czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uwagi do strategii rozwoju województwa
eGorzowska - 9759_lJoadMgNbwtBLbAOLDgT.jpgW Gorzowie odbyły się konsultacje Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Mieszkańcy, przedstawiciele samorządu, nauki, biznesu, zabiegali, by w dokumencie znalazły się istotne dla nich zapisy.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 przyjęta w 2012 r. wyznacza kierunek, w jakim region będzie podążał. Marszałek Elżbieta Anna Polak nazywa ją naszą konstytucją i regionalnym katechizmem, na podstawie którego zostaną napisane programy regionalne, będące źródłem finansowania zadań.

- Finansowanie działań musi być spójne z naszą wizją, którą sobie wyznaczamy w strategii. Strategia musi być też spójna z dokumentami krajowymi i europejskimi. Europa postawiła na zieloną gospodarkę, a my już dawno przyjęliśmy sobie taki cel – zielona kraina nowoczesnych technologii, bo mamy takie uwarunkowania naturalne – mówiła na konferencji marszałek Polak.
- Jest nowa perspektywa finansowa. Jesteśmy w przededniu negocjowania Regionalnego Programu Operacyjnego. Aktualizacja strategii ma m.in. dostosować potrzeby pod ten program, abyśmy mogli wykorzystywać jak najwięcej środków unijnych – dodał wicemarszałek Łukasz Porycki.

Mocno i słabo w regionie
W Gorzowie odbyły się kolejne konsultacje, ponieważ konieczna jest aktualizacja Strategii z uwagi na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. - Strategia jest po to, żeby poprawić jakość życia w regionie – wyjaśniła marszałek.
Silne strony naszego województwa to przede wszystkim gospodarka, o czym świadczą wskaźniki gospodarcze: PKB, wzrost liczby firm, niskie bezrobocie. By nadal się rozwijała, trzeba pamiętać o dostępności transportowej, parkach naukowo-technologicznych, uzbrojonych terenach inwestycyjnych.
Region może pochwalić się też: najmniej zadłużoną ochronę zdrowia, dostępnością transportową i teleinformatyczną, 12 mld euro unijnego wsparcia, inteligentnymi specjalizacjami oraz naturą.
Ale są też deficyty. To niska innowacyjność. - Nie mieliśmy do 2019 roku instytutów naukowo-badawczych, a jednym ze czynników wpływających na ocenę w tym obszarze jest liczba pracowników zatrudnionych w instytutach naukowo-badawczych. Nie mieliśmy też publikacji, bo nie było transferu wiedzy do biznesu – wyjaśniła E. Polak.
Tu znalazły się też: słabość uczelni i największa migracja młodych, starzejące się społeczeństwo, wykluczenie społeczne różnych środowisk.

Marszałek E.A. Polak zaprezentowała wizję regionu do 2030 r. Według niej lubuskie ma być zieloną krainą inteligentnych technologii, do których doprowadzić mają nowe priorytety: inteligentna zielona gospodarka regionalna, region silny w wymiarze społecznym oraz bliski obywatelowi, integracja przestrzenna regionu, region atrakcyjny, efektywnie zarządzany i otwarty na współpracę.

O co chodzi północy województwa?

Najważniejszym punktem spotkania była dyskusja, podczas której uczestnicy wnosili swoje uwagi i wnioski do Strategii. Prezydent Jacek Wójcicki mówił:
- To strategia, która daje duże możliwości i otwiera korytarze, w które możemy wejść. Przedsięwzięcia nie są obligatoryjne, ale jeżeli już są, to postarajmy się o balans między obszarami – zaproponował. Jedną z inwestycji priorytetowych, o wpisanie której wnioskował, jest budowa multimodalnego portu – centrum logistycznego oraz poprawę żeglowności na Warcie.
Marszałek poinformowała, że realizacja tej inwestycji jest możliwa i nie wyklucza tym samym możliwości realizacji pozostałych centrów logistycznych w regionie.

Wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz zaproponował wpisanie do strategii zapisu o nowoczesnej gospodarce odpadami. - Gospodarka odpadami to jest olbrzymi problem. Trzeba szukać innych rozwiązań i nowoczesnych technologii, aby ten problem rozwiązać. Propozycja jest taka, żeby powstało centrum technologii ekologicznych, czyli spalarnia odpadów, produkująca prąd, nieemitująca żadnych szkodliwych substancji. To nie załatwia problemu tylko Gorzowa, ale też całego województwa – wyjaśnił.

Pojawiły się także wnioski o przeciwdziałanie skutkom suszy, np. poprzez budowę zbiorników małej retencji.

Transport
Jednym z głównych wątków poruszanych przez wielu włodarzy gmin z północy województwa były inwestycje drogowe, ze szczególnym naciskiem na drogę krajową nr 22. Wśród wniosków infrastrukturalnych znalazły się także budowy obwodnic: Strzelec, Drezdenka, Słubic, Gorzowa.
Niestety, wiele zadań wpisanych do Kontraktu Terytorialnego nie zostało zrealizowanych, a DK 22 jest na liście warunkowej. - Mam nadzieję, że znajdzie się na liście głównej - mówiła marszałek Polak. Dyrektor Nowicki zaproponował, aby podzielić projekty kluczowe na te, które zależą od nas i te, które nie zależą od nas wprost, a za którymi samorząd może lobbować.

Poseł Krystyna Sibińska argumentowała: - Musimy zaplanować to województwo na kilkanaście lat do przodu. Gdybyśmy nie zapisali, że radioterapia w Gorzowie ma powstać, to by jej nie było, tak samo z trasą S3. Czasami drobny zapis może spowodować, że możemy albo nie możemy sięgać po pieniądze na jakiś cel. Jeśli samorządowcy chcą wpisać jakieś zadania do strategii, to ja jestem za tym, by je wpisać, bo oni najlepiej wiedzą, co chcą realizować.

Poseł Sibińska poruszyła także temat konieczności rewitalizacji drogi krajowej nr 22, gdyż będzie - po trasie S3 - kolejną osią rozwoju tej części województwa.

Wnioskowano też o infrastrukturę kolejową, m.in.: modernizację linii Szczecin-Poznań (wpisana do Kontraktu Terytorialnego) oraz linii 203. – Z Regionalnego Programu Operacyjnego finansujemy przygotowanie dokumentacji pod to zadanie, ale to zadanie rządowe i bijemy się o nie – wyjaśniła marszałek.

Edukacja, sport, kultura
O wpisanie wsparcia edukacji zawodowej apelował radny Gorzowa Radosław Wróblewski.
- Na infrastrukturę w edukacji będzie mało, podobnie na ochronę zdrowia. Trzeba będzie to robić sposobem i korzystać z furtek – odpowiedziała E.Polak.

W związku z kulturą i dziedzictwem wicemarszałek Porycki powiedział: - Jeżeli chodzi o dziedzictwo, sport i kulturę to specjalnie nie zostały wpisane inwestycje. Będą branżowe programy, gdzie te inwestycje będą wpisane.
Odniósł się także do postulatów o finansowanie bazy sportowej.
– Od 2016 roku zadania w tym zakresie wróciły do ministerstwa, więc jeżeli chodzi o poprawę bazy, to nasz udział jest znikomy, ale widzimy te problemy i pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, jednak wsparcie będzie dużo mniejsze niż przed 2016 r. - wyjaśnił.

Wicemarszałek odniósł się także do podziału środków unijnych, które w nowej perspektywie trafią do regionu W nowej perspektywie planowane jest inne rozłożenie finansowe, jeżeli chodzi o EFS i EFRR. Na EFRR przeznaczonych ma być 55 proc. środków, a na EFS 45 proc. Obecnie na EFS jest 28 proc. - Warto podkreślić, że środki dla lubuskiego też będą mniejsze – zaznaczył.

Podczas spotkania pojawiły się także głosy, że potrzebne jest dalsze wsparcie uzbrojenia terenów inwestycyjnych, które mają być szansą dla gmin, borykających się z bezrobociem.

UWAGI
Jeśli masz uwagi do strategii
(http://bip.lubuskie.pl/773/Aktualizacja_Strategii_Rozwoju_Wojewodztwa_Lubuskiego_2020/),
można je zgłaszać do końca stycznia mailowo: strategia@lubuskie.pl.

Oprac. redakcja
foto LUM


26 stycznia 2020 16:01, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


to są środki unijne. a ile wpłaciliśmy do tej unii zeby je otrzymac?
Anonim_9211, 27.01.2020, 06:58, 5.172.235.105 ##

Będzie film miasto krematorium.
Anonim_4866, 27.01.2020, 19:56, 5.173.243.9 ##

Gorące Żary coś mówi nazwa ?
Anonim_4866, 27.01.2020, 19:57, 5.173.243.9 ##

Do pani Poseł Sibinskiej, pozostałych polityków z Gorzowa, czy do strategii województwa należy włączenie Przychodni Kolejowej z ul. Dworcowej w Gorzowie, do Szpitala Wojewódzkiego, aby przykryć jego wielomilionowe straty? Przychodnia, jej majątek plus kontrakty medyczne pozwolą nieudacznym zarządzającym dalej robić straty. Na taką inżynierie finansową nie zgadzamy się, pacjenci od dziecka w tej przychodni. Przez wiele lat, przez dr. Zygmunta, śp. Widłę, Andrzejewską, pana Rutkowskiego mozolnie remontowana i tworzona, kosztem zwolnień, ma być zarzadzana przez nieumiejących sobie radzić, urzędasów. Brońmy tej przychodni. Taką inżynierię stosują wszędzie, aby pokazać, jak jest....dobrze?
Wq......y, 28.01.2020, 17:35, 83.20.100.22 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Holding-Zremb Gorzów" S.A. Oddział "Rembud-Zremb"

ul. Fabryczna 18, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 82 80
branża: Metalowe artykuły - hurt <czytaj dalej>
"Biuart" Sp. z o.o.

ul. Żwirowa 41, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 43 43
branża: Komputery - urządzenia peryferyjne, drukarki <czytaj dalej>
"Polonez" Szkoła Kierowców Henryk Winiarski

ul. Czereśniowa 6 /118, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 13 21
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej