czwartek 30 listopada 2023     Justyna, Andrzej, Konstanty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zagroda Młyńska w Bogdańcu na następne 200 lat (2)
eGorzowska - 12962_o7yIjYKUCTTQqui0es.jpgW najbliższy piątek o 12.00 odbędzie się otwarcie Muzeum Zagroda Młyńska w Bogdańcu. By przygotować Czytelników do tego wydarzenia, prezentujemy drugą część rozmowy z pełnomocniczką ds. inwestycji w Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Grażyną Tyranowską.

Otwieracie się w okresie roku szkolnego. Są już plany na zajęcia dydaktyczne?

– Mamy opracowany cały program zajęć edukacyjnych. Tych propozycji jest kilkanaście, ponieważ będą dwie sale edukacyjne: warsztatowa i na parterze edukacyjna. Będziemy mogli prowadzić cały kalendarz lekcji i warsztatów. Od 1 października będziemy sukcesywnie przyjmować zgłoszenia na te zajęcia. Będzie specjalna osoba zatrudniona na etacie, odpowiedzialna za edukację. Wesprze nas pan doktor Mirosław Pecuch, który tu pracował wcześniej, przyjdzie nowa pracownica i kierowniczka filii pani Joanna Skrodzka. Ma doświadczenie, pracuje w szkole, jest historykiem z wykształcenia. Mamy duże wsparcie merytoryczne, bo trzy osoby będą prowadziły zajęcia.

Co szczególnie ciekawego zaproponujecie?
– Na pewno wszystko, co jest związane z młynem i jego prowadzeniem, z produkcją chleba. Nowością będzie wypiek pierników. Trochę zajęć z wikliny, bo mamy w gminie osoby, które oferują współpracę. Mamy też zupełną nowość – zajęcia z renowacji stolarki okiennej i drzwiowej. Poprowadzi je wyjątkowy fachowiec, jeśli chodzi o renowację starych elementów. Będzie chciał pokazać na przykładzie kilku wybranych zabytków, jak się to robi, z myślą, że może ktoś złapie bakcyla i zechce się tym zająć.

Zajęcia będą odpłatne?
– Zajęcia edukacyjne u nas są odpłatne. Ta opłata w zasadzie pokrywa koszty organizacyjne, bo do każdych przygotowujemy materiały edukacyjne. Ale często jest tak, że kiedy dzieci przychodzą na zajęcia, to są zwolnione z opłaty za wstęp do muzeum. Ile będą kosztowały warsztaty, jeszcze tego nie wiemy. Najprawdopodobniej ceny będą na poziomie cen gorzowskich.

W jakim czasie będą się odbywały zajęcia?
– Raczej przed południem, w godzinach pracy, bo obowiązuje nas kodeks pracy i pięciodniowy tydzień pracy. Muzeum będzie czynne od środy do niedzieli włącznie, z poniedziałkiem i wtorkiem wolnym. Sobota i niedziela tak jak w Gorzowie, mniej więcej od 10.00 do 17.00. Potem zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie szkół.

Jak będzie wyglądało otwarcie po tych czterech latach remontów?
– Samo otwarcie zaplanowaliśmy na 29 września. To będzie piątek około południa z przedłużeniem, bo pewnie pojawi się sporo zwiedzających, a mamy ograniczenia, jeśli chodzi o liczebność grup, które mogą obejrzeć jednocześnie obiekt. W tej chwili grupa nie może być większa niż 15 osób. Ponieważ mamy trzy obiekty do zwiedzenia, będziemy musieli grupy dzielić. Jedna będzie zwiedzała budynek główny, druga budynek gospodarczy zwany wozownią.

Co będzie sercem wydarzenia, czyli najcenniejszym zabytkiem?
– Najcenniejszym zabytkiem pozostaje serce młyna, czyli urządzenia młyńskie. Niestety, nie udało nam się tego młyna uruchomić, żeby pokazać, jak działał, ale atrakcją, której nie było tutaj od 1945 r., a nawet od lat 30. minionego wieku, jest rekonstrukcja koła młyńskiego. To jest czterometrowe koło napędzane wodą i tak to zrobiliśmy, że woda jest doprowadzona specjalną drewnianą rynną, więc koło będzie się toczyło. Mieści się od strony wschodniej budynku. Płynie tam rzeczka i stamtąd woda jest doprowadzona i napędza koło młyńskie. Już jest gotowa. Były próby. Koło działa. Był wielki apetyt, żeby ten młyn uruchomić, ale po przejrzeniu wszystkich urządzeń okazało się, że przez 200 lat było tyle przeróbek, że niestety nie da się już tego zrobić.

Zagroda znajduje się na terenie gminy Bogdaniec. Kto jeszcze będzie współpracował z wami?

– Myśmy mieli doskonałą współpracę z Gminą. Do tego w otwarciu będzie pomagało Koło Gospodyń Wiejskich. Także stowarzyszenie poszukiwaczy skarbów, działające na terenie gminy.

Chleb na liściu kapusty też będzie można wypiec?

– Tak, oczywiście. Ludzie pytają też, czy na otwarciu będzie wystarczająca ilość chleba? Uspokajam, że tak. Rozmawialiśmy już z piekarnią, bo nie zdołamy wypiec wszystkiego w naszym piecu chlebowym, ale będzie świeży chleb z piekarni.

Kończy się czteroletni czas remontów. Co było najtrudniejszego w tym czasie?

– Najgorszy był sam remont, który wiązał się z różnymi niespodziankami. Cokolwiek nie odkrywaliśmy, to się okazywało, że jest jeszcze więcej do zrobienia niż było pierwotnie zakładane. Zdejmowaliśmy np. w piwnicy posadzki, żeby naprawić drenaż, bo budynek jest otoczony wodą. Mieliśmy go tylko naprawić, a okazało się, że w trzech czwartych go odtwarzamy. Ten napór wody cały czas jeszcze czujemy, mimo że są zrobione izolacje, drenaż dookoła budynku, który zewnętrzną wodę odprowadza, żeby jej do budynku nie wpuszczać. Są specjalne studnie, które możemy odkryć i zobaczyć, jaka ilość wody, która opasa budynek, spływa na zewnątrz. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy wszystko, żeby budynek ratować przed wilgocią, która go najbardziej zniszczyła. Na pewno budynek będzie bardziej chroniony. Przede wszystkim będzie ogrzewany, co będzie sprzyjało, żeby wilgoci w budynku nie było.

Na ile lat pozostawicie ten obiekt?
– Mam nadzieję że na następne 200, aczkolwiek widzę, co się dzieje na Spichlerzu, że po 15 latach trzeba wracać i remontować elewację. Niestety, konstrukcje szachulcowe mają to do siebie, że pracują. Nikt nie odkrył takiego materiału, który by nie pracował i żeby nie trzeba było tego poprawiać. Ale dachy mamy nowe i szczelne. Przetrwały ostatnie ulewy i kropla wody nie przeleciała. Także jestem dobrej myśli, że ten budynek przetrwa 200 lat.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


26 września 2023 08:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Super info. Dobrze, ze powstają takie placówki, Może nie będzie się fam farbować historii i mowić o czasie po 1945, nie wspominając o tych, którzy mieszkali w okolicy i samym Bogdańcu. Dziwi mnie te tylko 20 lat po 4 latach remontow.....i słowa, że "nie da się" uruchomić młyna.Ale co do chleba z Bogdańca mała uwaga. Z 5,6 lat temu był dobry, pachnący chleb z piekarni, koło sklepu "delikatesy centrum". Teraz potwornie drogi i nie taki, jak kiedyś. Ale mamy wolny rynek, kupi się w Biedrze, czasm Dino czy innym sklepie.
Powodzenia młynarze...
ExVDN kolo, 30.09.2023, 17:32, 83.20.131.110 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kieszonka Agnieszka Pilarczyk

ul. Piłsudskiego 11 g l. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 11 28
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>
"Sazan" Sklep Wędkarski Danuta Richter

ul. Marcinkowskiego 90, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 15 78
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>
Capitol Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 77, Gorzów Wlkp.
tel. 667 026 353
branża: Alarmowe systemy - instalacja <czytaj dalej>

Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
45 lat DPS w Gorzowie
Dom Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Prof. Jan Miodek o anglicyzmach w polszczyźnie
Wykładem na temat wpływu anglicyzmów na język polski prof. Jan ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image075.jpg
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego:
Plaża Katedr
Praia as Catedrais po galisyjsku, po hiszpańsku Playa de las ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej