
Spacer po Rezerwacie Przyrody DÄ™bowa Góra w BogdaÅ„cu, rozpoznawanie drzew i liÅ›ci, konkurs wiedzy o krajobrazie, obserwacja mchów, porostów i grzybów oraz babrzyska dzików, wreszcie wspólne ognisko z pieczeniem kieÅ‚basek – to elementy spotkania zorganizowanego z okazji MiÄ™dzynarodowego Dnia Krajobrazu przez RegionalnÄ… DyrekcjÄ™ Ochrony Åšrodowiska w Gorzowie.
Tegoroczny DzieÅ„ Krajobrazu przebiegaÅ‚ pod hasÅ‚em: „Krajobraz: doÅ›wiadczam w peÅ‚ni.”
W czwartkowe przedpoÅ‚udnie 20 października z NadleÅ›nictwa Bogdaniec do Rezerwatu DÄ™bowa Góra wyruszyÅ‚a grupa mÅ‚odzieży z klasy VII SzkoÅ‚y Podstawowej im. H. Sienkiewicza z opiekunkÄ…
AnnÄ… RudowskÄ…-SzablÄ… oraz przedstawicielki seniorów z gminy pod opiekÄ… pracowników nadleÅ›nictwa i RDOÅš.
- Mamy tu bardzo dobrÄ… wspóÅ‚pracÄ™ nadleÅ›nictwa i lasów paÅ„stwowych z RDOÅš w Gorzowie i czÄ™sto realizujemy wspólne dziaÅ‚ania – mówiÅ‚ nadleÅ›niczy z BogdaÅ„ca
Piotr Pietkun. – Dzisiaj chcemy wiÄ™cej powiedzieć o krajobrazie, a jak krajobraz, to oczywiÅ›cie las, łąki Å›ródleÅ›ne. To szeroki temat i warto o nim mówić, szczególnie tam, gdzie ten krajobraz jest, czyli w terenie. Takich spacerów organizujemy dość dużo z okazji różnych inicjatyw, a idea jest taka, by spotykać siÄ™ w lesie.
Zaraz po przekroczeniu granicy Rezerwatu DÄ™bowa Góra, pracownik RDOÅš
MichaÅ‚ Bilewicz zwróciÅ‚ siÄ™ do mÅ‚odzieży:
- ZapamiÄ™tajcie sobie jednÄ… rzecz: Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody to jest Å›wiÄ…tynia przyrody. To najcenniejsze obszary w caÅ‚ym naszym regionie. My tÄ™ przyrodÄ™ chronimy, a teraz wchodzimy do zaczarowanego lasu, gdzie czÅ‚owiek jest tylko goÅ›ciem i chodzimy tylko po specjalnie wyznaczonych Å›cieżkach – mówiÅ‚.
W czasie spaceru padaÅ‚o wiele pytaÅ„ i odpowiedzi, a prowadzÄ…cy przekazali mnóstwo interesujÄ…cych informacji.
– Formy ochrony przyrody również podlegajÄ… kategoryzacji. Najważniejsze sÄ… Parki Narodowe – to obszary, które muszÄ… mieć minimum 1000 ha – tÅ‚umaczyÅ‚a starsza specjalistka sÅ‚użby leÅ›nej NadleÅ›nictwa Bogdaniec
Aldona Bernacka, ekspert od wspóÅ‚pracy dydaktycznej. – Na drugim miejscu sÄ… Rezerwaty Przyrody, jak tu nasz DÄ™bowa Góra. Nie możemy ingerować w ten obszar, nie możemy też chodzić po nim bez zgody RDOÅš. Oprócz innych form ochrony przyrody mamy użytki ekologiczne i pomniki przyrody. Prawie 58 proc. powierzchni naszego nadleÅ›nictwa to sÄ… obszary Natura 2000, która objÄ™ta jest dwoma dyrektywami: ptasiÄ… i siedliskowÄ…. My jesteÅ›my tzw. ostojÄ… ptasiÄ… i chronimy gÅ‚ównie rzadkie ptaki.
Po niemal dwugodzinnym spacerze z obserwacjÄ… krajobrazu i poznawaniem go niemal wszystkimi zmysÅ‚ami, po konkursach z nagrodami, po wspólnych zdjÄ™ciach, na placu przy NadleÅ›nictwie Bogdaniec czekaÅ‚o na uczestników ognisko i pieczenie kieÅ‚basek.
- Jestem zachwycona – powiedziaÅ‚a na zakoÅ„czenie nauczycielka Anna Rudowska-Szabla, a wtórowali jej uczniowie. – Oni sÄ… zadowoleni, bo z reguÅ‚y, jak chodzimy do naszego lasu, to tu przy arboretum, a ta lewa strona to cudowna sprawa. To szlak, który graniczy z rezerwatem, to przepiÄ™kne malownicze tereny. To, co tu siÄ™ zdarzyÅ‚o, na pewno im siÄ™ podobaÅ‚o i to bÄ™dzie wiedza, która zostanie z nimi na dÅ‚użej.
Pamiętajmy więc o przyrodzie i krajobrazie nie tylko z okazji święta.
- Warto troszczyć siÄ™ o krajobraz, bo mamy na to wpÅ‚yw. Warto też go doceniać, a nie niszczyć, bo to dom dla zwierzÄ…t i ptaków. My musimy siÄ™ zachowywać tak, jak byÅ›my przyszli do kogoÅ› w goÅ›cinÄ™ i uszanować ten spokój i porzÄ…dek – apelowaÅ‚ nadleÅ›niczy Piotr Pietkun.
KRAJOBRAZ:
OtaczajÄ…ca nas przestrzeÅ„, czÄ™sto wyróżniajÄ…ca siÄ™ charakterystycznymi cechami
przyrodniczymi, topograficznymi czy historycznymi. Aby zwrócić uwagÄ™ na jego piÄ™kno i potrzebÄ™ ochrony z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Åšrodowiska 20 października obchodzimy DzieÅ„ Krajobrazu. Od 2017 roku za sprawÄ… Rady Europy zyskaÅ‚ on ogólnoÅ›wiatowy wymiar, stajÄ…c siÄ™ MiÄ™dzynarodowym Dniem Krajobrazu. W tym roku obchodzono go pod hasÅ‚em: „Krajobraz: doÅ›wiadczam w peÅ‚ni”.
W województwie lubuskim nie brakuje piÄ™knych, majÄ…cych naturalny charakter, krajobrazów. Możemy je smakować, wsÅ‚uchiwać siÄ™ w odgÅ‚osy i napawać różnorodnymi zapachami. Oddychanie leÅ›nym powietrzem zawierajÄ…cymi fitoncydy, czyli naturalne substancje, wydzielane m.in. przez drzewa, hamujÄ…ce rozwój mikroorganizmów jest doskonaÅ‚ym przykÅ‚adem leczniczych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zapachu krajobrazu.
By zachować piÄ™kne, cenne przyrodniczo miejsca i rzadkie gatunki, wiele z nich obejmuje siÄ™ różnymi formami ochrony. W naszym województwie ustanowiono 67 rezerwatów przyrody i 76 obszarów Natura 2000. W celu promowania atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz udostÄ™pnienia chronionych obszarów Regionalna Dyrekcja Ochrony Åšrodowiska w Gorzowie, Lasy PaÅ„stwowe, samorzÄ…dy, Liga Ochrony Przyrody i PTTK wspóÅ‚pracujÄ… od wielu lat. WytyczajÄ… szlaki m.in: w rezerwacie przyrody Bogdanieckie Cisy, Szlaku Puszczy Gorzowskiej czy realizujÄ… film o Å‚agowskich rezerwatach.
PiÄ™kno lubuskiej przyrody staÅ‚o siÄ™ tematem wielu wydawnictw. Nie znajdziemy ich w ksiÄ™garniach, lecz można je znaleźć na stronach internetowych wydawców, organizacji przyrodniczych czy urzÄ™dów.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>