
„Łowcy skarbów” to umowne określenie grupy pasjonatów z okolic Gorzowa, którzy w wolnych chwilach zajmują się poszukiwaniami pamiątek związanych z historią regionu. W tym celu, po uzyskaniu stosownych pozwoleń, powołali stowarzyszenie pod nazwą Grupa Poszukiwawczo-Historyczna „Dolina Trzech Młynów”. Jego celem są działania o charakterze historycznym oraz promocja zabytkowej przestrzeni Doliny Trzech Młynów i okolic gminy Bogdaniec.
Mały skarb
O ile pozwala na to pogoda, członkowie Grupy Poszukiwawczo-Historycznej Dolina Trzech Młynów w Bogdańcu wyruszają w teren. Zdążyli zasłużyć na miano „Łowców Skarbów”, gdyż dzięki nim gmina może poszczycić się już małym skarbem. Co ważne, wszystkie są weryfikowane przez przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie.
O tym, co działo się przed laty na terenie naszej gminy, wiemy głównie z literatury historycznej oraz nielicznych wykopalisk archeologicznych. Dzięki nowym znaleziskom, w skład których wchodzą drobne przedmioty, takie jak: numizmaty, guziki, plomby itp., być może uda się tę wiedzę wzbogacić.
Talary
Na dzień dzisiejszy wydobyto z ziemi dziewięć srebrnych talarów z XVIII w. Jedna z monet na rewersie i awersie ma takie same znaki, co czyni z niej unikatowe i szczególnie cenne znalezisko.
Guziki
O historycznej przeszłości gminy mówią też guziki z mundurów wojskowych 4. oraz 21. pułku piechoty armii napoleońskiej, czyli z lat 1806 i 1812, gdy w okresie wojen napoleońskich z Prusami i Rosją przez obecną ziemię bogdaniecką przechodziły wojska francuskie.
Grupa Poszukiwawczo-Historyczna znalazła też guzik z munduru urzędnika pruskiego z 1826 r., guzik z polskiego munduru kolejarskiego z orłem w koronie oraz niemiecką odznakę weterana z I wojny światowej.
Monety
Innym francuskim skarbem jest moneta z lat 30. XX w., która potwierdza, że w okresie II wojny światowej przebywali tu jeńcy francuscy. Z tego samego okresu pochodzi duńska moneta 2 Ore oraz 20 kopiejek radzieckich. Zagadką pozostaje, skąd się tu wzięła chińska moneta keszowa o nieustalonym nominale i dacie.
Zasady uczestnictwa
Obecnie grupa poszukiwaczy z Bogdańca liczy 11 osób wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Są też praktykanci, którzy po odbyciu stażu zostaną pełnoprawnymi członkami stowarzyszenia. Muszą zaliczyć praktyczną obsługę sprzętu oraz wykazać się teoretyczną wiedzą z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także znać przepisy zawarte w Ustawie o Ochronie Środowiska. Po spełnieniu tych warunków wyruszają w teren zgodnie z regulaminem poszukiwań i aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.
Jeśli marzy się Wam przystąpienie do Grupy Poszukiwawczo-Historycznej „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu, jeśli chcecie spróbować swych sił w poszukiwaniach zabytków, możecie to zrobić po wstępnej weryfikacji. Nowy praktykant lub doświadczony poszukiwacz może zgłosić swój akces na adres mailowy: dolinatrzechmlynow@op.pl.
Nad wszystkim czuwa kierownik i organizator poszukiwań
Tomasz Szymański (z prawej),
Dariusz Szcześniak (w środku),
Andrzej Marciniak (z lewej) oraz
Radosław Szałek i
Konrad Naumowicz.
To oni przy użyciu urządzeń elektronicznych i szpadli oraz znanymi sobie sposobami poszukują ukrytych, zagubionych lub porzuconych przez byłych mieszkańców tych terenów przedmiotów.
Co jeszcze kryją pola i lasy gminy Bogdaniec? Tego dowiemy się z kolejnych wypraw. Być może będzie to już naprawdę duży skarb.
Nie tylko skarby historii
Warto dodać, że Grupa Poszukiwawczo-Historyczna „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu oprócz poszukiwania prawdziwych skarbów, cyklicznie przeprowadza akcje zbierania śmieci pozostawionych w lesie. Robi to w porozumieniu z Nadleśnictwem Bogdaniec.
opracowanie: Stanisław Ignaszak oraz
Hanna Kaup
źródło:
1. dokumentacja Grupy Poszukiwawczo-Historycznej „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu.
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>