, 07:20, 46.215.86.1 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Mielcarek Henryk Mechanika Pojazdowa

ul. Warszawska 156, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 71 00
branża: Samochody - przyczepy <czytaj dalej>
"Elearning4u" Robert Śniady

ul. Lambora 16, Gorzów Wlkp.
tel. 502 998 558
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
Bank Pekao S.A. Bankomat

ul. Fabryczna 12, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Przez Żuławy Wiślane
Cofnijmy się jeszcze na odwiedzone przez nas w przelocie Żuławy ... <czytaj dalej>
admin ego:
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Swego rodzaju czepiactwo z mojej strony: metr sześcienny objętości, nie powierzchni. Powierzchnię mierzymy w metrach kwadratowych :-) ;-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
Pod hasłem odchudzenia rzekomo przeładowanego programu szkolnego, a w konsekwencji ulżenia doli ucznia i nauczyciela, dokonywany jest zamach na to, <czytaj dalej>
Anonim_1513:
):-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej