środa 19 czerwca 2024     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kto ma rację (2)
eGorzowska - 1359_0nvRngKt2hRrsDvb3J7.jpgW Zespole Szkół w Lipkach Wielkich dojrzewa młodzież i to, co nie powinno: konflikt między dyrektorem a niektórymi pracownikami. Właściwie powinnam napisać: „dojrzał”, bo o sprawie wie nie tylko Kuratorium Oświaty w Gorzowie, ale też Państwowa Inspekcja Pracy w Zielonej Górze. Obie jednostki od stycznia kontrolowały pracę dyrektora.

(Czytaj część pierwszą: http://www.egorzowska.pl/pokaz,region,1309,#post_1192)

Wśród zarzutów, jakie pracownicy Zespołu Szkół kierują pod adresem dyrektora Ireneusza Mandziuka, są sprawy większej i mniejszej wagi. Mówi się o słabych wynikach nauczania szkoły, o częstej rotacji nauczycieli; o bezprawnym zwolnieniu nauczycielki wychowania fizycznego Justyny Białasek, która – nota bene – wygrała z dyrektorem sprawę w sądzie; o zwoływaniu nadzwyczajnych 15-minutowych, uniemożliwiających merytoryczną dyskusję, rad pedagogicznych, np. w sprawie przyznania nagród dyrektora; o upokarzaniu, dyskryminowaniu i terrorze psychicznym stosowanym wobec pracowników. Poza skargami do wójta i kuratorium, informacje o nieprawidłowościach dotarły także do Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

– To prawda, że zaszczyciła mnie kontrolą Państwowa Inspekcja Pracy pod kątem pracy placówki. Inspekcja jest po to, by kontrolować, wychwytywać uchybienia i poprawiać błędy. Człowiek nie może być nieomylny – powiedział w rozmowie z nami dyr. Mandziuk. – 21 lat jestem dyrektorem i nigdy nie postąpiłem niezgodnie z przepisami. Oskarżyć, by zrobić komuś krzywdę to łatwo. Ale jestem po rozmowach z prawnikiem i oddam sprawę do sądu, bo nie mogę pozwolić, by mną pomiatano.

Dyrektor Mandziuk, choć przegrał sprawę z Justyną Białasek o jej zwolnienie z pracy, twierdzi, że inaczej postąpić nie mógł. – Panią Białasek zwolniłem, bo była taka procedura. Kiedy zatrudniałem ją, miałem 317 dzieci w szkole, potem 209, czyli o 100 mniej, więc musiałem kogoś zwolnić. To była moja najgorsza w życiu decyzja. Nie było takiej opcji, by zwolnić kogoś innego, bo ta pani miała najmniejszy staż, najmniejsze doświadczenie zawodowe i sukcesy jako wuefistka („Justyna Białasek była nauczycielką z pełnymi kwalifikacjami, zatrudnioną na czas nieokreślony, reprezentowała Polskę w piłce nożnej na arenie międzynarodowej i była dla uczniów wzorem oraz symbolem sukcesu; poza tym odznaczała się nienaganną postawą moralną i społeczną” – z pisma nauczycieli do kuratorium oświaty – dop. red.). Gdybym miał podjąć decyzję jeszcze raz, podjąłbym ją. Ja liczyłem się z tym, że będę musiał jej wypłacić należne odszkodowania. Sąd chciał przywrócić ją do pracy, ale nie ma takiej możliwości.

Takie tłumaczenie nie przekonuje nauczycieli. – Dyrektor zwolnił kobietę, twierdzi, że liczba uczniów się zmniejszyła, ale przecież liczba oddziałów pozostała ta sama – kontrargumentuje Adam Korzeniowski.

Dyrektor dziwi się też uwagom na temat wyników szkoły, które – jego zdaniem – nie odbiegają od wyników innych placówek. – Mamy sukcesy dzieci na szczeblu wojewódzkim, jesteśmy organizatorami rejonowych i wojewódzkich konkursów przedmiotowych, zajmujemy czołowe miejsca w zawodach sportowych – dodaje.

(Przeczytaj także: http://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,1355,)

Uważa też, że układy personalne w szkole są dobre:
– Przez 21 lat nie było problemów. Liczę się z tym, że jest z pięć osób przeciwko mnie i one próbują stworzyć złą atmosferę, co mnie bardzo dziwi, bo nikomu krzywdy nie zrobiłem – mówi z żalem. – Dziwi mnie też, po co zawiązało się ognisko ZNP. Bo nie żeby chronić nauczycieli. Związki są, od kiedy tu przyszedłem. To prawda, że poza szkołą, bo w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, ale mogły być u nas. Nie wiem, skąd się biorą te niechęci, trudno wysuwać wnioski, bo mogą być zgubne, gdybym kogoś oskarżał. Przykro mi z tego względu. Nie zrobiłem nikomu z nich krzywdy. Ale naprawdę podam sprawę do prokuratury, bo to rzutuje na mój wizerunek.

Inspekcja Pracy stwierdziła nieprawidłowości

Przeprowadzona Kontrola Inspekcji Pracy wykazała pewne nieprawidłowości.
– Część pracowników nie była poinformowana o ryzyku zawodowym i warunkach zatrudnienia. Dyrekcja nie zabezpieczyła ochronną barierką wyjścia ze szkoły, które prowadzi prosto na jezdnię, a także nie zrobiła barierki przy schodach, nie zadbała też o dostateczne oświetlenie. Poza tym nieprawidłowo układano akta osobowe, pracownicy nie byli zapoznani z treścią regulaminu pracy, stwierdziliśmy niewłaściwe zapisy w zasadach dzielenia funduszu pracy. Dopłaty powinny być przyznawane zgodnie z kryteriami dochodowymi i preferować słabszych socjalnie, a nie dofinansowywać wczasy wszystkim po 300 zł. Także wyszła sprawa ekwiwalentu za pranie odzieży prywatnej wykorzystywanej do pracy. Można to ustalić i wypłacać, ale pracownik musi na to wyrazić zgodę – wyjaśnia zastępca dyrektora Okręgowej IP w Zielonej Górze Andrzej Machnowski.

Dyrektor Inspekcji Pracy wspomniał też o problemach natury czysto personalnej:
– Dochodziły do nas sygnały, że w szkole jest prowadzony mobbing…

Cdn.


29 marca 2011 22:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


w pewnym gimnazjum w Stargardzie szczecinskim tez jest mobing i nikt nie reaguje
aneta, 16.06.2011, 22:20, 88.156.156.125 ##

Anetko! To wal śmiało do redaktorki tego pseudoportalu, ona ma doświadczenie w szkalowaniu niewinnych ludzi, których na oczy nie widziała. Równie cenne doświadczenia mają Adam z trzynastki i Ewa z Lipek, obrobią du..ę każdemu na zamówienie!
Anonim_9983, 17.06.2011, 07:49, 62.113.219.3 ##

szkoła w Lipkach to wielka pomylka ,dwaj moi synowie chodzili do tej szkoły ,wieczna walka o sprawy istotne ,dopiero za każdym razem grożba powiadomienia kuratorium zmieniała nieco sytuację ,pięciu nauczycieli tej szkoły o których ktoś wspomniał powinno w niej zostać ,a reszta do kopania rowów wraz z dyrektorem , bo do uczenia na pewno nienadająsię .Mój kolejny syn kończył inną szkołe ,w tej pod przywództwem pana Mandziuka nie chciałem marnować jego talentu .Decyzja okazała się słuszna .
Anonim_3268, 11.08.2011, 20:10, 79.162.203.108 ##

przepraszam że nie podpisałem postu ,robie to teraz Adam Ł.
Anonim_3268, 11.08.2011, 20:29, 79.162.203.108 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sołtysiak - Maszyny Budowlane

ul. Ogińskiego 12 d/3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 88 32
branża: Budowlane maszyny, sprzęt - kupno, sprzedaż <czytaj dalej>
"Clubit" S.C. Arkadiusz Nowak Maciej Kuba

ul. Wyszyńskiego 39 lok. 13, Gorzów Wlkp.
tel. 608 084 637
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
Haczkur Łukasz Firma Usługowo-Handlowa

ul. Śląska 11 a m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 605 905 054
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5156:
Tak jak unia ogrywa, tak ogrywałem w wieku 5 lat. <czytaj dalej>
Anonim_5156:
Jestem zawodnikiem extra-lidze Holdem Poker i aby puścić bez majtek przeciwników dorzucam do puli 10 zł pln ze środków unijnych. Stracą przez <czytaj dalej>
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej