
Urodzona w Sulechowie, mieszkająca w dzieciństwie w pobliskiej Klenicy
Olga Tokarczuk otrzymała 10 października Literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji samorząd województwa planuje powołanie festiwalu literackiego, który będzie nosił imię Noblistki.
O propozycji powołania do życia festiwalu napisała na portalu spoełcznościowym marszełk województwa lubuskiego
Elżbieta Anna Polak:
"My, Lubuszanie, jesteśmy przeszczęśliwi, że Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, przez miejsce urodzenia i wychowania związana jest z Ziemią Lubuską – najbardziej tolerancyjnym i otwartym regionem Polski. Dla nas, jako Samorządu Województwa Lubuskiego, bardzo ważne są korzenie, budowanie tożsamości regionalnej oraz pielęgnowanie wielokulturowości, największego naszego bogactwa. Dlatego w przyszłym roku zostanie powołany do życia festiwal literacki, który nosić będzie imię naszej Noblistki, a swoim zasięgiem obejmie Zieloną Górę, a także Sulechów i Klenicę – miejsca z pewnością bliskie Oldze Tokarczuk.
Samorząd Województwa Lubskiego będzie sprawował mecenat i pieczę nad tym wydarzeniem. To będzie nasz mały-wielki wkład w popularyzację literatury w Regionie Lubuskim oraz uczczenie światowego sukcesu wybitnej polskiej autorki.
Chcielibyśmy także serdecznie zaprosić Panią Olgę do grona Ambasadorów Województwa Lubuskiego. Mamy nadzieję, że uczyni nam ten honor i zgodzi się na udzielenie „duchowego”, symbolicznego wsparcia naszej Małej Ojczyźnie.
Trudno wyrazić w słowach dumę, wzruszenie i radość, które rozpierają serca Lubuszan, iż urodzona w Regionie Lubuskim pisarka znalazła się w panteonie najwybitniejszych autorów świata. Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest hołdem dla jej twórczości i niewyobrażalnego talentu, który pozwala na przekraczanie granic i światów. Dla nas, Jej rodaków i czytelników, to także docenienie wszystkich wartości, które Olga Tokarczuk reprezentuje – jest symbolem demokracji, wolności słowa, walki o samorządność, prawa kobiet i ochronę naszej planety; nie boi się mówić głośno o sprawach najważniejszych.
Olga Tokarczuk udowodniła nam, że słowa mogą zmieniać świat na lepsze i wpływać na rzeczywistość wokół nas. Niech Jej twórczość i wartości, których jest symbolem, będą naszym drogowskazem na przyszłość."
Jak widać, nie trzeba było długo czekać, by nagroda Nobla Olgi Tokarczuk - urodzeniem związanej z Ziemią Lubuską - zainicjowałą nowe wydarzenie w regionie. Miejmy nadzieję, że pisarka zgodzi się na realizację pomysłu, a festiwal spełni swoje zadanie.
redakcja
foto FB Elżbiety Anny Polak
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>