niedziela 25 lutego 2024     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Aktywni żyją dłużej
eGorzowska - 12031_2Pnlw7sGiheajOaRGupq.jpgBył Gaudeamus, był wykład inauguracyjny, byli studenci i zaproszeni goście. 27 października w Bogdańcu Uniwersytet III Wieku wszedł w nowy rok akademicki.

Nowy rok akademicki dla seniorów po raz pierwszy otworzyła nowa prezes Stowarzyszenia Bogdaniecki Uniwersytet III Wieku Janina Grzecznowska.

W czwartkowe popołudnie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu odbyła się uroczystość inaugurująca działanie UTW z nowym zarządem. Tworzą go:
Janina Grzecznowska – prezes, Stanisława Freis – zastępca, Barbara Tyborska – skarbnik
Krystyna Popko-Lambryczak – sekretarz oraz Maria Traczyk – członek.
Zajęcia będą się odbywały w nowo otwartej Gminnej Bibliotece Publicznej, bo tam mieści się siedziba UTW.

- Docelowo chcielibyśmy wrócić do stanu pierwotnego sprzed lat, kiedy było ponad 100 słuchaczy naszego uniwersytetu i w tym celu otwieramy nowe sekcje – mówiła prezes Grzecznowska.
Po inauguracji liczba chętnych do zajęć w sekcjach: gimnastyki oraz tańca terapeutycznego (prowadząca Małgorzata Reks), plastycznej (Urszula Kołodziejczak), języka niemieckiego (Edyta Kiełpińska), turystycznej (Halina Muszer) i nordic walking (Stanisława Bednarska) zbliżyła się do 50. Ale to dopiero początek.
– Wyzwania stoją przed nami. Jesteśmy otwarci na sugestie płynące ze środowiska lokalnego, bo nie chcemy narzucać form aktywności. Jeśli będzie wola utworzenia ciekawej sekcji, być może muzycznej, możemy taką otworzyć – mówiła Janina Grzecznowska. - W tej chwili realizujemy jeszcze zadania zaplanowane do końca roku, natomiast z nowym zarządem pracujemy nad planami na przyszły rok. Nasze działania statutowe są skierowane głównie do seniorów z gminy Bogdaniec, aczkolwiek bardzo chętnie przyjmiemy do naszego zespołu osoby spoza gminy. Mamy porozumienie z UTW w Gorzowie, że na zasadzie zapisów na ciekawe sekcje, za opłaceniem czesnego, możemy się studentami wymieniać – dodała nowa prezes.

W czasie wieczoru inaugurującego kolejny rok akademicki nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu Gaudeamus igitur – pod dyrekcją Jana Piśko i z towarzyszeniem zespołów śpiewaczych: Jagienki i Śpiewaj Mi oraz wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła dyr. muzeum Ewa Pawlak. Mówiła o „Ludziach jako lokalnym dobru kultury”. Wychodząc z naukowej definicji, przypomniała, że takich ludzkich dóbr kultury gmina Bogdaniec ma wiele, by wspomnieć tylko Adrianę Szklarz, która realizuje Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im.prof. Zbigniewa Religi, znanego w całej Polsce piosenkarza Błażeja Króla z Jenina czy młodszego nieco artystę muzycznego Łukasza Reksa. Ewa Pawlak podkreśliła, że każdy, kto wykazuje się aktywnością, kto działa na rzecz gminy i zostawia tu po sobie ślad, jest lokalnym dobrem kultury.

Na uroczystości inauguracji roku akademickiego pojawili się zaproszeni przedstawiciele gorzowskich uczelni.
– Chcemy podnieść rangę działania naszego uniwersytetu i nadać mu akademickości. W najbliższym czasie podpiszemy z uczelniami porozumienia co do współpracy i mam nadzieję, że one będą wspierały naszą działalność swoimi wykładami – podkreśliła prezes J. Grzecznowska.

Czesne za semestr od studenta wynosi 60 zł. To nie wystarczy, by prowadzić tak szeroką działalność, dlatego większość zadań UTW realizuje w ramach projektów dofinansowanych przez wójta gminy Bogdaniec Krystynę Pławską. W jej imieniu list i podziękowania przeczytała przewodnicząca rady gminy Beata Wiśniewska:
„Uniwersytet III Wieku w Bogdańcu odcisnął już trwałe piętno na życiu kulturowym oraz społecznym naszej gminy. Od początku stał się atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego dla naszych seniorów. Daje mieszkańcom naszej gminy szeroką ofertę uczestniczenia w życiu publicznym i realizowania swoich pasji poprzez uczestnictwo w szerokim wachlarzu sekcji (…) Serdecznie dziękuję wszystkim studentkom i studentom UTW, a szczególnie jego organizatorom za aktywność społeczną.”

Obecna wśród gości starosta powiatu gorzowskiego Magdalena Pędziwiatr również podkreślała aktywność społeczną seniorów, życzyła im energii, kreatywności i realizowania pomysłów.
– Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w czterech ścianach – powiedziała.

W imieniu akademickiej części Gorzowa, głos zabrała rektor Wyższej Szkoły Biznesu Anna Czekirda:
– Inauguracja jest ważnym wydarzeniem – mówiła. – Ten trzeci wiek, do którego ja też się już zaliczam, to jest szczególny moment, bo wydaje się, że zakończyliśmy działalność zawodową, ale wciąż jesteśmy młodzi duchem i tę młodość powinniśmy pielęgnować. Bo jeśli się ruszamy, ruszamy też nasze szare komórki (…), wciąż jesteśmy młodzi, czujemy się potrzebni, aktywni. Wiele badań naukowych potwierdza to, że im jesteśmy aktywniejsi, tym dłużej i lepiej żyjemy. Życzę państwu takiej aktywności, podnoszenia wiedzy, chęci działania. Każdy z nas – nawiązując do wykładu Ewy Pawlak – może być dobrem kultury, czego państwu życzę.

W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Mini Twist prowadzony przez Małgorzatę Reks oraz zespoły śpiewacze: Jagienki i Śpiewaj Mi pod kierunkiem Jana Piśko.

W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2022-2023 uczestniczyli również: dziekan gorzowskiego zamiejscowego wydziału kultury fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotr Żurek oraz prodziekan Piotr Wójciak, prezes UTW w Gorzowie Halina Urban, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce Estera Piwońska-Fabianowicz, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu Anna Janasz-Durbajło, twórca i pierwszy prezes UTW Bogdaniec Eugeniusz Cytlak, proboszcz parafii w Jeninie Zbigniew Bujanowski.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/44

, zdjęcie 2/44

, zdjęcie 3/44

, zdjęcie 4/44

, zdjęcie 5/44

, zdjęcie 6/44

, zdjęcie 7/44

, zdjęcie 8/44

, zdjęcie 9/44

, zdjęcie 10/44

, zdjęcie 11/44

, zdjęcie 12/44

, zdjęcie 13/44

, zdjęcie 14/44

, zdjęcie 15/44

, zdjęcie 16/44

, zdjęcie 17/44

, zdjęcie 18/44

, zdjęcie 19/44

, zdjęcie 20/44

, zdjęcie 21/44

, zdjęcie 22/44

, zdjęcie 23/44

, zdjęcie 24/44

, zdjęcie 25/44

, zdjęcie 26/44

, zdjęcie 27/44

, zdjęcie 28/44

, zdjęcie 29/44

, zdjęcie 30/44

, zdjęcie 31/44

, zdjęcie 32/44

, zdjęcie 33/44

, zdjęcie 34/44

, zdjęcie 35/44

, zdjęcie 36/44

, zdjęcie 37/44

, zdjęcie 38/44

, zdjęcie 39/44

, zdjęcie 40/44

, zdjęcie 41/44

, zdjęcie 42/44

, zdjęcie 43/44

, zdjęcie 44/44


28 października 2022 10:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Serce rośnie i duma wielka. Nina zawsze NAJLEPSZA.Gratuluję wszystkim Paniom ich aktywności Tobie Haniu zawsze wspaniałych artykułów i znakomitych zdjęć.
Maria , 28.10.2022, 15:24, 46.215.210.49 ##

Pięknie wykonane zdjęcia przez Panią Hannę Kaup, które pokazują jak wspaniale była zorganizowana Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w UTW Bogdaniec. Życzę nowych pomysłów i realizacji nakreślonych zadań.
Anonim_9195, 28.10.2022, 22:15, 83.20.229.209 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kuchar Maciej Usługi Transportowe

ul. Ogińskiego 8 d m. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 731 91 28
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Adas" Sp. z o.o.

ul. Szarych Szeregów 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 669 518 518
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
Rogaś Kazimierz Warsztat Elektromechaniki Samochodowej

ul. Wyszyńskiego 38, Gorzów Wlkp.
tel. 693 198 850
branża: Samochody - elektromechanika <czytaj dalej>

Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Szkoła jako skansen historii myśli ludzkiej
Wojciech Eichelberger na pierwszym miejscu wśród przyczyn depresji dzieci i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Hel poza sezonem
Helu nie odwiedzaliśmy już dawno, skoro więc nadarzyła się okazja ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej