środa 29 listopada 2023     Błażej, Walter, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Aktywni żyją dłużej
eGorzowska - 12031_2Pnlw7sGiheajOaRGupq.jpgBył Gaudeamus, był wykład inauguracyjny, byli studenci i zaproszeni goście. 27 października w Bogdańcu Uniwersytet III Wieku wszedł w nowy rok akademicki.

Nowy rok akademicki dla seniorów po raz pierwszy otworzyła nowa prezes Stowarzyszenia Bogdaniecki Uniwersytet III Wieku Janina Grzecznowska.

W czwartkowe popołudnie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu odbyła się uroczystość inaugurująca działanie UTW z nowym zarządem. Tworzą go:
Janina Grzecznowska – prezes, Stanisława Freis – zastępca, Barbara Tyborska – skarbnik
Krystyna Popko-Lambryczak – sekretarz oraz Maria Traczyk – członek.
Zajęcia będą się odbywały w nowo otwartej Gminnej Bibliotece Publicznej, bo tam mieści się siedziba UTW.

- Docelowo chcielibyśmy wrócić do stanu pierwotnego sprzed lat, kiedy było ponad 100 słuchaczy naszego uniwersytetu i w tym celu otwieramy nowe sekcje – mówiła prezes Grzecznowska.
Po inauguracji liczba chętnych do zajęć w sekcjach: gimnastyki oraz tańca terapeutycznego (prowadząca Małgorzata Reks), plastycznej (Urszula Kołodziejczak), języka niemieckiego (Edyta Kiełpińska), turystycznej (Halina Muszer) i nordic walking (Stanisława Bednarska) zbliżyła się do 50. Ale to dopiero początek.
– Wyzwania stoją przed nami. Jesteśmy otwarci na sugestie płynące ze środowiska lokalnego, bo nie chcemy narzucać form aktywności. Jeśli będzie wola utworzenia ciekawej sekcji, być może muzycznej, możemy taką otworzyć – mówiła Janina Grzecznowska. - W tej chwili realizujemy jeszcze zadania zaplanowane do końca roku, natomiast z nowym zarządem pracujemy nad planami na przyszły rok. Nasze działania statutowe są skierowane głównie do seniorów z gminy Bogdaniec, aczkolwiek bardzo chętnie przyjmiemy do naszego zespołu osoby spoza gminy. Mamy porozumienie z UTW w Gorzowie, że na zasadzie zapisów na ciekawe sekcje, za opłaceniem czesnego, możemy się studentami wymieniać – dodała nowa prezes.

W czasie wieczoru inaugurującego kolejny rok akademicki nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu Gaudeamus igitur – pod dyrekcją Jana Piśko i z towarzyszeniem zespołów śpiewaczych: Jagienki i Śpiewaj Mi oraz wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła dyr. muzeum Ewa Pawlak. Mówiła o „Ludziach jako lokalnym dobru kultury”. Wychodząc z naukowej definicji, przypomniała, że takich ludzkich dóbr kultury gmina Bogdaniec ma wiele, by wspomnieć tylko Adrianę Szklarz, która realizuje Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im.prof. Zbigniewa Religi, znanego w całej Polsce piosenkarza Błażeja Króla z Jenina czy młodszego nieco artystę muzycznego Łukasza Reksa. Ewa Pawlak podkreśliła, że każdy, kto wykazuje się aktywnością, kto działa na rzecz gminy i zostawia tu po sobie ślad, jest lokalnym dobrem kultury.

Na uroczystości inauguracji roku akademickiego pojawili się zaproszeni przedstawiciele gorzowskich uczelni.
– Chcemy podnieść rangę działania naszego uniwersytetu i nadać mu akademickości. W najbliższym czasie podpiszemy z uczelniami porozumienia co do współpracy i mam nadzieję, że one będą wspierały naszą działalność swoimi wykładami – podkreśliła prezes J. Grzecznowska.

Czesne za semestr od studenta wynosi 60 zł. To nie wystarczy, by prowadzić tak szeroką działalność, dlatego większość zadań UTW realizuje w ramach projektów dofinansowanych przez wójta gminy Bogdaniec Krystynę Pławską. W jej imieniu list i podziękowania przeczytała przewodnicząca rady gminy Beata Wiśniewska:
„Uniwersytet III Wieku w Bogdańcu odcisnął już trwałe piętno na życiu kulturowym oraz społecznym naszej gminy. Od początku stał się atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego dla naszych seniorów. Daje mieszkańcom naszej gminy szeroką ofertę uczestniczenia w życiu publicznym i realizowania swoich pasji poprzez uczestnictwo w szerokim wachlarzu sekcji (…) Serdecznie dziękuję wszystkim studentkom i studentom UTW, a szczególnie jego organizatorom za aktywność społeczną.”

Obecna wśród gości starosta powiatu gorzowskiego Magdalena Pędziwiatr również podkreślała aktywność społeczną seniorów, życzyła im energii, kreatywności i realizowania pomysłów.
– Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w czterech ścianach – powiedziała.

W imieniu akademickiej części Gorzowa, głos zabrała rektor Wyższej Szkoły Biznesu Anna Czekirda:
– Inauguracja jest ważnym wydarzeniem – mówiła. – Ten trzeci wiek, do którego ja też się już zaliczam, to jest szczególny moment, bo wydaje się, że zakończyliśmy działalność zawodową, ale wciąż jesteśmy młodzi duchem i tę młodość powinniśmy pielęgnować. Bo jeśli się ruszamy, ruszamy też nasze szare komórki (…), wciąż jesteśmy młodzi, czujemy się potrzebni, aktywni. Wiele badań naukowych potwierdza to, że im jesteśmy aktywniejsi, tym dłużej i lepiej żyjemy. Życzę państwu takiej aktywności, podnoszenia wiedzy, chęci działania. Każdy z nas – nawiązując do wykładu Ewy Pawlak – może być dobrem kultury, czego państwu życzę.

W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Mini Twist prowadzony przez Małgorzatę Reks oraz zespoły śpiewacze: Jagienki i Śpiewaj Mi pod kierunkiem Jana Piśko.

W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2022-2023 uczestniczyli również: dziekan gorzowskiego zamiejscowego wydziału kultury fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotr Żurek oraz prodziekan Piotr Wójciak, prezes UTW w Gorzowie Halina Urban, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce Estera Piwońska-Fabianowicz, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu Anna Janasz-Durbajło, twórca i pierwszy prezes UTW Bogdaniec Eugeniusz Cytlak, proboszcz parafii w Jeninie Zbigniew Bujanowski.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/44

, zdjęcie 2/44

, zdjęcie 3/44

, zdjęcie 4/44

, zdjęcie 5/44

, zdjęcie 6/44

, zdjęcie 7/44

, zdjęcie 8/44

, zdjęcie 9/44

, zdjęcie 10/44

, zdjęcie 11/44

, zdjęcie 12/44

, zdjęcie 13/44

, zdjęcie 14/44

, zdjęcie 15/44

, zdjęcie 16/44

, zdjęcie 17/44

, zdjęcie 18/44

, zdjęcie 19/44

, zdjęcie 20/44

, zdjęcie 21/44

, zdjęcie 22/44

, zdjęcie 23/44

, zdjęcie 24/44

, zdjęcie 25/44

, zdjęcie 26/44

, zdjęcie 27/44

, zdjęcie 28/44

, zdjęcie 29/44

, zdjęcie 30/44

, zdjęcie 31/44

, zdjęcie 32/44

, zdjęcie 33/44

, zdjęcie 34/44

, zdjęcie 35/44

, zdjęcie 36/44

, zdjęcie 37/44

, zdjęcie 38/44

, zdjęcie 39/44

, zdjęcie 40/44

, zdjęcie 41/44

, zdjęcie 42/44

, zdjęcie 43/44

, zdjęcie 44/44


28 października 2022 10:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Serce rośnie i duma wielka. Nina zawsze NAJLEPSZA.Gratuluję wszystkim Paniom ich aktywności Tobie Haniu zawsze wspaniałych artykułów i znakomitych zdjęć.
Maria , 28.10.2022, 15:24, 46.215.210.49 ##

Pięknie wykonane zdjęcia przez Panią Hannę Kaup, które pokazują jak wspaniale była zorganizowana Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w UTW Bogdaniec. Życzę nowych pomysłów i realizacji nakreślonych zadań.
Anonim_9195, 28.10.2022, 22:15, 83.20.229.209 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Winiarski Krzysztof Sklep Spożywczy

ul. Dobra 5, Gorzów Wlkp.
tel. 604 876 233
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"A.J. Elektro-Teletech" Janusz Bąk

ul. Wyszyńskiego 152 b lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 600 434 149
branża: Budowlane usługi - energetyczne, ciepłownicze <czytaj dalej>

Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
45 lat DPS w Gorzowie
Dom Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Prof. Jan Miodek o anglicyzmach w polszczyźnie
Wykładem na temat wpływu anglicyzmów na język polski prof. Jan ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego:
Plaża Katedr
Praia as Catedrais po galisyjsku, po hiszpańsku Playa de las ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej