
Miasto zapowiada przełomowe zmiany w wyglądzie centrum Gorzowa i na niektórych gorzowskich przystankach.
Wzdłuż Sikorskiego, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną usunięte powierzchnie utwardzone i nasadzone nowe drzewa, krzewy i trawy. Jak podaje rzecznik prasowy urzędu miasta
Wiesław Ciepiela: „Powstanie też 8 zielonych przystanków. Zielenią będziemy się cieszyć już w przyszłym roku – mówili na konferencji o odbetonowaniu i zazielenianiu miasta prezydenci i urzędnicy.”
– Bardzo znacznie zazielenimy centrum miasta i odbetonujemy czy bardziej odkostkujemy tam, gdzie to możliwe, fragmenty ulicy Sikorskiego. Przygotowaliśmy ciekawy projekt, znaleźliśmy dla niego dofinansowanie i zaczynamy przygotowania do jego realizacji. Robimy to, bo wsłuchujemy się
w głosy mieszkańców, również te krytyczne, które dotyczyły ulicy Sikorskiego. Choć jeszcze raz chcę podkreślić, że podczas jej przebudowy fizycznie nie wycięliśmy ani jednego drzewa i nie ubyło na niej zieleni. Ale rzeczywiście, przestrzeń jest dosyć monolityczna i postanowiliśmy przeprowadzić poważne zmiany, znacznie zwiększające przestrzeń aktyną biologicznie, gdzie posadzimy 31 nowych drzew i 3600 innych roślin, tym samym diametralnie zmienimy przestrzeń centrum Gorzowa. Chcę przy tej okazji podziękować mojemu zespołowi współpracowników, bo dzięki nim pozyskaliśmy dofinansowanie, dzięki temu, że udało się rozszerzyć projekt rewaloryzacji parków Wiosny Ludów i Kopernika. To sukces, bo mamy dodatkowe 3 miliony i dzięki temu ulica Sikorskiego – od Hejmanowskiej do Strzeleckiej zyska nową, piękną przestrzeń – podkreślał prezydent
Jacek Wójcicki.
Dzięki uwzględnieniu bezpieczeństwa komunikacyjnego, ruchu pieszych, spraw infrastruktury podziemnej, zostanie wpisanych w tę przestrzeń ponad 30 drzew i tysiące roślin. Projekt ma być zrealizowany do końca 2023 r. Miasto planuje też wykonać zielone przystanki, skwer przy spichlerzu, zagospodarować teren przy ulicy Strzeleckiej.
„Planuje się zagospodarowanie zielenią centrum miasta poprzez wprowadzenia dodatkowych zielonych przestrzeni wzdłuż ulicy Sikorskiego na odcinku od Strzeleckiej do Hejmanowskiej oraz stworzenie 8 zielonych przystanków. Prace polegać będą na usunięciu części nawierzchni utwardzonej. Tak przygotowane powierzchnie zostaną zagospodarowane zielenią” – czytamy w komunikacie.
W planowanych lokalizacjach zostaną wprowadzone podobne gatunki roślin, wzbogacone o roślinność, która formą czy kwitnieniem, wzbogaci centrum miasta. Będą to rośliny wieloletnie, dostosowane do warunków miejskich i wymagającej przestrzeni. Pojawią się nowe drzewa m.in.: na Starym Rynku przy fontannie oraz w bliskim sąsiedztwie katedry. Na ulicy Sikorskiego – 31 głogów, grusz drobnoowocowych, kasztanowiec oraz krzewy: róża okrywowa, tawuła japońska, hortensja bukietowa, perowskia, krzewuszka, tawlina jarzębolistna, kalina koralowa, jałowiec. Poza tym trawy: miskant chiński, proso rózgowate, trzcinnik, rozplenica japońska, ostnica cieniutka, trzęślica modra, a także byliny: szałwia omszona, rozchodnik okazały, werbena patagońska, cebule i czosnek ozdobny.
W ramach projektu powstanie 8 zielonych przystanków przy ulicach: Sikorskiego, Estkowskiego, Jagiełły, Walczaka (przy parku Kopernika), na Wyszyńskiego, Piłsudskiego i przy parku Zacisze. Tak pojawi się 18 drzew.
Projekt "Rewaloryzacja parków Wiosny Ludów i Kopernika w Gorzowie Wlkp.", współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Oś 4. Środowisko i kultura, Działanie 4.5 Kapitał przyrodniczy regionu, Poddziałanie 4.5.1 Kapitał przyrodniczy regionu. Projekt realizowany poza formułą ZIT, uzyskał dodatkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł na rozszerzenie zakresu poprzez zagospodarowanie kolejnych, wybranych obszarów w mieście, które będą zrewaloryzowane i udostępnione mieszkańcom jako cenne przyrodniczo enklawy zieleni.
Oprac. redakcja
Foto Łukasz Kulczyński
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>