czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Odszedł Ireneusz Krzysztof Szmidt
eGorzowska - 10818_SxknsQ8K8EP0z6oONyU.jpgInformację o śmierci prezesa gorzowskiego oddziału ZLP Ireneusza Krzysztofa Szmidta przekazała żona Krystyna Kamińska.



Tuż przed 19.00 Krystyna Kamińska napisała na portalu społecznościowym:

„Dzisiaj, 4 maja 2021 r. zmarł mój ukochany mąż Irek Szmidt. Miał 86 lat. Byliśmy z sobą przez tylko 30 ostatnich lat, ale to były moje najlepsze lata, a i on zapewniał mnie, że jego także. Dziękuję Ci, Ireńku za codzienność. Dziękuję także za otwieranie przede mną coraz to nowych światów, stawianie nowych zadań i za wspólne cieszenie się z ich pokonania.

Przez pierwsze 30 lat zawodowego życia Irek mieszkał w Szczecinie i tam lista jego zasług jest długa. Potem dla mnie porzucił Szczecin i przeniósł się do Gorzowa.

Oficjalnie będzie powiedziane, że był prezesem Oddziału w Gorzowie Związku Literatów Polskich, napisał sporo dobrych wierszy, za tom „Ludzkie pojęcie” dostał Lubuski Wawrzyn Literacki. Wydał 83 numery kwartalnika „Pegaz Lubuski” i 98 książek w Bibliotece Pegaza oraz z 200 poza nią. Szczycił się Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką „Gloria Artis”, a szczególnie przyznawaną przez ZG ZLP Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza za upowszechnianie literatury polskiej. Dla niego najważniejsza była literatura autorów z Gorzowa i okolic. Ich promował przede wszystkim.

Jeszcze nie ustalono daty pogrzebu. Proszę jednak nie o gremialne uczestniczenie w nim, a wspomnienie o Irku o tej porze. Proszę o przeczytanie jego wierszy.

Od 6 maja przez tydzień w bibliotece na parterze będzie można dostać za darmo tom jego wierszy zebranych pt. „Odpowiedź na pytanie Hamleta”.

Ostatnią pracą Irka był leksykon „Pod skrzydłami Pegaza. Literaci w Gorzowie”. Ze względu na pandemię nie odbyła się promocja tego wydawnictwa. Tę liczącą 420 stron książkę z prezentacją wszystkich gorzowskich twórców literatury także będzie można nieodpłatnie otrzymać w bibliotece. Zapraszam.

Wiem, że dzielicie ze mną smutek z powodu śmierci Irka, ale proszę o nieprzesyłanie kondolencji przez internet. Wystarczy, jak go wspomnicie w sercu, a przy okazji pomyślicie o mnie.”
Krystyna Kamińska
.....................................
To najtrudniejsza i najsmutniejsza wiadomość dzisiejszego dnia. Żadne plany dotyczące Irka, które snułam ze znajomymi w ostatnim czasie, nie zostały i nie zostaną już zrealizowane. Czekaliśmy na lepszą pogodę, na spotkanie w ogrodzie, na jeszcze jeden uścisk dłoni. Krystyna napisała o Irku wszystko, co ważne. Reszta zostanie w nas. Żegnaj Prezesie. Żegnaj Człowieku literatury i teatru. Żegnaj.

Hanna Kaup

4 maja 2021 19:01, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Przyjaznym był mi Człowiekiem!Odpoczywaj w pokoju!
Z.M.P.
Anonim_3473, 04.05.2021, 21:46, 89.228.155.146 ##

Ogromna strata. Był niezastąpiony,
Anna Dominiak, 05.05.2021, 18:50, 79.163.178.142 ##

Owszem! Nikt nie zrobił tyle dla literatury gorzowskiej, co On i sądzę że już się nie znajdzie ktoś taki.
Z.M.P.
Anonim_3473, 06.05.2021, 20:21, 89.228.139.188 ##

Był naszym Przyjacielem.
Przeszedł do historii Gorzowa (razem z Krysią).
Dziękuję Mu za wszystko.



Joanna, 07.05.2021, 20:33, 213.100.222.193 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Mat" Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Mateusz Śwital

ul. Bohaterów Lenino 1 a l. 6, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Marketingowe agencje <czytaj dalej>
"Anna" Przedsiębiorstwo Handlowe Dariusz Rosiak

ul. Pionierów 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 20 34
branża: Bielizna - detal <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej