sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ja się szybko zbieram po przegranych
Dwie dekady Gorzowa
eGorzowska - 11487_g7CGAY7gOm7yGVHOBOef.jpgW cyklu Dwie dekady Gorzowa publikujemy kolejną rozmowę. Tym razem z obecną europoseł Elżbietą Rafalską.

Czytelnikom przypominamy, że nie interesuje nas polityka jako taka, ale historia, która również z tej polityki się składa. Rozmowy zostały poprowadzone z okazji pierwszego 20-lecia XXI wieku i są zapisem historii miasta. Prosimy więc o powstrzymanie się od złośliwych komentarzy, bo historii się nie zmienia. Ludzie, z którymi zostały poprowadzone rozmowy, tę ostatnią historię Gorzowa czynnie tworzyli i dziś nic na to nie można poradzić.

Elżbieta Rafalska urodzona 22 czerwca 1955 r. w pięknym królewskim mieście Wschowa, a potem trafiła do Gorzowa…
– Zawsze wracam do swoich korzeni i zawsze w województwie lubuskim, w różnych jego częściach. Tam skończyłam liceum i po nim zjechałam do Gorzowa. Tu skończyłam AWF, a ponieważ zawsze rozwijałam kierunki pedagogiczne, to skończyłam podyplomowe studia z zakresu pedagogiki specjalnej, oligofrenopedagogiki. Nie chciałabym przytaczać wszystkiego, bo przez całe życie musimy się uczyć. W zależności od tego, co robiłam, to człowiek się kształcił. Zawsze byłam mocno uspołeczniona. Swoje pierwsze kroki stawiałam w samorządach szkolnych i zawsze gdzieś rządziłam. I tak mi zostało.

A potem w świat…
- Trzy kadencje radna w Gorzowie, skrócona kadencja w Senacie i potem trzy kadencje w polskim parlamencie, pracując zawsze w komisji polityki społecznej, w komisji finansów publicznych, przez moment również w komisji sportu. To jasno sprecyzowane moje zainteresowania i kompetencje, koncentrujące się wokół polityki społecznej. Też na samym początku mojej parlamentarnej przygody dwukrotnie byłam wiceministrem w ministerstwie pracy i polityki społecznej, a w ostatniej kadencji 2015-2019 – ministrem w ministerstwie z nową nazwą: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od 1 lipca 2019 niespodziewanie europoseł. Pracuję tak, jak pracowałam w polskim parlamencie: w komisji zatrudnienia i polityki społecznej, w komisji kontroli budżetowej, w komisji zatrudnienia jestem – z ramienia frakcji EKR, czyli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – koordynatorem pracy. Przydzielam ją na wszystkich posłów, którzy są w naszej frakcji z wielu krajów.

Które z tych doświadczeń było najcenniejsze?

- Jak bym miała powiedzieć, które z tych doświadczeń było najcenniejsze i które mnie zbudowało na te wszystkie lata długiej mojej obecności politycznej, to na pewno obecność w radzie miasta i jedno ważne doświadczenie – funkcja dyrektora wydziału spraw społecznych w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, w bardzo trudnym okresie reform od 1998 do 2002 r. Dla nas to istotny czas powstania województwa lubuskiego.

Sukces i porażka minionego 20-lecia…
- Oooo, na spowiedź się nie umawiałyśmy. A ze spowiedzią jest tak, że można dostać rozgrzeszenie, a tu pani chce ode mnie wszystkie informacje. Oczywiście, że nie zawsze nasze doświadczenia składają się z wygranych, ale najbardziej budują nas przegrane. Na pewno bolały mnie przegrane walki o prezydenturę Gorzowa, szczególnie ta druga, w której byłam bardziej przygotowana. Ale ja się szybko zbieram po przegranych. A jeśli chodzi o największą wygraną, to nawet nie powiedziałabym, że nominacja na ministra rodziny, którą odbieram jako absolutnie wyjątkowy zaszczyt i docenienie tej mojej wieloletniej pracy. Natomiast uważam, że wprowadzenie programu 500+, sposób jego wdrożenia. Mam tam swój udział, bo jednak program jest programem naszego ugrupowania i powstawał budowany przez wszystkich, natomiast tu zaprocentowało moje wieloletnie doświadczenie. Gdyby nie ta droga, o której powiedziałam, to tak by nie poszło.

Jakim miastem był Gorzów w 2001 r.?
- Innym… Innym nie tylko w odbiorze zewnętrznym, infrastruktury i rozwoju dróg, urody miasta, ale innym też w klimacie i zupełnie chyba jest innym dzisiaj. Trudno nawet porównać. Zmienił się mocno.

Co wtedy przeszkadzało?

- Bardzo żałuję, że nie ma w Gorzowie takiej drugiej osoby, jaką był Mietek Rzeszewski, który dostrzegał te aspekty miasta zupełnie zapominane jak: uroda miasta, estetyka, barwa, klimat. To takie cechy, które rzadko przez prezydentów mężczyzn są dostrzegane i doceniane, a których osiągnięcie efektów cale nie jest tak kosztowne, jak się wydaje. Również mam wrażenie, że środowisko ludzi kultury było zdecydowanie mocniej widocznie 20 lat temu w Gorzowie niż dzisiaj. Nie chcę być niesprawiedliwa w ocenach, bo w Gorzowie nie jestem stale i systematycznie, ale mam wrażenie, że śladów obecności tej średniej kasy, uczelni, artystów jest tu mniej niż kiedyś.

Gdzie pani upatruje przyczyn tego?
- Nie wiem, czy to było związane z tym mocnym sponsoringiem i obecnością Stilonu na przełomie lat, ale tego mi w mieście brakuje. Kultura przez duże „k” gdzieś nam odchodzi, mimo że przybyła filharmonia. Mamy instytucje wysoko specjalistyczne, ale brakuje środowiska – to dotyczy ludzi kultury – choć też w innych obszarach te środowiska albo się pozamykały, albo się wyspecjalizowały i są bardzo wąskie. Może to są zmiany związane z naszą obecnością w Internecie, z cyfryzacją. To, co było kiedyś, wynikało z bezpośrednich kontaktów, a dziś przenosi się do części wirtualnej.

To dobre zjawisko czy nie?

- Powiem tak: Nieuniknione. Niezatrzymane. Ale tamtego mi brakuje.

O co pytał, prosił mieszkaniec Gorzowa, który przychodził do pani na początku wieku?
- Pierwsza rzecz, której najbardziej w Gorzowie brakowało, to dobrych rozwiązań komunikacyjnych, dobrych dróg, remontów starej zabudowy, wszystkiego, co było związane z infrastrukturą. Gorzów był miastem przemysłowym, zawsze zerkaliśmy na Zieloną Górę zazdrośnie. Ona zyskała na początku ogromnie. Te rozwiązania komunikacyjne do dzisiaj są przedmiotem zazdrości. Mieli znaczących polityków, którzy wpływali na to, jak się rozwijała i to dominowało. Druga kwestia to był brak mieszkań i dostępności do nich. Koniecznie musimy pamiętać o tym, że absolutnie wysokie bezrobocie, więc miejsca pracy nisko płatne, mniej trwałe, mniej szans przyszłościowych dla młodych. Ich wyjazdy do ośrodków akademickich na studia, pozostawanie tam i drenaż mózgów w naturalny sposób. Wyjeżdżało się z Gorzowa i nie wracało się tu. To jak tworzyć środowisko, siłę intelektualną miasta, tę klasę średnią?

Cdn.

Rozmawiała Hanna Kaup
foto Hanna Kaup


5 kwietnia 2022 10:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kleczyński Krzysztof Zakład Budowlany

ul. Śląska 34 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 66 37
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>
"Statoil Poland" Sp. z o.o.

ul. Warszawska 70, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 72 11
branża: Stacje paliw <czytaj dalej>
Bar "Stop" Wioleta Prochalska

ul. Przemysłowa 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 751 55 95
branża: Bary <czytaj dalej>

Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Domek na dach
Dziś, zamiast kontynuacji szwedzkich przygód, post o rozpierającej nas radości. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej