niedziela 10 grudnia 2023     Julia, Judyta, Daniel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nowa strategia dla Gorzowa
eGorzowska - 10134_6N3mbSCQZEFIuOuqvEmI.jpgMiasto dla Pokoleń – taka jest koncepcja na nową strategię rozwoju Gorzowa. O tym, jaki będzie za dziesięć lat, mają zdecydować mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w zakresie spraw społecznych, gospodarczych i ekologicznych. Pomogą w tym rozmowy z mieszkańcami, ankiety, badania społeczne, warsztaty z ekspertami, konsultacje i analizy dokumentów.

- Problemy demograficzne, rosnące koszty życia, zdrowie mieszkańców czy zmiany klimatu, to kwestie, które będziemy musieli rozstrzygnąć tworząc strategię rozwoju miasta. Dla nas rzeczą najważniejszą jest poprawa jakości życia mieszkańców. To będzie nasz cel nadrzędny – powiedział zastępca prezydenta, odpowiedzialny za sprawy rozwoju miasta Jacek Szymankiewicz. – Chcemy, by Gorzów był Miastem Dla Pokoleń. Takie jest nasze hasło, nasza myśl przewodnia strategii rozwoju miasta. Chcemy tak zorganizować miasto, aby każdy mógł znaleźć równowagę między pracą, życiem rodzinnym i rozwojem osobistym. Dlatego skupiliśmy się na trzech obszarach – gospodarce, środowisku i sprawach społecznych.

- W naszej strategii najważniejszym elementem, który musimy mocno podkreślać, to konieczność dostosowania naszego miasta do zmian klimatycznych. Coraz częściej doświadczamy skutków zmian klimatu, nawalnych deszczy, dużych burz, rosnących temperatur. Każda inwestycja musi być dostosowana, musi przewidywać skutki zmian klimatycznych, od których nie ma ucieczki. W naszych pracach musimy uwzględniać strategie sektorowe tworzone na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie kraju. Musimy uwzględniać nasze lokalne opracowania, czyli na przykład plan adaptacji do zmian klimatu, który tworzymy – podkreśliła zastępca prezydenta do spraw gospodarki Agnieszka Surmacz. – W strategii musimy uwzględnić kolejny ważny aspekt – elektromobilność. To ważny aspekt przemiany, podnoszony na poziomie światowym, europejskim i krajowym. Te znajdzie odzwierciedlenie w naszych działaniach zarówno w inwestycjach, ale także w projektach miękkich – dodała.

- Przygotowując strategię naszego miasta, chcemy wziąć pod uwagę wszystkich jego mieszkańców, począwszy od najmłodszych, poprzez uczniów, osoby pracujące, a skończywszy na seniorach – wskazała zastępca prezydenta do spraw społecznych Małgorzata Domagała. – Gorzów staje się miastem z bogatą i nowoczesną ofertą edukacyjną, pozwalającą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Przykładem może być Zespół Szkół Gastronomicznych czy właśnie budowane Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Chcemy wykorzystać nasz potencjał współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Dajemy dobre wykształcenie w dobrych szkołach, dajemy dobre podstawy do tego, by nie tylko wejść na nasz rynek pracy, ale również kształcić się na wyższych uczelniach. Dla tych, którzy powrócą do naszego miasta, chcemy stworzyć wygodne, bezpieczne i funkcjonalne miejsce do życia. Chcemy zwiększyć aktywność kulturalną, artystyczną, rekreacyjną i sportową. Chcemy zapobiegać wykluczeniom społecznym. Chcemy dbać o naszych seniorów. Patrzeć na nich nie tylko pod kątem zdrowia i aktywności, ale również wykorzystać ich potencjał wiedzy, doświadczenie zawodowe i umiejętności. Pod hasłem Miasto dla Pokoleń chcemy zintegrować wszystkie środowiska i wszystkie organizacje, działające na terenie naszego miasta – zakończyła Małgorzata Domagała.

Dyrektor Wydziału Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Programowania Strategicznego UM Iwona Olek będzie odpowiedzialna za koordynowane prac nad strategią. W czwartek zaprezentowała ich etapy rozpisane w precyzyjnym harmonogramie.

Prace rozpoczęły się 25 czerwca od warsztatów strategicznych z przedstawicielami środowisk nauki, biznesu, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Potem zaplanowano badania ankietowe, kwerendy, analizy, spotkania z mieszkańcami i inne działania o charakterze badawczym i analitycznym. Skompletowany dokument strategii powinien być gotowy za rok.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji badawczych, które miasto zaangażowało do prac nad strategią. prezes Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia Artur Kotliński, który przyjechał do Gorzowa z Markiem Karłowskim i Karoliną Wołowską. To oni tworzą zespół, który będzie bezpośrednio zaangażowany w prace nad strategią miasta. IPC zajmuje się projektami badawczymi do budowania, weryfikacji oraz wdrażania strategii instytucji.

Uczestnikiem konferencji była też dr hab. Katarzyna Cheba, naukowiec i konsultant w ResPublic z Warszawy, firmy doświadczonej w tworzeniu strategii i programów rozwoju metodą uspołecznioną.
- Strategia będzie kompleksowa, będzie dotykała wszystkich sfer życia miasta i jej mieszkańców. Będzie też zawierała wykaz najważniejszych dla rozwoju przedsięwzięć strategicznych. Chcemy, aby strategia była dokumentem realizowanym z konkretnymi wskaźnikami. Będą w niej uwzględnione zarówno uwarunkowania globalne, jak i lokalne, a ważnym jej elementem będą oczekiwania mieszkańców. Informacja o postępach naszych prac będzie publicznie dostępna, zachęcamy do zapoznawania się tymi pracami – poinformowała dyrektor Olek.

Oprac. redakcja
Foto Łukasz Kulczyński


25 czerwca 2020 19:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


To już TRZECIA strategia w czasie mojego krótkiego zamieszkiwania w tym mieście. Przystań, Wsamras i teraz to :-) Efekt będzie zakładam podobny do poprzednich.
Anonim_4953, 29.06.2020, 09:21, 134.213.214.32 ##

W sam raz byl dobry
Anonim_4366, 29.06.2020, 12:19, 5.172.239.112 ##

efekt bedzie taki ze dokument powstanie trafi do szuflady a firma ktora go zrobi zainkasuje pewno ze 100tysi
Anonim_7875, 29.06.2020, 12:50, 37.131.160.82 ##

Gorzow - strategia rozwoju miasta

Jestem z urodzenia Gorzowianinem zamieszkujacym od wielu dziesiatek lat w USA. Z nostalgia a takze duma i nadzieja obserwuje coraz bardziej pozytywne nurty w odnowie i rozwoju miasta. Gorzow jest w tej chwili w trakcie formulowania wieloletniego planu strategicznego rozwoju miasta (Gorzow2035) i zaprasza komentarze i sugestie, w zwiazku z czym przesylam ta krotka notatke.

Nie zamieszkujac od lat w miescie trudno mi powiedzie co bedzie bardziej lub mniej wazne/przydatne dla terazniejszych mieszkancow miasta, ale jako zyczliwy i wiecznie “kibicujacy” miastu Gorzowianin dziele sie nastepujacymi myslami i sugestiami:


Mysli ogolne:

Liczace sie miasto musi byc przede wszystkim schludne, zadbane i dobrze zorganizowane. Te trzy rzeczy sa nie koniecznie sprawa pieniedzy, ale raczej sprawa zdrowego rozsadku, logicznego myslenia, dobrej organizacji i poczucia estetyki.

Liczace sie i powazne miasto musi miec dobrze zaplanowana i funkcjonujaca infrastrukture - ulice, chodniki, sieci kommunikacji miejskiej, energii, wody, gazu, telefonu i internetu. Ta infrastruktura musi byc niezawodna.

Liczace sie i powazne miasto musi miec dobre, tzn. szybkie, czeste, czyste i niezawodne polaczenia komunikacyjne z innymi liczacymi sie i powaznymi miastami w Polsce i za granica - Szczecin, Poznan, Berlin. (Mysle tutaj przede wszystkim o kolei).

Liczace sie i powazne miasto musi byc atrakcyjne i przyciagac mlodych, preznych ludzi ktorzy maga tworzyc i prowadzic srednie i male firmy. Tacy ludzie oprocz marzen osiagniec prywatnych i zawodowych na ogol spodziewaja sie schludnego, czystego i bezpiecznego miasta, dobrych szkol dla swoich dzieci, i bliskosci, czy tez latwego dostepu, do natury a takze mozliwosci czynnego i regularnego uprawiania sportow rekreacyjnych.

Liczace sie i powazne miasto musi byc czyste, schludne, i bezpieczne tak zeby jego mieszkancy z przyjemnoscia do niego powracali z podrozy czy wizyt, a mlodzi Polacy szukajacy dobrego miejsca do zamieszkania i zalozenia rodziny mogli je powaznie wziac pod uwage.

Liczace sie i powazne miasto ma dobrze rozwiniety system promocji miasta majacej na celu nie tylko zachecanie do wizyty turystow czy sprzedaz produktow/wyrobow ale tez zciaganie firm, i przede wszystkim mlodych, preznych ludzi szukajacych rozwojowego i przyszlosciowego miejsca dla siebie i rodziny.


Zapraszanie perspektyw i opinii osob odwiedzajacych miasto:

Sugeruje zeby w kazdym hotelu i na dworcu kolejowym (autobusowym) byly dostepne formy ankiety, nie dla gorzowian, ale dla przyjezdnych czy przejezdnych z pytaniami dot. ich obserwacji i sugestii co do Gorzowa. Logika jest w tym taka ze tubylcy, obojetnie gdzie mieszkajacy, z czasem przyzwyczajaja sie do status quo i nie zauwazaja pewnych rzeczy czy portrzeb. Pytania ankiety moga byc typu: co sie Tobie najbardziej podoba/nie podoba w Gorzowie; czy chcialbys tu kiedys zamieszkac (dlaczego - tak / dlaczego - nie). Jakie jest twoje wyksztalcenie i zawod; gdybys tu zamieszkal to chcialbys pracowac dla kogos czy stworzyc swoja wlasna firme; jakiego rodzaju/branzy firme chcialbys tu stworzyc; gdybys chcial stworzyc swoja firme to co widzisz pomocnego (badz limitujacego) w miescie, w jego infranstrukturze, w jego funkcjnowaniu, zadbaniu, itp.

Podobne ankiety powinny byc wyslane przez miasto do bylych Gorzowian ktorzy wyjechali z miasta, czy na studia czy w poszukiwaniu lepszego miejsca do zycia, i juz nigdy nie wrocili.

Swietnym odnosnikiem do takiej potencjalnej ankiety moze byc niedawny (19–8-2020) wywiad z mlodym czlowiekiem i bylym gorzowianinem w jednym z gorzowskich portali internetowych (Echo Gorzowa) pt: “Brakuje tutaj perspektyw dla mlodych ludzi”.


Dodatkowe mysli:

Proponuje zmiane motta miasta, jesli nie oficjalnie to chociaz dla marketingu i reklamy miasta, np: “Gorzow - miasto dla wszystkich”, Gorzow - miasto prezne”; “Gorzow - miasto goscinne”.

Elektryfikacja sieci kolejowej na odcinkach Krzyz - Gorzow (i moze tez Gorzow - Kostrzyn) jest krytyczna.

Formacja z prawdziwego zdarzenia Uniwersytetu o charakterze bardziej politechnicznym niz humanistycznym jest kluczowa.

Turystyka i sport - Jestesmy dumni ze Stali Gorzow, ale na zawody zuzlowe przyjezdzaja (i potem szybko wyjezdzaja) tylko zagorzali kibice. Sugeruje wiec lepsze wykorzystanie systemu wodnego Warta-Notec-Odra; lasow Barlinecko-gorzowskich - triathlony, zawody wioslarkie czy kajakowe (oprocz rzeki Warty mamy tez Kanal Ulgi - idealny prosty paro kilometrowy odcinek wodny).

Kultura - Lepsze wykorzystanie Centrum Kultury FG. Swietnie ze kontynuowany jest festiwal pianistyczny Bacha. Z zwiqzku z czym powinno sie porozumiec z panem Rafalem Blechaczem zeby zostal honorowym Prezesem czy Patronem Festiwalu.

Dalsze czy dodatkowe wykorzystanie budynku FG - regularne, coroczne konkursy czy festiwale (z nagrodami) zaawansowanych chorow i orkiestr szkolnych czy akademickich, itp.

Wykorzystanie budynku dawnego kina Slonce - np. na kino filmow niezaleznych, studenckich czy amatorskich. Mozna tez zorganizowac tam doroczny festiwal takich filmow, a la Sundance Festival stworzony przez Roberta Redforda w Utah.

Sumujac, chce jeszce raz podkreslic ze zachecenie mlodych, preznych i przdsiebiorczych ludzi do pozostania, powrotu czy osiedlenia sie w Gorzowie jest kluczowe dla przyszlosci miasta.

JTL
Anonim_3152, 08.09.2020, 03:02, 73.96.6.68 ##

Amen
Anonim_1489, 08.09.2020, 09:24, 134.213.60.201 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"ZRB Ziejbud" Janusz Zieja

ul. Korczaka 7 a/3, Gorzów Wlkp.
tel. 603 604 754
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Indywidualna Praktyka Lekarsko-Dentystyczna Krystyna Kwiatkowska

ul. Bolesława Krzywoustego 14 l. 12, Gorzów Wlkp.
tel. 605 034 119
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
Olszta Piotr Wulkanizacja

ul. Bierzarina 99, Gorzów Wlkp.
tel. 601 767 201
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
admin ego:
Huelva z Wybrzeża Światła
Huelva leży na Wybrzeżu Światła (Costa de la Luz), słynącym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Klasztor Tentudia
Monasteiro de Tentudia, czyli klasztor Tentudia rozsiadł się na wzgórzu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej