poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Bogdanieckie rozmowy o biznesie
eGorzowska - 9131_K3h9dHv9q5eePBVBnoEN.jpgJak wygląda spotkanie z przedsiębiorcami, którzy ulokowali działalność gospodarczą na terenie gminy Bogdaniec? Jest eleganckie i smaczne, ale przede wszystkim pokazuje, że nie tylko w aglomeracjach można prowadzić biznes na wysokim poziomie.

Dzisiejsza wieś w niczym nie przypomina tej sprzed choćby 20 lat. Wystarczy wyjechać z Gorzowa, by się o tym przekonać. Gminy skupione wokół Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli: Bogdaniec, Santok, Kłodawa czy Deszczno coraz częściej ściągają ludzi z zewnątrz, którzy nie tylko tam się osiedlają, ale i prowadzą swoje biznesy.

W piątek 22 lutego w restauracji Zbyszko w Bogdańcu spotkali się lokalni przedsiębiorcy. W drzwiach witały ich gospodynie wydarzenia: wójt gminy Krystyna Pławska i sekretarz gminy Jolanta Dauksza.

Krystyna Pławska przypomniała założenia projektu ZIT MOF Gorzów, który ma pomagać w pozyskiwaniu partnerów do działań oraz umożliwiać uczestnictwo w wydarzeniach gospodarczych. Niestety, jak dotąd nieliczni przedsiębiorcy z tego korzystali. - Mam jednak nadzieję, że takie działania wkrótce staną się codziennością - podkreśliła wójt Bogdańca.

W minionym roku zorganizowano pierwszy konkurs dla przedsiębiorców. Z gminy Bogdaniec nominowano 11 firm w kategoriach: ambasador gospodarki, debiut, innowator roku, firma z marką i biznes świadomy społecznie. Ambasadorem gospodarki została rodzinna firma Zbigniewa Kołoszyca i Krzysztofa Pulkowskiego; za debiut wyróżniono Pracownię Wikliny Remiza Kazimierza i Czesławy Kołodziejczyk z Łupowa; innowatorem został Krzysztof Paluszak z firmą Pekabet Systemy Kominowe; firma z marką to Marmur-Granit Grzegorz Jurkowski, a biznes świadomy społecznie to Piekarnia Bogdaniec Leszka i Kariny Wojtkowiak, w której pracuje już piąte pokolenie.

- Dzisiejszym spotkaniem chciałam wam podziękować za ostatni rok pracy, ale też za wszystkie poprzednie - powiedziała wójt Krystyna Pławska. - Swoim działaniem, produktami, które wytwarzacie, sprawiacie, że jesteśmy rozpoznawalni. Promujecie nas i wzbogacacie naszą gminę. Z całego serca za to dziękuję. Powinniśmy ze sobą współpracować, bo razem możemy zdziałać lepiej i więcej dla naszej gminy. To spotkanie ma cel integracyjny, ale też powinniśmy pójść dalej i stworzyć coś na wzór społecznej rady gospodarczej, której członkowie byliby wybrani spośród państwa. Do czego byłaby potrzebna? Gdy oceniamy ważne strategiczne dokumenty, np. strategię zrównoważonego rozwoju, miejscowy plan zagospodarowania, programy rewitalizacji czy społeczne programy gospodarcze, powinniśmy posłuchać i zmierzyć się z oceną osób, które na co dzień prowadzą tego typu działalność i być może mają zupełnie inne spojrzenie. Do takiej dyskusji chcę dzisiaj państwa zaprosić - dodała.

Spotkanie zorganizowano w konwencji informacyjno-dyskusyjnej. Zanim przedsiębiorcy rozpoczęli rozmowy we własnym gronie, w pigułce o e-aktach, czyli o skróceniu przechowywania dokumentów pracowniczych mówiła Ewa Bulik z ZUS-u. Dyrektor biura Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak przedstawił prezentację o możliwości pozyskiwania pomocy z Euroregionu, a specjalista ds. funduszy europejskich z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Sergiusz Łukasiewicz - szanse na pomoc unijną w tym roku. Zwracał uwagę, że warto stawiać m.in. na działania badawczo-rozwojowe, przemysłowe, certyfikację i nowe produkty czy usługi, a więc tzw. inteligentny rozwój.

Prywatny biznes w gminie Bogdaniec
Najdłużej, bo prawie od 30 lat Grzegorz Jurkowski prowadzi w Łupowie przedsiębiorstwo kamieniarskie. Sprowadza marmury i granity, produkuje wszystko, co sobie klient wymarzy: schody, parapety, posadzki, nawet z delfinem na dnie basenu. Kocha to, co robi. - Kamień, marmur stworzyła natura, matka ziemia, więc z każdego kawałka coś się wytworzy - mówi. - Ja jestem szczęśliwy i klient zadowolony ze swojej pracy. A jak coś się psuje, bierze się drugi kawałek. Małżeństwa się psują, rodziny sie psują, a trzeba iść dalej. Wszystko jest do wykorzystania. W mojej branży kamieniarskiej nie ma czegoś takiego jak odpad. Nawet z małych kawałeczków można zrobić piękne mozaiki. I my je tworzymy. Na terenie zakładu mamy galerię i mozaiki jak z czasów cesarstwa rzymskiego, centymetr na centymetr.

Grzegorz Jurkowski zdobywał doświadczenie w l.70. w zakładzie kamieniarskim we Włoszech, a później w Niemczech. Tam nauczył się fachu i przywiózł do kraju wiedzę. - Granice zostały otwarte, więc Polacy rzucili się na różne biznesy - opowiada. - Ja miałem pomysł na to, bo to była nowość i tak się zaczęło. To też jest moja pasja. Syn już współpracuje, robi meble kuchenne i łazienkowe pod wymiar, a przy okazji blaty z kamienia czy rzeźbione umywalki. Teraz to jest jedna powiązana branża.

Przedsiębiorca twierdzi, że udział w projekcie promocyjnym i spotkaniach z innymi, zbliża. - Nie da się ukryć, że nasza gmina nie jest duża, znamy się z widzenia, ale przedsiębiorcy, którzy mają ochotę zainwestować, nie mają do tego okazji, a przy tego rodzaju spotkaniach są jakieś wspólne pomysły, możemy nawiązać tu kontakty, coś wspólnie zrobić. Nasze władze podpowiadają, jak zdobyć pomoc, a wielu wyobraża sobie, że np. fundusze unijne to jest jakiś kosmos, że to trzeba jeździć do Warszawy czy dalej, a to wbrew pozorom nie jest takie trudne. Do większych inwestycji trzeba mieć talent i pomysł, ale do mniejszych, takie spotkania są jak najbardziej korzystne - podkreśla Grzegorz Jurkowski i dodaje: - Polecam wszystkim, który mają pomysły, a mieszkają w gminie, by tu zakładali przedsiębiorstwa, bo jest fantastyczna atmosfera, a szefową mamy fantastyczną nie tylko z urody.

Krócej, bo od 2007 r. na ok. 500 ha terenów zalewowych w Nowinach Wielkich i Jenińcu Krzysztof Pulkowski i Zbigniew Kołoszyc prowadzą gospodarstwo rolne. Zaczynali od lisów, później były norki, teraz jest bydło.
- Pomysł na fermę zaczął się od mojego taty, który rozpoczynał od hodowli tchórzy. Starałem się mu pomagać, wyręczałem go w pracy i uczyłem się tego zawodu - mówi Krzysztof Pulkowski. - Potem przyszedł szwagier, zobaczył, że sens w tym jest i wzięliśmy się do wspólnej pracy. Z tego są teraz efekty. Mamy fermę krów i myślimy o przetwórni, dojrzewalni wołowiny i sprzedaży własnego produktu. To jest bardzo dobry pomysł, bo tego nie ma w okolicy. Trzeba zainwestować dużo pieniędzy, ale z tego będzie kiedyś następna pozytywna sprawa - podkreśla 45-latek. Z 46-letnim szwagrem Zbigniewem Kołoszycem kiedyś działali na terenie innej gminy. - Tu jest super, do urzędu wchodzi się jak do domu, a Bogdaniec jest najbardziej przyjazną gminą - podkreślają.

Obaj po raz pierwszy wzięli udział w "Bogdanieckich rozmowach o biznesie", ale wiedzą, że takie są potrzebne. - Trzeba coś zacząć. Wtedy wciągamy siebie i innych, bo mówimy, że było fajnie, że rozmawialiśmy o tym czy o tamtym. Ludzie będą to lepiej postrzegać. Samo bycie z innymi przedsiębiorcami, wymiana doświadczeń jest bardzo ważne - dodaje Zbigniew Kołoszyc.

Wśród gości wójt Krystyny Pławskiej był również Jan Westfhal, który w 1975 r. przyjechał z Gorzowa do Bogdańca, tu ożenił się i od 1979 prowadzi warsztat samochodowy. Wyszkolił 70 uczniów i choć jest na emeryturze, nie umie żyć bez pracy. Przyznaje, że dziś przedsiębiorcy z gminy nie wyglądają jak ze wsi.
- Wszystko się zmieniło na lepsze - mówi, ale chciałby, żeby podatki od działalności samodzielnej były mniejsze, by płacić za te metry, na których się zarabia pieniądze.

Z kolei Bogusław Bandur od 1991 r. ma zakład blacharsko-lakierniczy w Łupowie. Gdy był uczniem, chciał otworzyć diagnostykę.
- Niestety, nie wyszło poza Gorzowem. Za to wyszło blacharstwo - wyjaśnia i dodaje, że firma staje się pokoleniowa, a fakt, że działa przez tyle lat w jednym miejscu, dobrze o tym miejscu świadczy.

Również od 28 lat Bożena i Krzysztof Jankowscy zajmują się w Bogdańcu ubezpieczeniami.
- Całe życie robiłem to, co lubię. 28 lat ubezpieczenia, ale poza tym mamy prawie 40-hektarowe gospodarstwo rolne. Wcześniej było 10 ha truskawek, teraz zostało 7,5. Reszta to zboża i ostropest - mówi pan Krzysztof. - To jest pierwsze i mam nadzieję, że ostatnie miejsce, w którym prowadzimy biznes - dodaje pani Bożena.

Od 1994 jako małżeństwo firmę mają Małgorzata i Zygmunt Goludowie.
- Prowadzą sklep, w którym można znaleźć wszystko - mówi Krystyna Pławska.
Zaczęli od baru, a potem rozwinęli sprzedaż.
- Najpierw był sklep wymyślony przeze mnie. Od 1999 sprzedawaliśmy duże rzeczy, budowlane i inne. To się nie sprawdziło, więc poszła w ruch kartka i długopis - opowiada pani Małgorzata. - Kto o co pytał, to było na życzenie i w ten sposób powstał nasz sklep. I to się sprawdza.

- To pierwsze nasze tu spotkanie, ale osobiście uważam, że powinny być częściej robione, bo to wyjaśnia szereg problemów, no i człowiek wie, co robi gmina, bo przepływ informacji między nią a prowadzącymi działalność jest problemem nie tylko w Bogdańcu - dodaje pan Zygmunt.

Biznes nie tylko prywatny

Poza prywatnymi przedsiębiorcami w "Bogdanieckich rozmowach o biznesie" wziął udział dyrektor oddziału GBS w Barlinku - z siedzibą tuż przy urzędzie gminy - Dariusz Włodkowski, który powiedział:
- Prowadzimy rachunek dla urzędu i jednostek powiązanych, jesteśmy partnerem biznesowym gminy i wielu przedsiębiorców.
Natomiast Nadleśnictwo Bogdaniec reprezentował nadleśniczy Piotr Pietkun. Podkreślił, że często mieszkańcy kojarzą nadleśnictwo z budżetem.
- My nie mamy z nim nic wspólnego - mówił. - Sami wypracowujemy wszystkie pieniądze, które idą na hodowlę, nasadzenia, ochronę roślin i zwierzyny. Gospodarujemy na ponad 22 tys. ha lasów. Chciałbym uspokoić wszystkich, że pozyskujemy ok. 140 m sześc. drewna rocznie, nie mniej jednak nie ma żadnego zagrożenia, że ten las wytniemy. Mamy ustalone, ile możemy go pozyskać i co roku na tych powierzchniach sadzimy nowe drzewa. To jest racjonalna gospodarka, a nie dżungla, w której każdy coś wycina czy wypala. My każdą powierzchnię odnawiamy i co roku sadzimy ok. 2 mln sztuk drzew.

Gośćmi spotkania z przedsiębiorcami gminy Bogdaniec byli, poza wymienionymi wcześniej m.in.: starosta gorzowski Michał Wasilewski, dyr. Powiatowego Urzędu Pracy Izabela Jankowska, kierownik oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Gorzowie Ireneusz Pawlik oraz radni gminy.

Organizację wydarzenia wspomogli właściciele restauracji Zbyszko: Teresa i Tadeusz Kostyra, a minirecital zaprezentował uzdolniony muzycznie Wiktor Sinkowski ze Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Korsaka w Jeninie.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 1/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 2/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 3/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 4/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 5/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 6/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 7/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 8/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 9/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 10/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 11/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 12/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 13/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 14/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 15/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 16/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 17/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 18/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 19/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 20/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 21/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 22/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 23/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 24/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 25/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 26/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 27/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 28/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 29/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 30/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 31/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 32/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 33/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 34/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 35/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 36/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 37/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 38/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 39/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 40/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 41/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 42/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 43/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 44/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 45/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 46/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 47/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 48/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 49/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 50/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 51/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 52/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 53/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 54/55

bogdanieckie rozmowy o biznesie, zdjęcie 55/55


23 lutego 2019 09:27, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Alfa" Sklep Firmowy

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 30 62
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
"Bass Polska" S.C. Zbigniew Odziomek Lucyna Odziomek

ul. Kutrzeby 5 m. 12, Gorzów Wlkp.
tel. 605 241 773
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>

Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2503.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej