sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zagroda Młyńska w Bogdańcu na następne 200 lat (2)
eGorzowska - 12962_o7yIjYKUCTTQqui0es.jpgW najbliższy piątek o 12.00 odbędzie się otwarcie Muzeum Zagroda Młyńska w Bogdańcu. By przygotować Czytelników do tego wydarzenia, prezentujemy drugą część rozmowy z pełnomocniczką ds. inwestycji w Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Grażyną Tyranowską.

Otwieracie się w okresie roku szkolnego. Są już plany na zajęcia dydaktyczne?

– Mamy opracowany cały program zajęć edukacyjnych. Tych propozycji jest kilkanaście, ponieważ będą dwie sale edukacyjne: warsztatowa i na parterze edukacyjna. Będziemy mogli prowadzić cały kalendarz lekcji i warsztatów. Od 1 października będziemy sukcesywnie przyjmować zgłoszenia na te zajęcia. Będzie specjalna osoba zatrudniona na etacie, odpowiedzialna za edukację. Wesprze nas pan doktor Mirosław Pecuch, który tu pracował wcześniej, przyjdzie nowa pracownica i kierowniczka filii pani Joanna Skrodzka. Ma doświadczenie, pracuje w szkole, jest historykiem z wykształcenia. Mamy duże wsparcie merytoryczne, bo trzy osoby będą prowadziły zajęcia.

Co szczególnie ciekawego zaproponujecie?
– Na pewno wszystko, co jest związane z młynem i jego prowadzeniem, z produkcją chleba. Nowością będzie wypiek pierników. Trochę zajęć z wikliny, bo mamy w gminie osoby, które oferują współpracę. Mamy też zupełną nowość – zajęcia z renowacji stolarki okiennej i drzwiowej. Poprowadzi je wyjątkowy fachowiec, jeśli chodzi o renowację starych elementów. Będzie chciał pokazać na przykładzie kilku wybranych zabytków, jak się to robi, z myślą, że może ktoś złapie bakcyla i zechce się tym zająć.

Zajęcia będą odpłatne?
– Zajęcia edukacyjne u nas są odpłatne. Ta opłata w zasadzie pokrywa koszty organizacyjne, bo do każdych przygotowujemy materiały edukacyjne. Ale często jest tak, że kiedy dzieci przychodzą na zajęcia, to są zwolnione z opłaty za wstęp do muzeum. Ile będą kosztowały warsztaty, jeszcze tego nie wiemy. Najprawdopodobniej ceny będą na poziomie cen gorzowskich.

W jakim czasie będą się odbywały zajęcia?
– Raczej przed południem, w godzinach pracy, bo obowiązuje nas kodeks pracy i pięciodniowy tydzień pracy. Muzeum będzie czynne od środy do niedzieli włącznie, z poniedziałkiem i wtorkiem wolnym. Sobota i niedziela tak jak w Gorzowie, mniej więcej od 10.00 do 17.00. Potem zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie szkół.

Jak będzie wyglądało otwarcie po tych czterech latach remontów?
– Samo otwarcie zaplanowaliśmy na 29 września. To będzie piątek około południa z przedłużeniem, bo pewnie pojawi się sporo zwiedzających, a mamy ograniczenia, jeśli chodzi o liczebność grup, które mogą obejrzeć jednocześnie obiekt. W tej chwili grupa nie może być większa niż 15 osób. Ponieważ mamy trzy obiekty do zwiedzenia, będziemy musieli grupy dzielić. Jedna będzie zwiedzała budynek główny, druga budynek gospodarczy zwany wozownią.

Co będzie sercem wydarzenia, czyli najcenniejszym zabytkiem?
– Najcenniejszym zabytkiem pozostaje serce młyna, czyli urządzenia młyńskie. Niestety, nie udało nam się tego młyna uruchomić, żeby pokazać, jak działał, ale atrakcją, której nie było tutaj od 1945 r., a nawet od lat 30. minionego wieku, jest rekonstrukcja koła młyńskiego. To jest czterometrowe koło napędzane wodą i tak to zrobiliśmy, że woda jest doprowadzona specjalną drewnianą rynną, więc koło będzie się toczyło. Mieści się od strony wschodniej budynku. Płynie tam rzeczka i stamtąd woda jest doprowadzona i napędza koło młyńskie. Już jest gotowa. Były próby. Koło działa. Był wielki apetyt, żeby ten młyn uruchomić, ale po przejrzeniu wszystkich urządzeń okazało się, że przez 200 lat było tyle przeróbek, że niestety nie da się już tego zrobić.

Zagroda znajduje się na terenie gminy Bogdaniec. Kto jeszcze będzie współpracował z wami?

– Myśmy mieli doskonałą współpracę z Gminą. Do tego w otwarciu będzie pomagało Koło Gospodyń Wiejskich. Także stowarzyszenie poszukiwaczy skarbów, działające na terenie gminy.

Chleb na liściu kapusty też będzie można wypiec?

– Tak, oczywiście. Ludzie pytają też, czy na otwarciu będzie wystarczająca ilość chleba? Uspokajam, że tak. Rozmawialiśmy już z piekarnią, bo nie zdołamy wypiec wszystkiego w naszym piecu chlebowym, ale będzie świeży chleb z piekarni.

Kończy się czteroletni czas remontów. Co było najtrudniejszego w tym czasie?

– Najgorszy był sam remont, który wiązał się z różnymi niespodziankami. Cokolwiek nie odkrywaliśmy, to się okazywało, że jest jeszcze więcej do zrobienia niż było pierwotnie zakładane. Zdejmowaliśmy np. w piwnicy posadzki, żeby naprawić drenaż, bo budynek jest otoczony wodą. Mieliśmy go tylko naprawić, a okazało się, że w trzech czwartych go odtwarzamy. Ten napór wody cały czas jeszcze czujemy, mimo że są zrobione izolacje, drenaż dookoła budynku, który zewnętrzną wodę odprowadza, żeby jej do budynku nie wpuszczać. Są specjalne studnie, które możemy odkryć i zobaczyć, jaka ilość wody, która opasa budynek, spływa na zewnątrz. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy wszystko, żeby budynek ratować przed wilgocią, która go najbardziej zniszczyła. Na pewno budynek będzie bardziej chroniony. Przede wszystkim będzie ogrzewany, co będzie sprzyjało, żeby wilgoci w budynku nie było.

Na ile lat pozostawicie ten obiekt?
– Mam nadzieję że na następne 200, aczkolwiek widzę, co się dzieje na Spichlerzu, że po 15 latach trzeba wracać i remontować elewację. Niestety, konstrukcje szachulcowe mają to do siebie, że pracują. Nikt nie odkrył takiego materiału, który by nie pracował i żeby nie trzeba było tego poprawiać. Ale dachy mamy nowe i szczelne. Przetrwały ostatnie ulewy i kropla wody nie przeleciała. Także jestem dobrej myśli, że ten budynek przetrwa 200 lat.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


26 września 2023 08:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Super info. Dobrze, ze powstają takie placówki, Może nie będzie się fam farbować historii i mowić o czasie po 1945, nie wspominając o tych, którzy mieszkali w okolicy i samym Bogdańcu. Dziwi mnie te tylko 20 lat po 4 latach remontow.....i słowa, że "nie da się" uruchomić młyna.Ale co do chleba z Bogdańca mała uwaga. Z 5,6 lat temu był dobry, pachnący chleb z piekarni, koło sklepu "delikatesy centrum". Teraz potwornie drogi i nie taki, jak kiedyś. Ale mamy wolny rynek, kupi się w Biedrze, czasm Dino czy innym sklepie.
Powodzenia młynarze...
ExVDN kolo, 30.09.2023, 17:32, 83.20.131.110 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bank BPH S.A. Bankomat

ul. Mostowa 12, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
"Wamar" Zakład Handlowo-Usługowy Mariola Waszak

ul. Władysława Łokietka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 58 10
branża: Kosmetyczne artykuły - detal <czytaj dalej>
Pińczak Radosław Oczyszczanie Ścieków

ul. Jasna 3 /8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 21 95
branża: Oczyszczanie ścieków <czytaj dalej>

E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej