
W Gorzowie pojawiły się nowe pojemniki na zużyte baterie. W budynkach czterech spółdzielni mieszkaniowych dostępne są specjalne skrzynki na te niebezpieczne odpady.
Pamiętajmy, że baterie są poważnym zagrożeniem dla ludzi oraz dla środowiska.
Skrzynki na baterie w zasięgu ręki
Pojemniki na zużyte baterie i akumulatory na razie zainstalowano w Gorzowie w siedzibach czterech spółdzielni mieszkaniowych przy ulicach: Czereśniowej 6, Ściegiennego 7, Kombatantów 1 oraz Gwiaździstej 1. W planach jest montaż specjalnych skrzynek w budynkach i altanach we wszystkich trzech sektorach Związku Celowego Gmin MG-6, obsługiwanych przez gorzowski oddział ENERIS Surowce.
- Cieszę się, że wystartowaliśmy z naszym pilotażowym projektem dotyczącym zbiórki zużytych baterii w Gorzowie. Na początek zamontowaliśmy pojemniki w siedzibach spółdzielni mieszkaniowych, ale chcemy przede wszystkim, aby mieszkańcy budynków wielorodzinnych mieli dostęp do takiego rozwiązania i mogli wrzucać baterie do specjalnych skrzynek w altanach śmietnikowych na swoich osiedlach. Mam nadzieję, że zarządcy nieruchomości wyjdą naprzeciw potrzebom mieszkańców i ułatwią im zbiórkę tych niebezpiecznych odpadów – podkreśla dyrektor operacyjny ENERIS Surowce oddział w Gorzowie Roman Mikos.
Gorzowski oddział ENERIS Surowce zamówił kolejnych 30 skrzynek na zużyte baterie i akumulatory ale wiadomo już, że zapotrzebowanie jest dużo większe.
Po zapełnieniu skrzynek bateriami odpady będą odbierane przez firmę, po wcześniejszym zgłoszeniu odbioru przez zarządcę nieruchomości.
Bezpiecznie z bateriami
Zużyte baterie i akumulatory to odpady, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz są szkodliwe dla środowiska. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić m3 ziemi albo nawet 50 tys. litrów wody. Dlatego niezwykle istotne jest świadome i odpowiedzialne pozbywanie się tych niebezpiecznych odpadów, aby wyeliminować ich szkodliwy wpływ.
Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami, a także odpowiednie zabezpieczenie obu biegunów przez np.: zaklejenie taśmą z obu stron, co ograniczy dostęp powietrza i zabezpieczy ogniwa przed zwarciem. W ten sposób nawet w przypadku zetknięcia się baterii ze sobą, nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem, a nawet wybuchem.
Dzięki selektywnej zbiórce zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.
Raport GIOŚ
Na podstawie raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w 2018 r. wprowadzono do obrotu ponad 130 tys. ton baterii i akumulatorów, w tym ponad 13 tys. ton baterii i akumulatorów przenośnych, ponad 30 tys. ton baterii i akumulatorów przemysłowych oraz ponad 85 tys. ton baterii i akumulatorów samochodowych. W 2018 r. zebrano w Polsce ponad 10 tys. ton zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych. To oznacza, że Polska osiągnęła poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów równy 80%, przy wymaganym w 2018 r. poziomie zbierania wynoszącym 45%.
Oprac. redakcja
Foto Eneris Surowce
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>