sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Gorzowie 4 zł na psa, 20 gr na dziecko,
czyli pierwsza komisja - pierwsze zmiany
eGorzowska - 5710_uGwRGdUjG085iIOjuTM.jpg

Na pierwszym posiedzeniu komisji spraw społecznych gorzowskiej rady miasta wprowadzono propozycje poprawek w planach budżetowych na rok 2015.

W posiedzeniu komisji spraw społecznych rady miasta, 11 grudnia 2014 r., wzięło udział sześciu radnych: przewodniczący komisji Roman Sondej oraz Grażyna Wojciechowska, Ewa Hornik, Artur Andruszczak, Grzegorz Musiałowicz i Krzysztof Kochanowski - Patryk Broszko został usprawiedliwiony. Obecne były: skarbnik miasta Agnieszka Kaczmarek oraz dyr. Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Barbara Steblin-Kamińska i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. W czasie spotkania dotarł prezydent Jacek Wójcicki z wiceprezydent, która rozpocznie urzędowanie 15 grudnia, Agnieszką Stanisławską.

Pojawili się też goście zaniepokojeni otwartym konkursem ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, który miasto ogłosiło dzień wcześniej, czyli 9 grudnia
(treść konkursu znajduje się tu: http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/70/628/Otwarty_konkurs_ofert_na_realizacje_zadania_publicznego_z_zakresu_wspierania_rodziny_i_systemu_pieczy_zastepczej/) W imieniu Gorzowskiej Rady Pożytku Publicznego - Anita Łukowiak, Stowarzyszenia im. Brata Krystyna - Iwona Filon-Król oraz Stowarzyszenia Św. Eugeniusza de Mazenoda - Urszula Niemirowska.

Anita Łukowiak poinformowała radnych i przedstawicieli wydziałów, że w Kancelarii Urzędu Miasta złożyła pismo-protest skierowany do Prezydenta Gorzowa w sprawie planowanego dofinansowania w roku 2015 tylko dwóch świetlic środowiskowych w Gorzowie, ze wskazaniem na rejon Śródmieście oraz hotel Metalowiec. Protest podpisało siedem działających w mieście organizacji pożytku publicznego.


Problem został rozpatrzony bez zwłoki. Półtora godziny trwały pytania, odpowiedzi i wystąpienia zainteresowanych osób. Okazało się, że na działania, o których mowa, miasto z roku na rok przeznacza coraz mniej funduszy. Zgodnie z ogłoszeniem, na lata 2015-2017 poprzedni prezydent przeznaczył 240 tys. zł, czyli po 80 tys. zł rocznie. To oznaczałoby, że dwie świetlice otrzymają po 40 tys. zł, a pozostałe sześć (dotąd miasto dofinansowywało osiem) pozostanie bez wsparcia.
Z takim stanem nie godzili się przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, tłumacząc to postępującym ubożeniem mieszkańców. Radna Grażyna Wojciechowska apelowała, że na każdym osiedlu powinna istnieć świetlica, a na Manhattanie dwie, bo na to wskazuje zaludnienie (szczegóły wystąpienia radnej podamy wkrótce w osobnym materiale).

Iwona Filon-Król podkreśliła, że samo Stowarzyszenie im. Brata Krystyna prowadzi 13 świetlic i żadna nigdy nie dostała tak dużego dofinansowania, jak proponuje się we wskazanym ogłoszeniu.
- Jeśli tak się stanie, 21 podmiotów nie będzie wiedziało, co zrobić z 700-800 wychowankami, a 100 wolontariuszom będziemy musieli powiedzieć "spadajcie". Tak nie może być. Postępuje patologizacja mieszkańców, bieda, niedożywienie, pijaństwo, a w tych świetlicach mają być również prowadzone programy profilaktyczne. W tym mieście utrzymanie psa kosztuje 4 zł, a dziecka 20 gr. Jeśli uważacie, że pies to nie człowiek, a dajemy mu więcej niż na dziecko, to ja się wypisuję z tego miasta - zakończyła.
Później wspomniała jeszcze, że od 13 lat Stowarzyszenie im. Brata Krystyna prowadzi jedyny w północno-zachodniej Polsce Bank Żywności i nigdy nie dostało z miasta żadnego dofinansowania.
- Już zaczynają się przymrozki. Poprzedniej nocy mieliśmy 40 mężczyzn. Przyjmujemy ludzi zawszawionych, chorych, na wózkach, z rakiem. Za swoją pracę otrzymujemy pochwały i nagrody od ministra, wojewody, a w mieście jesteśmy przezroczyści, niewidzialni - mówiła.

Wszystkie argumenty znalazły zrozumienie zarówno u przewodniczącego komisji, skarbnika urzędu jak i prezydenta. Zaproponowano więc wprowadzenie korekty budżetu.

- Musimy pamiętać, że budżet został przygotowany i nie da się go przewrócić do góry nogami. Będziemy starać się wprowadzać poprawki. Musimy też szukać pieniędzy na ambulatorium kontrolowanego trzeźwienia, bo w przeciwnym wypadku po nowym roku nietrzeźwymi zapchamy szpital i zajmiemy nimi całe godziny pracy policji - komentował prezydent Jacek Wójcicki. - Mam propozycję, by konkurs wstrzymać i zaplanowane pieniądze przeznaczyć na funkcjonowanie ośmiu świetlic. To wystarczy na krótko, ale będziemy szukać funduszy w budżecie. Może zdejmiemy je z jakiejś inwestycji. Nie wiem, ale deklaruję, że znajdę rozwiązanie.

Na sugestię radnej Wojciechowskiej prezydent wspomniał, że na pewno zajmie się zarobkami w spółkach miasta, a skarbnik - wynagrodzeniami urzędników.
- To jedno ze źródeł, które będę chciała ciąć - dodała Agnieszka Kaczmarek.

W związku z tym przewodniczący Roman Sondej zaproponował przesunięcia w budżecie miasta kwot: 70 tys. na Bank Żywności, 100 tys. na noclegownie i schroniska oraz 320 tys. na świetlice. Przyjęto, że fundusze mają pochodzić właśnie z wynagrodzeń osobowych urzędników.

Po zatwierdzeniu propozycji przez skarbniczkę i prezydenta, pomysł poddano pod głosowanie. Projekt przeszedł pięcioma głosami przy jednym wstrzymującym się. Radny Artur Andruszczak zapytany o powód wstrzymania, odpowiedział, że jest nowy, uczy się dopiero, nie zna tematu i nie chce nikogo narażać na złe decyzje. Uznał, że dla niego wyjaśnienia na komisji były mało wystarczające.
- Chciałbym dogłębnie, żeby wszystko było przemyślane - wyjaśniał.
- Ale co? - pytaliśmy.
- No wszystkie sprawy społeczne.
- Ale wszystkich spraw społecznych się nie da przemyśleć, tu były rozstrzygane kwestie dotyczące prowadzenia świetlic i pomocy stowarzyszeniom. I przez półtora godziny zostały dokładnie przeanalizowane.
- Tak, tylko skąd wziąć te pieniążki. Jest tak, jak jest, trzeba przeanalizować czy to będzie dobre rozwiązanie - powtarzał i zapewnił, że o ewentualnych propozycjach zmian w budżecie na wspomniane cele będzie mógł decydować na radzie miasta.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 1/3

w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 2/3

w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 3/3


11 grudnia 2014 21:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Z zarobków zwykłych urzędników nie da się nic uszczknąć, nie zarabiają kokosów , jedynie w spółkach , decyzja co do finansowania 8 świetlic jest słuszna. Radny A.A pewnie nie dostał wytycznych, to na wszelki wypadek wziął na wstrzymanie.

rudaelka1 fanka Landsberga, 11.12.2014, 23:17, 81.190.183.56 ##

Wójcicki to niestety Jędrzejczak bis. Dyktator i jedynie słusznie wiedzący, odwracający się od zaplecza, które go wsparło i dzięki któremu odniósł sukces. Niestety.
Anonim_6553, 11.12.2014, 23:22, 83.11.197.88 ##

TJ nie docenił LDM. JW podzieli jego los.
Anonim_6553, 11.12.2014, 23:27, 83.11.197.88 ##

Tadeusz Jędrzejczak chociaż na kncertach w FG bywał i do powstania tej instytucji się przyczynił i o nią dbał, a nowy samej Lady Camilli Panufnik na siebie czekać kazał!!! Nie zawiadomił, nie przyszedł , czy do głowy mu przyszło przeprośić obie damy-nie wiem.Co uchodzi na Swiecie Kurczakowym nie uchodzi w mieście wojewodziańskim.Co tam gadać o kulturze i kindersztubie jak się do przybytków kultury nie chadza i życiem kulturalnym swego miasta nie interesuje.

Anonim_3365, 13.12.2014, 13:09, 5.173.76.156 ##

Z klasą zachował się były już zastępca Pan Stefan Sejwa - był na koncercie! Widziałem też Panią Ewę Hornik! Brawo!
Anonim_9834, 13.12.2014, 16:25, 81.190.179.229 ##

Brawa dla Artura Andruszczaka. Jedyny radny, który miał odwagę zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem. To wymaga dużej odwagi – przyznać się, że nie jest się fachowcem i nie ma się dostatecznej wiedzy, żeby wypowiadać się w danym temacie. Pani Redaktor! Trzy godziny nie wystarczą, żeby wyjaśnić laikom skomplikowaną sytuację Pomocy Społecznej w naszym mieście. Tym bardziej, że tłumaczyli ci, którzy są żywo zainteresowani otrzymaniem dofinasowania (i to już nie jest obiektywny osąd sytuacji) oraz Pani Wojciechowska, której osobiste rozgrywki z Wydziałem Spraw Społecznych są powszechnie znane. Nowy Pan Prezydent i Pani Skarbnik też niewiele jeszcze wiedzą na ten temat. Takie krótkie doraźne działania w postaci „tu zabrano – tam dano” niczego nie rozwiązują. Potrzeba rozwiązań systemowych, które trzeba mądrze i dobrze przygotować. Nie wystarczą populistyczne gesty, na które i wy dziennikarze tak łatwo się dajecie łapać. A nowemu radnemu Andruszczakowi gratulujemy i życzymy, żeby zawsze miał odwagę głosować zgodnie z własna wiedzą i sumieniem a nie tak jak wypada albo wskazują koledzy z Klubu.
Anonim_9778, 14.12.2014, 19:25, 95.41.144.76 ##

W działce społecznej brakuje pieniędzy na wiele rzeczy: żłobki, przedszkola, praca socjalna, niepełnosprawność, itd., itd. A skąd na to kasa? Też z wynagrodzeń? Pewnie, zabierzmy wszystko i zróbmy z urzędników wolontariuszy. A co, niech pracują za darmo. Brawo Panie Andruszczak, takich decyzji nie podejmuje się pod wpływem chwili. Wszystko powinno być szczegółowo przeanalizowanie. A teraz do boju kolejne organizacje i instytucje. Walczcie o kasę, kto głośniej krzyczy ma większe szanse.
Anonim_9434, 15.12.2014, 16:39, 91.226.7.227 ##

Zrobimy z urzędników wolontariuszy i klientów tejże opieki społecznej :/
Anonim_1285, 15.12.2014, 21:00, 81.219.200.165 ##

Może prezydent zacznie od siebie? Mają mu już jego urzędniczą pensję podwyższyć... To może tę podwyżkę jednak na świetlice przeznaczyć?
Anonim_4999, 15.12.2014, 21:30, 95.41.144.76 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Pawluć Adam Radca Prawny

ul. 30 Stycznia 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 86 00
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Kris" Salon Mody Damskiej Krzysztof Wróbel

ul. Sikorskiego 141, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 75 04
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - plywanie.jpg
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego:
W roli głównej wiolonczele
Na zakończenie sezonu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej, koncert o tytule ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
Katarzyna Winkiewicz-Więcław :
Panie Marku, dziękujemy za piękne słowa :) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Natalia Ślizowska. Powróciła w nasze strony, objęła prestiżowy (po nieudacznych politykach) lokal w centrum miasta i się zaczęło. I trwa. Nie <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Bardzo dobre fotografie - pokazują tę niezwykłą ale jakże ważną dla współgrania uważność, zwracanie się do partnerów by dobrze, idealnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej