
W przedświąteczny czwartek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie firma Inneko zorganizowała konferencję „Marzyciele recyklingu”. Wśród wielu wystąpień swoje mieli również organizatorzy. Zdradzili pomysł na poprawę jakości selektywnej zbiórki odpadów.
O programach poprawy jakości zbiórki selektywnej mówili w czasie konferencji prezes Inneko
Artur Czyżewski i dyr. ds. koordynacji działań w grupie kapitałowej
Monika Piaskowska.
Poza licznymi działaniami proekologicznymi prowadzonymi przez Inneko, poza flagową imprezą „Wymień odpady na kulturalne wypady”, która kolejny raz odbędzie się 27 kwietnia, firma Inneko realizuje też małe mniejsze działania, dzięki którym przez zabawę kształtuje świadomość proekologiczną mieszkańców. Niestety, wciąż w selektywnej zbiórce odpadów jest wiele do zrobienia.
- Najsłabsza selekcja jest w altanach śmieciowych, gdzie odpady są bezimienne – mówił prezes Inneko Artur Czyżewski i podkreślił, że chcą promować lepszą segregację dzięki konkursowi "Zostań ekobohaterem".
– Dobrze segregujący powinni mieć nagrodę. Ogłoszenie konkursu jest jasne dla samej spółdzielni, ale nie każdy mieszkaniec ma tego świadomość. Musimy więc nawiązać z nim lepszy kontakt, a ponieważ ulotki na tablicach szybko się opatrują, będziemy je zmieniać. Tu idzie o ciągłość kontaktu – zaznaczył.
- Został powołany zespół roboczy do stałej komunikacji z mieszkańcami. Zrobiliśmy ankietę wśród gorzowian. Zapytaliśmy, co myślą i jakie mają problemy. Powstał w ten sposób nowy projekt – dodała dyr. ds. koordynacji działań w grupie kapitałowej Monika Piaskowska.
Na czym ten pomysł ma polegać? Na każdej altanie w Gorzowie, z której Inneko odbiera śmieci, firma zamontuje specjalne tablice i za ich pomocą będzie rozmawiać z mieszkańcami. To narzędzie, dzięki któremu informacje będą zmieniane sukcesywnie i dostosowywane do okoliczności tak, by mieszkańcy identyfikowali się z konkursem.
Na takich tablicach pojawią się cztery okienka do kontaktu, a w nich ważne informacje, np., że elektro sprzęt powinien trafiać jako czysty tylko do punktu zbiórki w Inneko, że obowiązuje selekcja szkła, co zrobić z choinkami, bombkami czy zniczami.
- Będziemy koncentrować się tylko na jednym zagadnieniu, by był czas na nauczenie się tego. Mamy nadzieję, że to poprawi o kilka procent efekt zbiórki - mówił prezes Artur Czyżewski. - W okienkach gablot pojawią się też ciekawostki ekologiczne, informacja o konkursie, zachęcenie do myślenia, jak traktować odpady. Co dwa tygodnie będziemy sprawdzać altany wytypowane z sektora, a mieszkańcy będą wiedzieli, jaki jest stan ich altan i etap w konkursie – dodał.
Inneko pomyślało też o nagrodach pośrednich, które będą przyznawane co kwartał.
- To nie jest projekt rewolucyjny, nie wymaga milionów, realizujemy go dla miasta kwotami bardzo niskimi. Ale to jedna z cegiełek tworzących gmach recyklingu. Liczymy, że nam się uda – zakończył wystąpienie Artur Czyżewski.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego.
Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ...
<czytaj dalej>Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ...
<czytaj dalej>