czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Szykuj się na noc w lesie
eGorzowska - 10700_G8aYzZlQEdtfFQWqbe.jpgOdpoczynek w lesie z nocowaniem i to bez konsekwencji? Wkrótce będzie to możliwe. W maju ruszy program Zanocuj w lesie.

Coraz więcej osób szuka odpoczynku w lasach. To nie tylko miłośnicy aktywności terenowej, nastawieni na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność. To również ci, którzy chcą na jakiś czas uciec od zgiełku miast, co jest ważne szczególnie w okresie pandemii, gdy szukamy miejsc odludnych i spokojnych.

W minionym roku Lasy Państwowe pilotażowo realizowały projekt „Zanocuj w lesie”. Zaprosiły do niego wybrane nadleśnictwa (46 obszarów – ich listę znajdziesz tu na mapie Banku Danych o Lasach: http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/lista-obszarow-pilotazowych). Co prawda, nie było wśród nich najbliższych Gorzowowi czy lubuskich w ogóle, to – jak zapowiadają nadleśniczy z Bogdańca Piotr Pietkun i Kłodawy Tomasz Kalembkiewicz – wkrótce tam się pojawią.

Nie łamać przepisów ustawy
Ponieważ ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. (ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców) wyznaczyło pilotażowe obszary przeznaczone do odpoczynku i nocowania, obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. To doświadczenie pokazało, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały na dziko w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Tak więc w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wydzielone specjalne tereny, z których miłośnicy nocowania w lesie będą mogli korzystać bez obaw o naruszenie ustawy. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021. Oczywiście, będzie obowiązywał tam regulamin. Czytaj tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/regulamin-korzystania-z-obszarow-pilotazowych.

Najważniejsze jego punkty to:
  • Maksymalna liczba osób nocujących przez dwie noce z rzędu bez zgłoszenia, to dziewięć.
  • Nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
  • Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
  • Miejsce musi być posprzątane zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
Gdzie w okolicach Gorzowa?
- Choć nie byliśmy zaproszeni do testowania programu, ale pozytywne opinie ze strony społeczeństwa przekonują nas, że warto w tym kierunku iść – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec Piotr Pietkun. – Chcemy u nas znaleźć takie tereny. Pomysłów mam kilka. Chciałbym wyznaczenie tych miejsc powiązać z okolicą zbiorników wodnych. Nasze nadleśnictwo ma tylko cztery większe, nad którymi można odpocząć. Teraz robimy analizę, przy którym będzie pierwszy wyznaczony teren.

Nadleśniczy myślał o jeziorze Rak przy Mosinie, ale też Wielkim, Marwicko czy Długim przy Sosnach.

Podobnego zdania jest nadleśniczy Nadleśnictwa w Kłodawie Tomasz Kalembkiewicz, który zapewnia, że także w tych lasach będzie możliwe nocowanie.
– Tak, będzie można i u nas nocować, ale jeszcze o szczegółach mówić nie mogę, ponieważ dosłownie wczoraj (25 lutego – dop. red.) dostaliśmy informacje z generalnej dyrekcji, że wszystkie nadleśnictwa mogą z tego programu skorzystać, a wręcz wskazane jest, by zorganizować takie miejsca – podkreśla w rozmowie z redakcją. – Na pewno zrobimy program także u siebie, bo mamy na tyle atrakcyjne nadleśnictwo, że to będzie i łatwe, i konieczne. Jeszcze nie zastanawialiśmy się nad skalą tego działania, czy np. zorganizujemy takie miejsca nad każdym jeziorem, bo chodzi o to, by nie było konfliktu a także dewastacji lasów. Niektóre atrakcyjne części nad jeziorami są dedukowane obozom harcerskim, ale też zachowujemy rotację, by co roku nie przyjmować tylko tych grup. Musimy nad tym tematem usiąść, ale obiecuję, że na pewno w to wejdziemy – zaznacza.

Oba nadleśnictwa ze sobą współpracują, realizują też projekt udostępnienia terenów Puszczy Gorzowskiej, więc są otwarte na dalsze kontakty. – Do 30 marca mamy wyznaczyć i określić miejsca – dodaje nadleśniczy Piotr Pietkun.

W regulaminie jest mowa m.in. o tym, by nie wjeżdżać do lasu autem, a zostawić je na specjalnych parkingach. Są jednak osoby niepełnosprawne, dla których pokonanie większej odległości byłoby niemożliwe. Co wtedy? - Chcemy również dla osób niepełnosprawnych udostępnić teren i takie rozwiązanie będziemy brali pod uwagę – wyjaśnia Piotr Pietkun. – Będziemy o wszystkim informować i przekazywać informacje, by dotarła do ogółu społeczeństwa.

Hanna Kaup

26 lutego 2021 11:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dwie śmieciarki w pogotowiu.
Anonim_5386, 26.02.2021, 12:35, 5.173.169.163 ##

Mądrala, która czeka tylko, by wylać żółć. Daj sobie trochę luzu. Świat od razu będzie fajniejszy
Anonim_6337, 26.02.2021, 12:45, 188.146.129.21 ##

Myślałem że w lesie to my już jesteśmy
Anonim_4851, 27.02.2021, 05:26, 37.248.156.123 ##

Anonim 5386 ma rację!!!!! Sporo chodzę lasami więc wiem. Dzisiaj byłem na starej żwirowni k. Kłodawy a wracałem ścieżką obok Srebrnej. Ludzie. Było posprzątante, zamontowano barierki żeby samochody nie mogły wjeżdżać a smieci dalej są tutaj wyrzucane...przykro patrzeć...dzicz a miasta G.
Anonim_5381, 28.02.2021, 14:45, 89.228.146.207 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Baz-Art" S.C.

ul. Sikorskiego 129, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 44 63
branża: Żaluzje, markizy, rolety - detal, montaż <czytaj dalej>
Odszkodowania Bliżej Świata Maria Dudziak

ul. Władysława Łokietka 5 m. 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 93 23
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Pod Hanką" Gabinet Weterynaryjny

ul. Okólna 27 a, Gorzów Wlkp.
tel. 691 348 561
branża: Weterynaryjne lecznice <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej