czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Znamy miejsca wstydu.
Za pół roku poznamy ich właścicieli?
eGorzowska - 7245_83P7iqRgp9gOLZiXCUzs.jpg

- Prezentujemy zbiór fotografii miejsc zaniedbanych w naszym mieście. Mamy nadzieję, że pan prezydent i władze oraz inni właściciele zareagują na te 100 miejsc wstydu - powiedział na konferencji prasowej mecenas Jerzy Wierchowicz.

Jerzy Synowiec
, Jerzy Wierchowicz, Stanisław Czerczak i Krzysztof Kochanowski 4 listopada przedstawili zapowiadane od jakiegoś czasu wydawnictwo "Sto miejsc wstydu".

- To nie jest tak, że nie widzimy, że w Gorzowie dzieją się rzeczy dobre czy bardzo dobre - zaczął Jerzy Synowiec i wymienił realizowane i planowane inwestycje miejskie. - Ale teraz Gorzów ma swoje pięć minut, by wykorzystać środki unijne, wojewódzkie, by zyskać fundusze ze sprzedaży działek. Jak przegapimy te szanse i nie uzyskamy środków, to prześpimy ten czas. A tak naprawdę w Gorzowie jest nie 100, a kilkaset miejsc wstydu - mówił. Zaznaczył też, że w publikacji pojawiły się tylko pojedyncze przykłady rozwalonych ogrodzeń, pozostawionych kiosków czy pawilonów i że pochodzą one tylko z centrum miasta.

- Pokazaliśmy te miejsca takimi, jakie są. Nie używaliśmy fotoshopa, nie zrywaliśmy specjalnie liści. To obraz smutnej rzeczywistości. Szkoda, że miasto jest takie - podkreślał autor zdjęć Stanisław Czerczak.

- Wszystkim nam zależy, by Gorzów był piękny - dodał Jerzy Wierchowicz, dlatego wspólnie z kolegami z Nowoczesnej podkreślił, że to nie koniec ich inicjatywy.

Jeśli w ciągu sześciu miesięcy wywołani dziś do tablicy nie zareagują, powinni spodziewać się sankcji. - Opublikujemy nazwiska właścicieli, a jak to nic nie da, powiadomimy inspektora budowlanego (ma uprawnienia do zwracania uwagi na obiekty szpecące). Jak to też nie przyniesie oczekiwanego skutku, o bezczynności inspektora zawiadomimy prokuraturę i krok po kroku będziemy egzekwować jak najwięcej zmian - mówił mecenas Synowiec. Zaznaczył też, że publikacja nazwisk właścicieli miejsc wstydu będzie możliwa ze względu na stan wyższej konieczności, gdy trzeba coś zrobić dla dobra społecznego.

We wstępie Jerzego Synowca do publikacji czytamy:

"Ten album zawiera zdjęcia stu miejsc w Gorzowie, głównie w jego centrum. To w sam raz, aby pokazać, ile jest w naszym mieście brzydoty, opuszczenia i zapuszczenia, a zarazem ile miejsc mogłoby wyglądać inaczej, upiększając miasto, czyniąc je przyjaznym mieszkańcom. To miejsca w jakiś sposób typowe, ale nie wyczerpują gorzowskiej listy wstydu. Wiele z nich ma charakter symboliczny – opuszczony przed laty kiosk jest reprezentantem kilkudziesięciu budek, innych podobnych kiosków i pawilonów, a kikut uschniętego przed laty kasztanowca przy ulicy Szkolnej jest reprezentantem stu kilkudziesięciu podobnych drzew w szeroko rozumianym centrum. Zaś koszmarny płot otaczający posesję na rogu Drzymały i Borowskiego symbolizuje dziesiątki podobnych płotów, równie zbędnych co paskudnych. Sto pokazanych tu miejsc to oczywiście nie wszystko. Celowo nie pokazaliśmy tu terenu poszpitalnego przy Warszawskiej czy budynku „Przemysłówki” przy Rynku Wełnianym, bo miejsca te, według obietnic władz miasta mają się bardzo zmienić. Nie pokazaliśmy też kilkudziesięciu zrujnowanych lub niefunkcjonalnych ulic (Kostrzyńska, Szczecińska, Kazimierza Wielkiego, Okrzei itd., itp.) bo i ulice te są w planie przywracającym im życie. Czas pokaże czy tak się stanie. Wreszcie nie zamieściliśmy zdjęć z Zakanala, dalekich Wieprzyc czy też dużych gorzowskich osiedli mieszkaniowych. Tam jest kolejnych sto kilkadziesiąt miejsc wstydu. No i na koniec podkreślić trzeba, że zdjęcia robiliśmy we wrześniu, kiedy jest jeszcze zielono i słonecznie. W listopadzie, grudniu, pokażą one swoje bardziej prawdziwe, ohydne oblicze."

Sto egzemplarzy "Stu miejsc wstydu" zostało sfinansowane przez Jerzego Synowca. Autorem zdjęć jest Stanisław Czerczak. Będziemy je publikować co tydzień.

Tekst i foto Hanna Kaup
Foto Stanisław Czerczak


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 1/7

znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 2/7

znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 3/7

znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 4/7
Ulica Mieszka I - Teren po stacji benzynowej jest opuszczony od kilku lat
znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 5/7

znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 6/7
Ulica Mieszka I – Przed laty był tu pub
znamy miejsca wstydu za pol roku poznamy ich w, zdjęcie 7/7
Ulica Mieszka I – 50 metrów od sądu – nikt nie chce tego obiektu


4 listopada 2016 22:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


hheeheehe pozdro 600
pozdrawiam wszystkih mojch fanuw!!!!!

coolguy997, 04.11.2016, 23:24, 37.47.130.187 ##

Bicie piany. Kto wymusi te zmiany? "...ze względu na stan wyższej konieczności" dotyczy zagrożenia życia i zdrowia - estetyka się nie kwalifikuje! No i kto zapłaci?
Anonim_1574, 05.11.2016, 10:32, 78.8.220.211 ##

No! Dzięki za zdjęcie cpnu przy mieszka 1
Anonim_7696, 05.11.2016, 12:33, 37.248.152.5 ##

Brawo, panie Synowiec. W wielu krajach istnieje prawo przymusowego wykupu ziemi i nieruchomosci w przypadkach kiedy dobro czy potrzeby spoleczne tego wymagaja. Oprocz tego, ta sytuacja miejskiego balaganu ma wymiar kulturowy: Kiedy nasze dzieci dorastajac codziennie patrza na brud i nieporzadek, zaczynaja ta podswiadomie normalizowac i wtedy jako dorosli nie beda widziec w tym nic zlego (jakie to smutne i niestety polskie).
Obserwator, 06.11.2016, 20:38, 184.187.184.78 ##

4-tego maja upływa 6 miesięcy od ogłoszenia tej ważnej obietnicy. W zwiazku z czym, 4 maja spodziewamy się opublikowania listy wlaścicieli gorzowskiego niechlujstwa ubliżającego wszystkim mieszkańcom naszego miasta.


Anonim_5435, 30.04.2017, 21:36, 184.187.184.78 ##

Ciągle czekamy na opublikowanie zapowiadanej w listopadzie listy właścicieli miejsc wstydu. (Sześć miesięcy upłynęło 4 maja.)


Łabędź, 17.05.2017, 18:04, 47.34.216.32 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Abaz" Sklep Arkadiusz Połeć

ul. Bolesława Chrobrego 26, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 45 83
branża: Obuwie - detal <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej