
W Witnicy piętnastu przedstawicieli lubuskich gmin podpisało umowę przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowy Zasób Nieruchomości Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.
Od minionego roku w Polsce powstają spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ta, podpisana 1 kwietnia w Witnicy, jest drugą w województwie lubuskim i nosi nazwę: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.
Wśród 15 gmin, które przystąpiły do podpisania aktu notarialnego, były m.in.: Bogdaniec, Santok, Witnica, Ośno, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Słońsk, Dębno czy Myślibórz.
- Dzisiejszy dzień jest ważny dla gminy Bogdaniec. Podpisujemy umowę w sprawie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – powiedziała wójt gminy Bogdaniec
Krystyna Pławska. – Spółka, która powstanie i której członkiem z dniem dzisiejszym zostaje gmina, będzie mogła wybudować pewną liczbę mieszkań dla mieszkańców gminy. Wszystko będzie zależało od zapotrzebowania, a to określimy w czasie ankietyzacji.
W ankiecie gmina wskaże, kto może ubiegać się o przyznanie mieszkania, jakie muszą być spełnione wymogi, jaki będzie czynsz do opłacania, czy po jakimś czasie będzie można to mieszkanie wykupić.
Gmina Bogdaniec – tak jak inne gminy, które przystąpiły do spółki, uzyskała z Rządowego Programu Inicjatyw Mieszkaniowych 3 mln zł.
– To jest kwota, którą jako aport finansowy wnosimy do spółki, podobnie jak każda inna gmina. To stworzy fundusz zasobowy, z którego będą mogły być projektowane, budowane, rozbudowywane, kupowane bądź wynajmowane nieruchomości służące jako zasób mieszkaniowy do zawierania umów z potencjalnymi zainteresowanymi – wyjaśnia wójt Krystyna Pławska i podkreśla, że Krajowy Zasób Nieruchomości to pomysł nowy, a ma na celu przyspieszenie budowy mieszkań dla osób potrzebujących z średniej i niższej klasy finansowej.
- Dziś podpisujemy umowę, czyli dokonujemy sformalizowania wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem spółki i utworzeniem konta. Następny etap to będzie wkład pieniężny i aktem notarialnym przekazanie wkładu rzeczowego w postaci działki pod zabudowę mieszkaniową. W międzyczasie będziemy prowadzić ankietyzajcę wśród zainteresowanych, żeby wiedzieć, ile takich mieszkań potrzeba na obszarze gminy. Potem musi powstać projekt zasobu mieszkaniowego, a po wskazaniu kosztów realizacji zadania okaże się, czy gmina będzie musiała jeszcze jakiś wkład finansowy ponieść, czy będzie się mieścić w tych środkach, które już przekazaliśmy. Gdyby wyliczyć stawkę metra kwadratowego, jaką trzeba dziś przeznaczyć na budowę lokali mieszkalnych, to przy cenie deweloperskiej 8 tys. zł, gmina za te pieniądze mogłaby postawić ponad 300-metrowej powierzchni lokal – wylicza Krystyna Pławska.
Wśród 15 gmin, które w pierwszy piątek kwietnia podpisały akt notarialny spółki, są gminy, które stawiają pierwsze kroki tak jak Bogdaniec, ale są też takie, jak np. Dobiegniew, które mają już dokumentację i wybrane miejsca.
– Jesteśmy na różnym etapie – zaznacza Krystyna Pławska. – Natomiast gmina Bogdaniec właściwie weszła do spółki rzutem na taśmę, bo początkowo zastanawialiśmy się, czy warto. Po dłuższej analizie doszliśmy z radą gminy do wniosku, że dobrze wykorzystać szansę i przystąpić do takiego tworu, który daje nam możliwość powołania substancji mieszkaniowej dla tych, którzy jej potrzebują. Z naszego budżetu sami nigdy takiego zadania byśmy nie podjęli – podsumowała wójt gminy Bogdaniec.
Krajowy Zasób Nieruchomości
KZN jest osobą prawną utworzoną na mocy ustawy z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, nowelizowanej Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r.
Nadrzędną misją KZN jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in.: gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit, budujące mieszkania społeczne.
Dla kogo mieszkania w SIM?
Dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, dysponujących środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak o zbyt niskich dochodach na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
• Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową.
• Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny.
• Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>