
Czym jest epistolografia, nie wie pewnie co drugi wykształcony obywatel. Za to bez e-maili dziś nie ma życia. Ich skrótowa forma, szybkie doręczenie i odpowiedź zmieniają naszą codzienność i czynią ją jeszcze szybszą i chaotyczniejszą. Jestem jednak przekonana, że jakieś normy istnieć muszą.
Podstawą jest choćby słowo powitania - szczególnie przy pierwszej w dniu korespondencji - wyjaśnienie sprawy i OBOWĄZKOWO podpis. Powtórzę: obowiązkowo!
Codziennie na skrzynki redakcyjne przychodzą liczne e-maile. Ich forma coraz częściej budzi po prostu niesmak. Jak bowiem zareagować np. na takie treści (ponieważ żadna z nich nie została podpisana, traktuję je jako anonimowe, a więc nie obowiązuje mnie tajemnica korespondencji):
Przypadek pierwszy:
"Przesyłam informacje o konferencji w SP15".
Bez "dzień dobry", bez słowa kto jest autorem notatki, bez jakiejkolwiek zachęty do otwarcia załącznika. I dla jasności, załącznik również bez podpisu.
Przypadek drugi:
"Witam.
W kwietniu kończę szkołę i chciałabym jakoś w końcu zacząć działać. Zazwyczaj piszę tylko dla siebie, pisałam kiedyś do małej gazetki od czasu do czasu piszę dla internetowego portalu. Chciałabym się zapytać czy jest możliwość nawiązania jakieś współpracy? Dopiero się uczę, poznaje, ale chcę się rozwijać.
Bardzo proszę o jakąkolwiek odpowiedź.
Pozdrawiam."
Oczywiście bez podpisu. Całość pozostawiam bez komentarza.
Przypadek trzeci:
"Dzień dobry,
Interesuje mnie ile kosztowałoby zamieszczenie na Waszej stronie artykułu sponsorowanego. Około 2-3 tys. znaków + zdjęcie. No i tak żeby był widoczny jakoś na głównej stronie, aby była szansa, że ktoś kliknie. Interesuje mnie także czy jakoś możecie zamieścić tę informację także na Facebook (...)"
W tym przypadku trudno nawet domyślić się choćby imienia nadawcy, bo adres mailowy jest jakąś zbitką nic nieznaczących liter.
Informuję więc, że na takie maile nie będziemy odpowiadać. A jeśli ktoś nie wie, dlaczego, zanim zechce założyć firmę, zacząć praktykę, zaprosić na konferencję, niech zrobi sobie jakieś szkolenie zakresu podstaw savoir vivre'u, komunikacji czy marketingu i promocji.
Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>