czwartek 30 listopada 2023     Justyna, Andrzej, Konstanty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gmina Bogdaniec ma pierwsze w województwie Centrum opiekuńczo-mieszkalne
eGorzowska - 12877_EFHfwUc7PvibhcBV2UWq.jpgNiespełna dwa lata temu, 19 listopada 2021 r. w Racławiu podpisano umowę na dofinansowanie pierwszego w województwie lubuskim Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. 25 sierpnia 2023 r. wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska była gospodarzem uroczystości otwarcia tej placówki. Gościła m.in.: minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg, europoseł Elżbietę Rafalską, poseł Elżbietę Płonkę i wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka.

Obiekt powstał na działce gminnej w pobliżu sali wiejskiej w Racławiu i ma niemal 500 m kw. Jest przeznaczony dla 20 osób niepełnosprawnych. 15 znajdzie tu opiekę w ramach pobytu dziennego, a pięć – całodobowego. Placówka będzie świadczyć usługi bytowe, opiekuńcze i rehabilitacyjne.

– Dać można tylko drugiemu, zawdzięczać drugiemu, oddać tylko drugiemu. To, co wymaga zawsze dwóch ludzi, nie może dokonać się w jednym człowieku – powiedziała wójt Krystyna Pławska, przywołując myśl Seneki w momencie, gdy przekazywała obiekt drugim osobom, które najbardziej tego potrzebują.
– One przez wiele lat były zamknięte w swoich rodzinach, w swoich domach. Korzystały z opieki asystenta, bądź z placówek opieki zlokalizowanych na terenie województwa. Od września będą tu i tu będzie ich miejsce bezpieczeństwa, radości i szczęścia – dodała.

Krystyna Pławska podkreśliła, że gmina sama na pewno nie zbudowałaby takiego obiektu, choć przed laty wpisała go w strategię rozwoju problemów społecznych.
– Niestety, wyłożenie kwoty ponad 3 mln zł, jaką otrzymaliśmy z dotacji, było niemożliwe – mówiła i dziękowała za współpracę przy tej szczególnej inwestycji zarówno Minister Rodziny i Polityki Społecznej, jak i Wojewodzie Lubuskiemu. Podkreślała zasługi dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Grażyny Jelskiej oraz radnych Rady Gminy Bogdaniec. Wyróżniła Władysława Stebleckiego, który wykonał projekt funkcjonalno-użytkowy, dzięki czemu można było aplikować o dofinansowanie; Jana Lamprechta, który bardzo szybko stworzył projekt całości; nadzorującego inwestycję pracownika gminy Marcina Mieczkowskiego; dbającą o zamówienia publiczne Małgorzatę Galant-Laskowiec; Justynę Rudzką, która prowadziła proces inwestycyjny; sekretarz Jolantę Daukszę dbającą o stronę prawną i administracyjną przedsięwzięć gminy; Renatę Gorczycę kierowniczkę Ośrodka Pomocy Społecznej i zastępcę wójta Rafała Deptułę, który był motorem i sercem inwestycji.

Warto wspomnieć, że początek inwestycji nie był szczęśliwy. Dopiero w siódmym przetargu wyłoniono wykonawcę. Została nim firma Selektor. Jej zadaniem było zaprojektowanie, uzyskanie opinii, uzgodnień, pozwoleń i prawomocnych decyzji administracyjnych oraz realizacja wszelkich prac budowlanych, a także wyposażenie obiektu i zagospodarowanie terenu.

Obecna na otwarciu minister Marlena Maląg przypomniała, że inwestycja zaczęła się od utworzenia funduszu solidarnościowego. – Mają powstać 102 Centra opiekuńczo-mieszkalne w kraju. Oddano już 32. W województwie lubuskim dzisiaj oddajemy pierwsze, ale docelowo powstaną cztery – podkreślała.

– Pierwsze w województwie lubuskim Centrum opiekuńczo-mieszkalne to jest bardzo ważna inwestycja – dodał wojewoda Władysław Dajczak. – Pani wójt wykazała ogromną determinację, wielokrotnie rozmawialiśmy, były różne momenty, ale proszę zobaczyć, jaki piękny obiekt powstał. Bardzo się cieszę i gratuluję serdecznie – mówił.

Kierowniczką Centrum opiekuńczo-mieszkalnego została Katarzyna Michalak.
– Centrum przeznaczone jest dla 20 osób z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną. Pięć mieszkań przystosowano dla pobytu całodobowego, a 15 osób będzie przyjeżdżało tu w cyklu dziennym na zajęcia terapeutyczne, opiekuńcze, fizjoterapię. Postaramy się zrobić rehabilitację, będzie też pielęgniarka. Osoby, które tu zamieszkają, będą nadzorować opiekunowie zatrudnieni w cyklu 12 h na 12 h – wyjaśnia.

Budynek nie posiada żadnych barier architektonicznych, jest dostosowany do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku czy o balkoniku. W pomieszczeniach są łazienki również dostosowane do ich możliwości, a także kuchenki, by można było samodzielnie przygotowywać posiłki. W ciągu dnia mieszkańcy będą na zajęciach razem z pozostałymi osobami. Pierwsi uczestnicy mają pojawić się w połowie września. Koszty działalności pokryje ministerstwo, więc za całodobowy pobyt niepełnosprawni nic nie zapłacą.
– Dotacja na uczestnika dziennego wynosi 20 zł za godzinę, a na mieszkańca całodobowego 5000 zł na miesiąc. To nam powinno wystarczyć na funkcjonowanie ośrodka łącznie z zatrudnieniem siedmiu opiekunów, jednego terapeuty i kierowniczki, bo pielęgniarka będzie na umowę zlecenie – wyjaśniała Katarzyna Michalak.

Tekst i foto Hanna Kaup

Wykorzystywanie zdjęć bez zgody redakcji ZABRONIONE


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/43

, zdjęcie 2/43

, zdjęcie 3/43

, zdjęcie 4/43

, zdjęcie 5/43

, zdjęcie 6/43

, zdjęcie 7/43

, zdjęcie 8/43

, zdjęcie 9/43

, zdjęcie 10/43

, zdjęcie 11/43

, zdjęcie 12/43

, zdjęcie 13/43

, zdjęcie 14/43

, zdjęcie 15/43

, zdjęcie 16/43

, zdjęcie 17/43

, zdjęcie 18/43

, zdjęcie 19/43

, zdjęcie 20/43

, zdjęcie 21/43

, zdjęcie 22/43

, zdjęcie 23/43

, zdjęcie 24/43

, zdjęcie 25/43

, zdjęcie 26/43

, zdjęcie 27/43

, zdjęcie 28/43

, zdjęcie 29/43

, zdjęcie 30/43

, zdjęcie 31/43

, zdjęcie 32/43

, zdjęcie 33/43

, zdjęcie 34/43

, zdjęcie 35/43

, zdjęcie 36/43

, zdjęcie 37/43

, zdjęcie 38/43

, zdjęcie 39/43

, zdjęcie 40/43

, zdjęcie 41/43

, zdjęcie 42/43

, zdjęcie 43/43


26 sierpnia 2023 07:34, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jupiter" Dariusz Błaszków

ul. Przemysłowa 14 -15 m. 207, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 49 15
branża: RTV - detal <czytaj dalej>
"Marko" S.C. Zakład Plandekarsko-Odzieżowy

ul. Kostrzyńska 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 40 69
branża: Odzież - robocza <czytaj dalej>

Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
admin ego:
Stąd wypływali w świat
Z Chipiony blisko do Sanlúcar de Barrameda. Zagraniczni turyści nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej