czwartek 30 listopada 2023     Justyna, Andrzej, Konstanty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Łowcy skarbów
eGorzowska - 12832_nsWzCq7BxXQtSkVEncyv.jpg„Łowcy skarbów” to umowne określenie grupy pasjonatów z okolic Gorzowa, którzy w wolnych chwilach zajmują się poszukiwaniami pamiątek związanych z historią regionu. W tym celu, po uzyskaniu stosownych pozwoleń, powołali stowarzyszenie pod nazwą Grupa Poszukiwawczo-Historyczna „Dolina Trzech Młynów”. Jego celem są działania o charakterze historycznym oraz promocja zabytkowej przestrzeni Doliny Trzech Młynów i okolic gminy Bogdaniec.

Mały skarb

O ile pozwala na to pogoda, członkowie Grupy Poszukiwawczo-Historycznej Dolina Trzech Młynów w Bogdańcu wyruszają w teren. Zdążyli zasłużyć na miano „Łowców Skarbów”, gdyż dzięki nim gmina może poszczycić się już małym skarbem. Co ważne, wszystkie są weryfikowane przez przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie.

O tym, co działo się przed laty na terenie naszej gminy, wiemy głównie z literatury historycznej oraz nielicznych wykopalisk archeologicznych. Dzięki nowym znaleziskom, w skład których wchodzą drobne przedmioty, takie jak: numizmaty, guziki, plomby itp., być może uda się tę wiedzę wzbogacić.

Talary
Na dzień dzisiejszy wydobyto z ziemi dziewięć srebrnych talarów z XVIII w. Jedna z monet na rewersie i awersie ma takie same znaki, co czyni z niej unikatowe i szczególnie cenne znalezisko.

Guziki
O historycznej przeszłości gminy mówią też guziki z mundurów wojskowych 4. oraz 21. pułku piechoty armii napoleońskiej, czyli z lat 1806 i 1812, gdy w okresie wojen napoleońskich z Prusami i Rosją przez obecną ziemię bogdaniecką przechodziły wojska francuskie.

Grupa Poszukiwawczo-Historyczna znalazła też guzik z munduru urzędnika pruskiego z 1826 r., guzik z polskiego munduru kolejarskiego z orłem w koronie oraz niemiecką odznakę weterana z I wojny światowej.

Monety
Innym francuskim skarbem jest moneta z lat 30. XX w., która potwierdza, że w okresie II wojny światowej przebywali tu jeńcy francuscy. Z tego samego okresu pochodzi duńska moneta 2 Ore oraz 20 kopiejek radzieckich. Zagadką pozostaje, skąd się tu wzięła chińska moneta keszowa o nieustalonym nominale i dacie.

Zasady uczestnictwa

Obecnie grupa poszukiwaczy z Bogdańca liczy 11 osób wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Są też praktykanci, którzy po odbyciu stażu zostaną pełnoprawnymi członkami stowarzyszenia. Muszą zaliczyć praktyczną obsługę sprzętu oraz wykazać się teoretyczną wiedzą z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także znać przepisy zawarte w Ustawie o Ochronie Środowiska. Po spełnieniu tych warunków wyruszają w teren zgodnie z regulaminem poszukiwań i aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Jeśli marzy się Wam przystąpienie do Grupy Poszukiwawczo-Historycznej „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu, jeśli chcecie spróbować swych sił w poszukiwaniach zabytków, możecie to zrobić po wstępnej weryfikacji. Nowy praktykant lub doświadczony poszukiwacz może zgłosić swój akces na adres mailowy: dolinatrzechmlynow@op.pl.

Nad wszystkim czuwa kierownik i organizator poszukiwań Tomasz Szymański (z prawej), Dariusz Szcześniak (w środku), Andrzej Marciniak (z lewej) oraz Radosław Szałek i Konrad Naumowicz.


To oni przy użyciu urządzeń elektronicznych i szpadli oraz znanymi sobie sposobami poszukują ukrytych, zagubionych lub porzuconych przez byłych mieszkańców tych terenów przedmiotów.

Co jeszcze kryją pola i lasy gminy Bogdaniec? Tego dowiemy się z kolejnych wypraw. Być może będzie to już naprawdę duży skarb.

Nie tylko skarby historii

Warto dodać, że Grupa Poszukiwawczo-Historyczna „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu oprócz poszukiwania prawdziwych skarbów, cyklicznie przeprowadza akcje zbierania śmieci pozostawionych w lesie. Robi to w porozumieniu z Nadleśnictwem Bogdaniec.

opracowanie: Stanisław Ignaszak oraz Hanna Kaup
źródło:
1. dokumentacja Grupy Poszukiwawczo-Historycznej „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu.


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/6

, zdjęcie 2/6

, zdjęcie 3/6

, zdjęcie 4/6

, zdjęcie 5/6

, zdjęcie 6/6


9 sierpnia 2023 09:42, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pul-Med" Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Grażyna Szwankowska

ul. 30 Stycznia 15 lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 74 28
branża: Lekarze - pulmonolodzy <czytaj dalej>
Firma Jubilerska "Magar" Ryszard Strychanin

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 14 21
branża: Jubilerstwo - detal <czytaj dalej>

Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
admin ego:
Stąd wypływali w świat
Z Chipiony blisko do Sanlúcar de Barrameda. Zagraniczni turyści nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej