
Kilka godzin spÄ™dziÅ‚a 30-osobowa grupa osób z Ukrainy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie. ByÅ‚y to zajÄ™cia w ramach bezpÅ‚atnego kursu jÄ™zyka polskiego, realizowanego przez szkołę Cosinus.
Kursy jÄ™zyka polskiego dla UkraiÅ„ców to potrzeba ostatnich tygodni. Z uwagi na trwajÄ…cÄ… wojnÄ™, tylko w jednej gorzowskiej szkole Cosinus kilkaset dorosÅ‚ych osób korzysta z bezpÅ‚atnej nauki. Każdy kurs to 30 godzin lekcyjnych. Jedna z grup pojawiÅ‚a siÄ™ w czwartek 14 kwietnia w WiMBP przy ul. Kosynierów GdyÅ„skich. Po uzgodnieniu z dyrektorem
SÅ‚awomirem Szenwaldem i zgodzie wydanej przez dyrekcjÄ™ szkoÅ‚y, ukraiÅ„scy uczniowie przybyli do książnicy nie tylko po to, by poznać to miejsce, ale też zapisać siÄ™ i wypożyczyć książki, które posÅ‚użą im do nauki jÄ™zyka polskiego.
Formalności dopełniły w Informatorium panie
Agnieszka Pospieszna i
Emilia Mioduszewska. DziÄ™ki paszportom oraz numerom pesel biblioteka zyskaÅ‚a nowych czytelników, którzy zostali również zapoznani z obowiÄ…zujÄ…cym regulaminem. Każdy z obecnych mógÅ‚ wypożyczyć do piÄ™ciu książek, by w ten sposób ksztaÅ‚cić umiejÄ™tność czytania po polsku. Najczęściej wybierano komiksy i krótkie opowiadania.
W międzyczasie, w sali Ośrodka Integracji i Aktywności, udostępnionej przez kierownik
Beatę Toruńską,
Hanna Kaup uczyÅ‚a sÅ‚ownictwa dotyczÄ…cego biblioteki, czasów i liczb, zadawania pytaÅ„ i budowania odpowiedzi oraz poprawnej odmiany wyrazów.
W drugiej części zapoznaÅ‚a goÅ›ci z Ukrainy z samym obiektem i jego otoczeniem, ze znajdujÄ…cymi siÄ™ niedaleko pomnikami Adama Mickiewicza, Józefa PiÅ‚sudskiego czy Papuszy. OpowiedziaÅ‚a też o innych pomnikach znajdujÄ…cych siÄ™ na terenie miasta, o które uczestnicy spotkania sami pytali, m.in. o pomniku Szymona GiÄ™tego, Åšwinstera, Christy Wolf czy przewoźnika przez WartÄ™ – Zacharka.
W czasie pobytu w gorzowskiej książnicy uczestnicy kursu obejrzeli wszystkie wystawy, w tym GaleriÄ™ Pod Kopułą z „Ocalonymi z pożogi”
Jerzego GÄ…siorka, podziwiali gÅ‚ównÄ… salÄ™, w której odbywajÄ… siÄ™ spotkania i koncerty, wysÅ‚uchali informacji o gorzowskich pisarzach i poetach, których popiersia znajdujÄ… siÄ™ na parterze budynku, a na zakoÅ„czenie przeszli do Willi Lehmanna, po której oprowadziÅ‚ ich
Kazimierz Ligocki.
Goście z Ukrainy nie kryli zachwytu nad obiektem i jego pięknem. Największe zdziwienie wzbudził w nich fakt, że już w 1905 r. w tym budynku było centralne ogrzewanie, że w willi znajdują się oryginalne elementy wystroju, m.in. sejf, kominek czy ukryta w ścianie szafa.
Na piÄ™trze zobaczyli salÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… Papuszy oraz pokój Christy Wolf, o której wczeÅ›niej rozmawiali.
Uczestnikom bardzo przypadły do gustu takie lekcje. Chcieliby jeszcze poznać inne gorzowskie instytucje kultury, jak muzeum, Teatr im. J. Osterwy czy filharmonię.
TÄ… drogÄ… skÅ‚adamy podziÄ™kowanie dyrekcji i pracownikom biblioteki, w której goÅ›cie z Ukrainy czuli siÄ™ serdecznie przyjÄ™ci.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>