
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Gorzowie to jedyna taka baza w Polsce. Nigdzie indziej nie jest zlokalizowana tak blisko szpitala jak u nas.
W powyborczy poniedziałek 27 maja przecięto symboliczną wstęgę w nowej bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie. W minionym roku helikopter startował i lądował tam ponad 600 razy, w tym już 200, co oznacza, że LPR jest jedną z najbardziej potrzebnych inwestycji związanych z ratowaniem zdrowia i życia mieszkańców naszego regionu.
Gorzowianie przyzwyczaili się już do obecności helikopterów na niebie, natomiast pracownicy LPR mogą cieszyć się nową bazą, która znacznie podnosi komfort ich pracy, a przede wszystkim skraca czas do rozpoczęcia lotu. W normalnych warunkach, gdy ma się odbyć na odległość do 60 kilometrów – trzy minuty, jeśli odległość wzrasta, kolejne trzy trzeba przeznaczyć na dotankowanie śmigłowca.
Nowa baza to – poza hangarem, w którym helikopter może stacjonować w każdych warunkach pogodowych i to – z uwagi na wyposażenie – nie opóźni startu - znalazły się również: pokój operacyjny, w którym zespół oczekuje na wezwanie, kuchnia, pokój wypoczynkowy oraz sześć pokoi zaplecza hotelowego. – Tam załogi lub osoby, które przyjeżdżają na dyżury mogą przenocować w normalnych warunkach – mówi dyrektor regionalny LPR
Robert Hełminiak.
Obecnie w LPR zatrudnionych jest po trzech ratowników i pilotów oraz sześciu lekarzy.
– W tym rejonie kraju brakuje pilotów, więc ci którzy są u mnie zatrudnieni, są z Bydgoszczy, Inowrocławia, Pruszcza Gdańskiego, a więc stamtąd gdzie kiedyś były duże bazy śmigłowcowe. Są to piloci wojskowi – dodaje dyrektor Hełminiak.
LPR pełni dyżur w okresie letnim od 7.00 do 20.00 i choć jest przystosowane do lotów nocnych, to ich nie realizuje, bowiem nie dysponuje odpowiednią liczbą pilotów. Warunki pracy pozwalają im na dyspozycyjność w ciągu 15,5 godziny, a później muszą udać się na odpoczynek. W Polsce nocą działają tylko cztery pogotowia lotnicze: w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
Baza LPR w Gorzowie kosztowała ponad 9 mln zł, z czego – na mocy umowy - miasto Gorzów i zarząd województwa lubuskiego wniosły po 50 proc. wkładu.
W uroczystości oddania nowej bazy udział wzięli m.in.: marszałek
Elżbieta Anna Polak, wicewojewoda lubuski
Wojciech Perczak, prezydent Gorzowa
Jacek Wójcicki, zastępca dyrektora do spraw lotniczego ratownictwa medycznego
Marcin Podgórski.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>