
Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemii postawiło wielu ludzi w trudnej sytuacji. Są jednak osoby, które borykają się z wyjątkowymi trudnościami, bo są samotne, pracują i jeszcze opiekują się niesamodzielnymi członkami rodziny, nie tylko dziećmi, ale i rodzicami.
Zapewnienie opieki nad starszą niesamodzielną osobą w sytuacji, gdy ta przebywa w domu, jedyny opiekun pracuje, w związku z epidemią żaden zakład opiekuńczy nie przyjmuje nowych zleceń, jest niemożliwe. Sytuacja się przedłuża, a przysługujące 14 dni opieki i zasiłku już wykorzystano. Co wtedy można zrobić? Gdzie szukać pomocy?
W związku z pytaniami czytelników, zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Zapytaliśmy: Czy poza 14 dniami, które przysługują w roku samotnej osobie pracującej, opiekującej się obłożnie chorym, niepełnosprawnym i ubezwłasnowolnionym rodzicem przysługuje dodatkowa pomoc od Państwa (czas/zasiłek na opiekę), w sytuacji odejścia opiekunki oraz braku możliwości otrzymania pomocy z jakiejkolwiek innej strony - wszystkie firmy świadczące takie usługi z uwagi na koronawirusa wstrzymały ich świadczenie?
Na odpowiedź czekaliśmy trzy tygodnie. Zespół Prasowy odpisał, że „dodatkowy zasiłek opiekuńczy - w myśl ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną, przez okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku:
• zamknięcia szkoły,
• ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,
• ośrodka wsparcia,
• warsztatu terapii zajęciowej
• lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Powyższy akt prawny wskazuje, że Rada Ministrów może w celu przeciwdziałania COVID-19 - w drodze rozporządzenia, - określić dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego niż wskazany powyżej. I tak, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte ww. placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.
Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zostały sporządzone instrukcje dotyczące realizacji usług opiekuńczych, które przekazano wszystkim wojewodom, rekomendowano:
• usługi opiekuńcze świadczyć w sytuacji bezwzględnej konieczności, w szczególności osobom samotnym lub w rodzinie, której członkowie ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy w codziennym funkcjonowaniu;
• gdy jest to możliwe świadczyć usługi opiekuńcze poprzez wykonywanie podstawowych, niezbędnych czynności np. zaopatrywanie osób w podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne, wykupowanie niezbędnych leków, środków opatrunkowych oraz dostarczanie ciepłego posiłku, bez konieczności kontaktu z osobą, której świadczy się usługi;
• monitorować stan zdrowia osób świadczących usługi oraz bezwzględne nie dopuszczać do świadczenia usług opiekuńczych osób wykazujących objawy przeziębienia lub grypy;
• monitorować bieżącą sytuację zdrowotną i bytową podopiecznych objętych usługami, np. poprzez kontakt telefoniczny;
• bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej przez osoby świadczące usługi opiekuńcze, z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej;
• usługi świadczyć z uwzględnieniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezwzględnego przestrzegania procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby i organy państwa.
Wdrożenie ww. instrukcji powinno nastąpić we współpracy wojewody z samorządem-gminą, dla której świadczenie usług opiekuńczych jest zadaniem własnym o charakterze obowiązkowym. Dlatego też w przypadku wątpliwości co do formy oraz jakości świadczonych usług opiekuńczych, należy skontaktować się z właściwym wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta lub właściwym wojewodą.
Zatem, realizując usługi opiekuńcze w obecnym czasie, należy bezwzględnie w pierwszej kolejności stosować się do przestrzegania procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby sanitarne i organy państwa i w razie wątpliwości kontaktować się z nimi. Ponadto należy kierować się wytycznymi oraz pozostawać w kontakcie ze służbami wojewody, czy też organu prowadzącego jednostkę, odpowiedzialnego za realizację tego zadania, które mają dokładny ogląd sytuacji na swoim terenie.”
Komentarz
Kolejny raz zwróciliśmy się do jakiegoś zespołu prasowego z prośbą o wyjaśnienie niełatwej sytuacji. Tym razem postawiliśmy jasne pytanie, czy rząd polski pomyślał o ulżeniu osobom opiekującym się seniorami całkowicie niesamodzielnymi, karmionymi sondą, a pozostającymi w domu? Czekaliśmy ponad trzy tygodnie i otrzymaliśmy informacje ogólnodostępne, które znamy, niestety, ani słowa o przedstawionym problemie, z którym boryka się z pewnością niejedna osoba. Tyle mówi się o pomocy seniorom, ale zdaje się, że w przypadkach trudnych człowiek musi radzić sobie sam. Ci wszyscy, którzy decydują się na nieoddanie swoich bliskich do domów opieki (często nie ma tam po prostu miejsc), to prawdziwi bohaterowie. Sami zatrudniają dodatkowych opiekunów, układają swoją pracę tak, by udało się wrócić na czas do domu, ale kiedy wybucha epidemia, zostają sami. Szukanie w tej sytuacji nowej opiekunki jest niemożliwe, a poza tym to również poważne niebezpieczeństwo dla chorego, który znajduje się w grupie ryzyka. Żaden ośrodek – do którego dzwoniliśmy – nie przyjmował nowych zleceń z uwagi właśnie na sytuację epidemii. Cóż więc można powiedzieć? Tak naprawdę nic, bo kolejny raz brakuje słów. Politycy boksują się na lewo i prawo. Wojewoda wyśmiewa Marszałek, partia rządząca zajmuje się wyborami, a Sejm sprawami, które mogłyby poczekać. A z właściwego ministerstwa nie można nawet doczekać się odpowiedzi na postawione pytanie. Co więc z tymi podwójnie samotnymi? Muszą sobie radzić sami...
Hanna Kaup
foto Pixabay
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>