piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zmienić mentalność gorzowian
eGorzowska - 9857_AzOGBbgwBCiyrIsoQtFe.jpg

Kampania medialna Gorzów oj!czysty ma na celu zmianę mentalności gorzowian w odpowiednim traktowaniu środowiska. Stąd częściej niż zwykle pojawiają się materiały związane z porządkiem lub jego brakiem w mieście.

Dziś przypominamy, że zmieniło się prawo dotyczące wywozu odpadów wielkogabarytowych. Nie można ich wystawić wcześniej niż dzień przed terminem wywozu.

Dotychczas odpady wielkogabarytowe, czyli m.in.: pralki, lodówki, telewizory, wersalki, meble, opony można było wystawiać nawet tuż po wyjeździe śmieciarki. To powodowało, że zalegały w śmietnikach.

- Gorzów to miasto, w którym musimy jeszcze dużo pracować, żeby osiągnąć stan czystości, który będzie nas zadowalał – powiedział komendant straży miejskiej Andrzej Jasiński w rozmowie z redaktorem Jarosławem Miłkowskim. Podkreślił również, że konieczna jest praca nad mentalnością ludzi oraz wyciąganiem konsekwencji prawnych.

- To dwie rzeczy sprzężone ze sobą. Po pierwsze: (…) szeroko rozumiane śmiecenie czy niesprzątanie, a więc np. nielegalne rozklejanie plakatów, niesprzątanie po psach, pozostawianie samochodów-wraków, to jest zachowanie, które ma negatywny odbiór społeczny. Nie jest wystarczającym i satysfakcjonującym sukcesem posprzątanie po tych, co nie posprzątali. To ważny rodzaj dbałości o dobro wspólne, ale większym sukcesem będzie zmiana mentalności gorzowian tak, żeby każdy się wstydził złego zachowania, a jakby miał z tym problem, żeby się bał konsekwencji prawnych – wyjaśniał.

Taki obrazek można spotkać zbyt często. Wcale nie trzeba jechać do lasu. Taki widok zastaliśmy  przy ul. Elżbiety Zawackiej w niedzielne przedpołudnie.

- W Gorzowie największy problem mamy z pospolitym śmieceniem. Nie ma żadnego zahamowania do tego, by np. wyrzucić na ulicę niedopałek z samochodu czy opakowanie po chipsach, gdy siedzi się na ławce w parku. Ludzie nie mają też zahamowań, by wywieźć większe odpady na peryferia miasta. Te rzeczy będziemy likwidować najdłużej. Nie w każdym miejscu postawi się przecież strażnika czy kamerę monitoringu – dodał.

Andrzej Jasiński twierdzi, że walka o czystość miasta nie będzie trwała kilka miesięcy czy lat, to proces ciągły. Ludzie, którzy śmiecą, nasiąkają tym w domu. W przedszkolach czy szkołach jest dużo spotkań dotyczących porządku. Co z tego jednak, że ziarno jest zasiewane, jeśli konfrontuje się z silniejszym autorytetem, czyli z dorosłymi w domu? Dlatego musimy oddziaływać równolegle na dorosłych: dobrym przykładem, zwracaniem uwagi, a jak to nie pomaga, to powiadamianiem odpowiednich służb, a te zajmą się karaniem.

Gorzowskie media we współpracy z Urzędem Miasta, instytucjami i organizacjami społecznymi zapraszają do udziału w kampanii społecznej „Gorzów oj!czysty”. Kampania oficjalnie wystartuje w piątek 20 marca konkursem na marzannę z recyklingu.

Oprac. redakcja wg Jarosław Miłkowski
Foto Hanna Kaup


8 marca 2020 19:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pisanie teraz o nieporządku w mieście i apele do mieszkańców o dbanie o czystość ulic - w domyśle: to ich wina - jest nieporozumieniem. Niech Miasto uporządkuje wpierw rozbabrane ulice, brudne od lat zaplecza budów, spowoduje regularny i sprawny odbiór śmieci, a później dopiero wymaga od mieszkańców. Komu się chce rozpamiętywać nad skutkami rzucanych byle gdzie niedopałków i opakowań kiedy wokół "kiła i mogiła"? Ciekawe komu by się chciało czyścić na błysk tylko naczynia i garnki w kuchni, gdy w całym domu "smród, brud i ubóstwo"? Skąd się biorą tacy mądrusie wypowiadający takie życzenia w stronę mieszkańców, zaklęcia niemal? Z księżyca nam spadli?
Andrzej Trzaskowski, 09.03.2020, 06:25, 83.25.52.135 ##

Ej zaraz... to rzucam papier gdzie popadnie, bo w koło brudno? Ależ w koło brudno bo ludzie właśnie rzucają gdzie chcą!

Proszę nie mylić skutków z przyczyną.
Anonim_4363, 09.03.2020, 09:08, 51.158.108.68 ##

Anonim_4363. Pomija Pan mechanizmy zachowań, którym ulegamy wszyscy, bez względu na poczucie i potrzebę porządku wokół nas, wykształcenie, wychowanie itd.. Kiedy Pan wchodzi do czystego domu to odruchowo ściągnąć Pan/Pani chce brudne obuwie - czy chcą tego gospodarze, czy nie. Ale już do ich zabłoconej, brudnej komórki niekoniecznie... O tym mechanizmie zachowań wspomniałem.
Andrzej Trzaskowski, 09.03.2020, 09:47, 83.25.52.135 ##

Dzialania powinny buc z kazdej strony, Mg6 poza kasowanirm mieszkancow za odpady co ze swojej strony oferuje. Sortujemy dparzatamy a pojemniki sa tak brudne ze okropnie jest je nawet dotykac zeby wrzucic odpady. Wybudowane altany zeby poptawic min. Estetyki a dostawiaja coraz wiecrj pojemników, w efekcie sa ona na zewnątrz tych altan i jest keszcze wiekszy balagan. Masę odpadów wielkogabarytowych widac ktore leza przy altanach, bi akurat mieszkancy nie wpasowali sie w hatmonigram odbioru. Itd. Itp. Usluga odbioru i zagispodarowania odpadow od kwietnia kosmicznie droga, altany coraz brudniejsze, pojemników bie myje nikt , generalnie w mysl zasady: płać i płacz
Anonim_8565, 09.03.2020, 14:05, 37.30.2.82 ##

Cóż...dobrze jest oceniać Mg6, Inneko, Eneris... A może któryś/aś z Państwa przejdzie się po dwóch altanach śmietnikowych i sam/a oceni jak to mieszkańcy ciężko segregują, sprzątają i dbają? Mieszkam na jednym z większych osiedli Gorzowa i szlak mnie trafia gdy widzę takie komentarze, a wynosząc śmieci widzę ten syf, którzy prawdopodobnie zostawiają po sobie i ci, wylewający całe litry pomyj na wszystkich dookoła tylko nie na siebie.
Anonim_8312, 10.03.2020, 09:35, 79.189.86.2 ##

Anonim_8312. Też to widzę. Niedobrze jest. Ale problem nie w tym tylko. Problem w kompetencjach ludzi zatrudnionych do zarządzania wywozem śmieci. Zatrudniono w Mg6, na dyrektorskim stanowisku, "panienkę" - znajomą/dawną sympatię(?) Prezydenta - w sumie bez żadnego doświadczenia kwalifikacji. I mamy co mamy... Dorabiałem w Niemczech w miejskiej firmie zarządzającej wywozem śmieci. Tam nasze problem byłyby nie do pomyślenia - funkcjonował SYSTEM! Ale zasady funkcjonowania tego SYSTEMU trzeba znać i rygorystycznie stosować! No, ale jak się zatrudnia - zdaje się bez konkursu nawet - amatorki... ;)
Andrzej Trzaskowski, 10.03.2020, 10:35, 83.25.100.49 ##

Do tego, że pan Trzaskowski zna się na wszystkim i zasypuje świat swoimi, nic niewartymi rozwiązaniami, zdążyliśmy przywyknąć. Ale to, ze snuje podłe insynuacje i obraża kobietę, trudno to zaakceptować. Tutaj pani Kaup nie występuje w roli pouczającego Od Admina. To może wystąpi wtedy jak napiszę, ze nie powinna gidzic się na chamstwo, nawet u swoich przyjaciół.
Anonim_9541, 10.03.2020, 13:42, 37.47.144.187 ##

Anonim_9541. Nie musi się Pan/Pani uciekać do pomocy admina. Proszę wskazać w którym miejscu obraziłem urzędnika (czy kobietę, czy mężczyznę to bez znaczenia) "snując insynuacje". Wtedy chętnie posypię głowę popiołem i przeproszę. Konkrety proszę!
Andrzej Trzaskowski, 10.03.2020, 16:37, 83.25.100.49 ##

A najwięcej wala się w sądzie.
Anonim_4866, 10.03.2020, 17:38, 5.173.248.95 ##

Tym razem p.Trzaskowski ma racje, brawo !Mam swoje spostrzezenia i chetnie sie nimi podziele, chocby jednym. Otoz jesli regulamin zabrania uzywania pojemnikow do odpadow budowlanych, gruzu itp. - to odbiorca nie powinien tego rodzaju odpadow odbierac. W ub.roku zadzwonilam do Laguny,podmieniono mi pojemnik, zabrano zwykle odpady w workach a podstawiono brudny pojemnik z gruzem, piaskioem, kamieniami.Prosilam pania z Laguny, by nie odbierac odpadow budowlanych : odebrano razem z innymi odpadami. W tym roku w marcu historia sie powtorzyla, znowu postawiono brudny pojemnik przed budynek a moj czysty zabrano. Inneko oczywiscie odebralo odpady budowlane jako zwykle. Wiec nasuwa sie pytanie : po co regulamin ?
Anonim_6337, 10.03.2020, 19:15, 5.172.238.75 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Izomur" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 21 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 85 60
branża: Budowlane materiały <czytaj dalej>
Usik Jarosław Usługi Ślusarskie

ul. Ptasia 29, Gorzów Wlkp.
tel. 609 318 809
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>
"Sygnał" Marek Morawski

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 508 141 405
branża: Samochody - elektromechanika <czytaj dalej>

A może do Tirany
Polskie Porty Lotnicze poinformowały o wynikach przewozowych lubuskiego lotniska Zielona ... <czytaj dalej>
Wyjątkowy Dzień Dziecka
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce zorganizował 4 czerwca Dzień Dziecka ... <czytaj dalej>
Problemy na Rondzie Santockim
Podjęliśmy interwencję w sprawie zgłaszanych przez gorzowian problemów przy wjeździe ... <czytaj dalej>
Wiktoria Kuczyńska z kontraktem
Wiktoria Kuczyńska podpisała kontrakt na sezon 2024/2025 z gorzowskim KS ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej