sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jest krytyka, jest reakcja
eGorzowska - 6059_norcT8r7q0yi83rUsEKj.jpgBardzo cieszy natychmiastowa reakcja na krytykę. Wczoraj po południu otrzymaliśmy list od czytelnika Błażeja Kowalczyka w sprawie wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym w Gorzowie. Dziś już mamy odpowiedź.

Błażej Kowalczyk przysłał do redakcji eGo list. Oto jego treść:
" W samo poniedziałkowe południe przy okazji spraw zawodowych na Zawarciu, podjechałem do wydziału komunikacji gorzowskiego magistratu wymienić dowód rejestracyjny. Pobrałem bilet i usiadłem wygodnie w przestronnej, oświetlonej (ważna uwaga!) poczekalni. Po zaledwie 15 minutach dźwięk specjalnego dzwonka towarzyszący elektronicznemu wyświetlaczowi powiadomił mnie, że mogę podejść do wskazanego stanowiska. Usiadłem wygodnie na miękkim krzesełku przed panią, która poinformowała mnie, że pomyliłem się, ponieważ moje auto zarejestrowane jest w starostwie i tam powinienem się udać w celu załatwienia sprawy. No cóż... errare humanum est.

We wtorek o godz. 8 rano udałem się do gorzowskiego starostwa powiatowego do wydziału komunikacji. Kolejka ogromna. Niezrażony (choć już lekko zaniepokojony) szukam urządzenia z biletami. Brak. Wchodzę do środka. Bardzo miła pani wręcza mi malutką, wyciętą karteczkę z wydrukowanym numerkiem 33 i prosi o zaczekanie. Wychodzę, siadam na twardej ławce, w ciasnym, ciemnym korytarzu. Po jakimś czasie wychodzi miła pani i wywołuje nr... 5! Pytam się siedzących obok mnie petentów, jak to szybko idzie, bo mam jeszcze tylko 2h czasu? Eee panie, dzisiaj już nic pan nie załatwisz. Przyjdź pan jutro rano, jak inni o 7. Odczekałem jeszcze godzinę i rzeczywiście... zrezygnowałem.

We środę będąc już bogatszy w nowe doświadczenia i cwańszym (jak mi się tylko wydawało) zawitałem do starostwa sporo przed godziną 7 i... byłem już 9 w kolejce. Na razie tylko społecznej, ponieważ wydział komunikacji rozpoczyna obsługę petentów od godz. 8. Przypomniało mi się, jak w drugiej połowie lat 90' stałem z babcią w podobnej kolejce po telewizor - 8 kanałowy Rubin (tvp1, tvp2 i śnieżący Dziadek Mróz na jakiejś enerdowskiej stacji). Nauczony dniem poprzednim, będąc przygotowanym na wszelkie perturbacje, kupiłem sobie rano świeżą prasę i grzecznie usiadłem w ciemnym korytarzu starostwa z innymi petentami. Oczy mi się w tym półmroku strasznie męczyły, więc w zwykłym ludzkim odruchu znalazłem włącznik na ścianie i zrobiło się jasno. Po prostu normalnie. Nagle z dyżurki wyszedł stróż, zgasił światło i oznajmił, że oszczędzamy prąd. Rozbroił mnie swoją szczerością dokumentnie, więc poczyniłem konstatację, że oczywiście żartuje. Otóż nie! Przed godziną 7 starostwo jest nieczynne dla petentów i to jest tylko jego dobra wola, że nas wpuścił do środka, żebyśmy nie marzli. No i dopiero teraz, jak to się kolokwialnie ujmuje kopara mi opadła... Nie odezwałem się już ani słowem, jak zresztą pozostali petenci, natomiast wszyscy wybuchnęliśmy gromkim śmiechem. Jak widać jeszcze duch w narodzie nie zginął! Przed godz. 8 pobrałem numerek (kolejka społeczna zamieniła się tym samym w kolejkę urzędową), odczekałem swoje zagłębiony w lekturę komentarzy powyborczych, załatwiłem sprawę, pożyczyłem bardzo miłemu panu urzędnikowi (młody, kompetentny, kulturalny chłopak przy okienku nr 5 - pozdrawiam serdecznie!) dużej wytrwałości i mocnych nerwów w tej niełatwej pracy, bo przecież cała złość petentów skupia się właśnie wyłącznie na nich. Pożegnałem się i wyszedłem, rzucając na korytarzu do oczekujących petentów "powodzenia", czym raczej nie poprawiłem im humoru, ale doprowadziłem do jeszcze większego, co tu owijać w bawełnę wkurwienia.

Po co to wszystko opisałem? cele przyświecały mi 2. Po pierwsze niech wreszcie kierownictwo starostwa, bo tylko ono jest odpowiedzialne za ten delikatnie mówiąc niedopuszczalny stan rzeczy, wyjdzie realnie naprzeciw potrzebom petentów. Po wtóre niech dba o swoich urzędników, bo pracując w tych nerwach już niedługo powiększą rzeszę rencistów, a na to naszego rozwijającego się kraju, którego kierownictwo starostwa jest przecież przedstawicielem na szczeblu powiatowym po prostu nie stać.

Z wyrazami szacunku dla petentów i urzędników."

Uznaliśmy, że należy zwrócić się do adresata uwag z prośbą o komentarz. W imieniu Starostwa Powiatowego w Gorzowie odpowiedzi udzielił nam rzecznik prasowy Wiesław Ciepiela. Powiedział:
- Swoją odpowiedź chcę zacząć od przeprosin za niedogodności, które spotkały pana Kowalczyka. Mamy świadomość, że w wydziale komunikacji przebieg prac i obsługa klienta jest niezadowalająca, dlatego już w tej chwili podjęliśmy szereg działań usprawniających i jeszcze w maju zainstalujemy terminale do kart płatniczych, żeby klient nie musiał wychodzić z kolejki, ale wykonał opłaty za jednym razem. Po drugie, w czerwcu, w porozumieniu z władzami Kostrzyna nad Odrą, otwieramy tam filię wydziału komunikacji. Odciąży to urząd w Gorzowie, a w Kostrzynie klienci otrzymają pełną obsługę, również z kartami bankomatowymi. Kolejną ważną sprawą, na którą zwrócił uwagę pan Kowalczyk, jest przygotowanie systemu kolejkowego takiego, jaki obowiązuje w Urzędzie Miasta. On również zacznie działać u nas od czerwca. Kolejka będzie regulowana za pomocą systemu. Niezadowolony klient ma również rację w sprawie światła. Ono było - ze względów oszczędnościowych - wyłączane. Jeśli jednak jest dla petentów ważne, urząd nie będzie go wyłączał od momentu pojawienia się klientów w starostwie. To wszystko powinno pomóc w sprawniejszej obsłudze petentów - wyjaśnił rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Żeby jednak pokazać złożoność sytuacji i znaleźć przyczyny nie najlepszej obsługi klienta w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Gorzowie, Wiesław Ciepiela dodał:
- Starostwo Powiatowe w Gorzowie zatrudnia w wydziale komunikacji 11 osób, z czego sześć zajmuje się bezpośrednio rejestracjami. W Urzędzie Miasta w Gorzowie pracuje 35 osób. Aby uświadomić skalę różnic, dodam, że 85 proc. spraw, jakie załatwia Gorzów, musi wykonać urząd starostwa, a to oznacza, że jeśli tam na 35 osób przypada 100 spraw, to u nas na 11 osób - 85 spraw. I jeszcze jedno jest bardzo ważne. Klienci muszą mieć świadomość, że każdego roku około tysiąc osób przeprowadza się z miasta do powiatu. Wszyscy muszą więc wymienić dowody rejestracyjne. To sprawia, że pracy w Urzędzie Miasta ubywa, a u nas przybywa, a ponieważ - w związku z pożyczką na spłatę należności po byłym SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą - jesteśmy objęci bardzo rygorystycznym Programem Ostrożnościowym, nie możemy pozwolić sobie na zwiększenie etatów.

oprac. redakcja

14 maja 2015 11:49, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Co w końcu oświetliło korytarz w starostwie, "bardzo fajna postawa rzecznika Starostwa" czy czynność stróża z dyżurki polegająca na włączeniu światła.
Anonim_6251, 15.05.2015, 10:02, 31.61.138.133 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Florczak Adrian Firma Usługowa

Al. Konstytucji 3 Maja 29 lok. 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 02 51
branża: Malowanie, tapetowanie - usługi <czytaj dalej>
P.H.U. Techmot - Jerzy Pawłowski

ul. Przemysłowa 45, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 67 32
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>
Jaroniak Emilia Sklep Drobiowy

ul. Łużycka 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 10 59
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>

Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
admin ego:
Szkoła jako skansen historii myśli ludzkiej
Wojciech Eichelberger na pierwszym miejscu wśród przyczyn depresji dzieci i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Hel poza sezonem
Helu nie odwiedzaliśmy już dawno, skoro więc nadarzyła się okazja ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej