środa 19 czerwca 2024     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zagroda Młyńska w Bogdańcu na następne 200 lat (2)
eGorzowska - 12962_o7yIjYKUCTTQqui0es.jpgW najbliższy piątek o 12.00 odbędzie się otwarcie Muzeum Zagroda Młyńska w Bogdańcu. By przygotować Czytelników do tego wydarzenia, prezentujemy drugą część rozmowy z pełnomocniczką ds. inwestycji w Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Grażyną Tyranowską.

Otwieracie się w okresie roku szkolnego. Są już plany na zajęcia dydaktyczne?

– Mamy opracowany cały program zajęć edukacyjnych. Tych propozycji jest kilkanaście, ponieważ będą dwie sale edukacyjne: warsztatowa i na parterze edukacyjna. Będziemy mogli prowadzić cały kalendarz lekcji i warsztatów. Od 1 października będziemy sukcesywnie przyjmować zgłoszenia na te zajęcia. Będzie specjalna osoba zatrudniona na etacie, odpowiedzialna za edukację. Wesprze nas pan doktor Mirosław Pecuch, który tu pracował wcześniej, przyjdzie nowa pracownica i kierowniczka filii pani Joanna Skrodzka. Ma doświadczenie, pracuje w szkole, jest historykiem z wykształcenia. Mamy duże wsparcie merytoryczne, bo trzy osoby będą prowadziły zajęcia.

Co szczególnie ciekawego zaproponujecie?
– Na pewno wszystko, co jest związane z młynem i jego prowadzeniem, z produkcją chleba. Nowością będzie wypiek pierników. Trochę zajęć z wikliny, bo mamy w gminie osoby, które oferują współpracę. Mamy też zupełną nowość – zajęcia z renowacji stolarki okiennej i drzwiowej. Poprowadzi je wyjątkowy fachowiec, jeśli chodzi o renowację starych elementów. Będzie chciał pokazać na przykładzie kilku wybranych zabytków, jak się to robi, z myślą, że może ktoś złapie bakcyla i zechce się tym zająć.

Zajęcia będą odpłatne?
– Zajęcia edukacyjne u nas są odpłatne. Ta opłata w zasadzie pokrywa koszty organizacyjne, bo do każdych przygotowujemy materiały edukacyjne. Ale często jest tak, że kiedy dzieci przychodzą na zajęcia, to są zwolnione z opłaty za wstęp do muzeum. Ile będą kosztowały warsztaty, jeszcze tego nie wiemy. Najprawdopodobniej ceny będą na poziomie cen gorzowskich.

W jakim czasie będą się odbywały zajęcia?
– Raczej przed południem, w godzinach pracy, bo obowiązuje nas kodeks pracy i pięciodniowy tydzień pracy. Muzeum będzie czynne od środy do niedzieli włącznie, z poniedziałkiem i wtorkiem wolnym. Sobota i niedziela tak jak w Gorzowie, mniej więcej od 10.00 do 17.00. Potem zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie szkół.

Jak będzie wyglądało otwarcie po tych czterech latach remontów?
– Samo otwarcie zaplanowaliśmy na 29 września. To będzie piątek około południa z przedłużeniem, bo pewnie pojawi się sporo zwiedzających, a mamy ograniczenia, jeśli chodzi o liczebność grup, które mogą obejrzeć jednocześnie obiekt. W tej chwili grupa nie może być większa niż 15 osób. Ponieważ mamy trzy obiekty do zwiedzenia, będziemy musieli grupy dzielić. Jedna będzie zwiedzała budynek główny, druga budynek gospodarczy zwany wozownią.

Co będzie sercem wydarzenia, czyli najcenniejszym zabytkiem?
– Najcenniejszym zabytkiem pozostaje serce młyna, czyli urządzenia młyńskie. Niestety, nie udało nam się tego młyna uruchomić, żeby pokazać, jak działał, ale atrakcją, której nie było tutaj od 1945 r., a nawet od lat 30. minionego wieku, jest rekonstrukcja koła młyńskiego. To jest czterometrowe koło napędzane wodą i tak to zrobiliśmy, że woda jest doprowadzona specjalną drewnianą rynną, więc koło będzie się toczyło. Mieści się od strony wschodniej budynku. Płynie tam rzeczka i stamtąd woda jest doprowadzona i napędza koło młyńskie. Już jest gotowa. Były próby. Koło działa. Był wielki apetyt, żeby ten młyn uruchomić, ale po przejrzeniu wszystkich urządzeń okazało się, że przez 200 lat było tyle przeróbek, że niestety nie da się już tego zrobić.

Zagroda znajduje się na terenie gminy Bogdaniec. Kto jeszcze będzie współpracował z wami?

– Myśmy mieli doskonałą współpracę z Gminą. Do tego w otwarciu będzie pomagało Koło Gospodyń Wiejskich. Także stowarzyszenie poszukiwaczy skarbów, działające na terenie gminy.

Chleb na liściu kapusty też będzie można wypiec?

– Tak, oczywiście. Ludzie pytają też, czy na otwarciu będzie wystarczająca ilość chleba? Uspokajam, że tak. Rozmawialiśmy już z piekarnią, bo nie zdołamy wypiec wszystkiego w naszym piecu chlebowym, ale będzie świeży chleb z piekarni.

Kończy się czteroletni czas remontów. Co było najtrudniejszego w tym czasie?

– Najgorszy był sam remont, który wiązał się z różnymi niespodziankami. Cokolwiek nie odkrywaliśmy, to się okazywało, że jest jeszcze więcej do zrobienia niż było pierwotnie zakładane. Zdejmowaliśmy np. w piwnicy posadzki, żeby naprawić drenaż, bo budynek jest otoczony wodą. Mieliśmy go tylko naprawić, a okazało się, że w trzech czwartych go odtwarzamy. Ten napór wody cały czas jeszcze czujemy, mimo że są zrobione izolacje, drenaż dookoła budynku, który zewnętrzną wodę odprowadza, żeby jej do budynku nie wpuszczać. Są specjalne studnie, które możemy odkryć i zobaczyć, jaka ilość wody, która opasa budynek, spływa na zewnątrz. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy wszystko, żeby budynek ratować przed wilgocią, która go najbardziej zniszczyła. Na pewno budynek będzie bardziej chroniony. Przede wszystkim będzie ogrzewany, co będzie sprzyjało, żeby wilgoci w budynku nie było.

Na ile lat pozostawicie ten obiekt?
– Mam nadzieję że na następne 200, aczkolwiek widzę, co się dzieje na Spichlerzu, że po 15 latach trzeba wracać i remontować elewację. Niestety, konstrukcje szachulcowe mają to do siebie, że pracują. Nikt nie odkrył takiego materiału, który by nie pracował i żeby nie trzeba było tego poprawiać. Ale dachy mamy nowe i szczelne. Przetrwały ostatnie ulewy i kropla wody nie przeleciała. Także jestem dobrej myśli, że ten budynek przetrwa 200 lat.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


26 września 2023 08:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Super info. Dobrze, ze powstają takie placówki, Może nie będzie się fam farbować historii i mowić o czasie po 1945, nie wspominając o tych, którzy mieszkali w okolicy i samym Bogdańcu. Dziwi mnie te tylko 20 lat po 4 latach remontow.....i słowa, że "nie da się" uruchomić młyna.Ale co do chleba z Bogdańca mała uwaga. Z 5,6 lat temu był dobry, pachnący chleb z piekarni, koło sklepu "delikatesy centrum". Teraz potwornie drogi i nie taki, jak kiedyś. Ale mamy wolny rynek, kupi się w Biedrze, czasm Dino czy innym sklepie.
Powodzenia młynarze...
ExVDN kolo, 30.09.2023, 17:32, 83.20.131.110 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Malmar 1 Mariusz Biczkowski

ul. Tuwima 11 a l. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 502 678 945
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Sarp" Stowarzyszenie Architektów Polskich

Wełniany Rynek 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 47 97
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5156:
Tak jak unia ogrywa, tak ogrywałem w wieku 5 lat. <czytaj dalej>
Anonim_5156:
Jestem zawodnikiem extra-lidze Holdem Poker i aby puścić bez majtek przeciwników dorzucam do puli 10 zł pln ze środków unijnych. Stracą przez <czytaj dalej>
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej