poniedziałek 4 grudnia 2023     Barbara, Bernard, Krystian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, nikt nie był przeciw.

Założenia Strategii omówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Cel główny to: inteligentne gospodarowanie potencjałami regionu dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, spójności społecznej i przestrzennej oraz wysokiej jakości życia mieszkańców. - Wizja i cel główny zgodne są z programami rządowymi i ukierunkowaniem polityki spójności. Na podstawie Strategii będziemy pisać Regionalny Program Operacyjny i inne programy branżowe, które będą narzędziami do wykonania Strategii – podkreślała E. Polak.

1. Inteligentna, zielona gospodarka regionalna

- Będziemy się starali wykorzystać infrastrukturę, której wcześniej nie mieliśmy. Zarzuca się nam, że nie jesteśmy innowacyjni, ale są też wskaźniki w tym obszarze, które plasują nas na wysokich miejscach np.: w zakresie przyrostu nakładów na B+R ogółem w okresie 2008-2018 jesteśmy na 1 miejscu spośród wszystkich województw. Nie mieliśmy wcześniej infrastruktury naukowo-badawczej. Teraz mamy parki naukowo-technologiczne, gdzie skutecznie może odbywać się transfer wiedzy do biznesu, budujemy Park Technologii Kosmicznych i planujemy zbudować inkubator przedsiębiorczości. Stawiamy na wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej, a także na rozwój potencjałów turystycznych, ekologiczne rolnictwo i rozwój zielonej gospodarki – wyjaśniła marszałek Polak.

2. Region silny w wymiarze społecznym oraz bliski obywatelowi

- Postawimy na rozwój szkolnictwa oraz opieki nad najmłodszymi. Opieką otoczymy także seniorów. Chcemy zapewnić wysoką jakość i dostępność usług medycznych, bo to jest najważniejsze dla mieszkańców. Przypomnę, że z najbardziej zadłużonej ochrony zdrowia, mamy najmniej zadłużoną, więc możemy inwestować i poprawiać dostępność. Nie ma rozwoju gospodarczego bez kultury, więc tym obszarem też się zajmiemy. Będziemy wspierać społeczeństwo obywatelskie i budowanie tożsamości regionalnej. Będziemy kontynuować realizację budżetów obywatelskich – poinformowała marszałek.

3. Integracja przestrzenna regionu
- Lubuskie postawi na modernizację infrastruktury komunikacyjnej i transportowej, a także budowanie sieci teleinformatycznej. Będziemy realizować projekty mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu. W planach jest także realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i publicznego, rozwój metropolii oraz wzmocnienie roli miast średnich, a także obszarów wiejskich - wyjaśniła E. Polak.

4. Region atrakcyjny, efektywnie zarządzany i otwarty na współpracę
- Lubuskie będzie rozwijać współpracę międzyregionalną i transgraniczną, rozwijać usługi i kompetencje cyfrowe. Będziemy dbać o atrakcyjny wizerunek województwa i wzmacniać markę Lubuskie – wyjaśniła marszałek.

Marszałek zaprezentowała także listę projektów kluczowych. - To jest pewien kompromis. Przeprowadziliśmy dwukrotnie konsultacje. Wpłynęło kilkaset propozycji, ale mamy pewne ograniczenia budżetowe – przekonywała. Odniosła się także do kwestii Miejskich Obszarów Funkcjonalnych oraz partnerstw wpisanych do Strategii. – Tam, gdzie było uzasadnienie stworzenia MOF lub ich rozszerzenia, tam to umożliwiliśmy. Akceptujemy wszystkie partnerstwa, wymagaliśmy chociaż listu intencyjnego i udało się kilka takich partnerstw wpisać. Wprowadziliśmy też na wniosek radnych zapis, że nie jest to zamknięty katalog partnerstw – wyjaśniła. Szczegóły w prezentacji – w załączeniu

Podczas prac nad projektem Strategii swoje uwagi zgłaszali radni województwa oraz samorządowcy. Poprawki zgłoszone i zaakceptowane przez zarząd omówił Maciej Nowicki – dyrektor departamentu rozwoju regionalnego.

Debata o Strategii

Podczas dyskusji nad Strategią Rozwoju Regionu głos zabrał poseł Jacek Kurzępa. – Chciałbym pogratulować Strategii. Przestudiowałem ją skrupulatnie. Dzisiejsza debata i ilość poprawek jest imponująca i wskazuje na rzeczowość i skrupulatność. Słabością tej strategii jest to, że jest uniwersalna, że niewystarczająco mocno zakorzeniona jest w specyfice regionu – podkreślał.

Głos w dyskusji zabrał także burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki, który odniósł się do kontrowersji wokół budowy spalarni w gminie Świebodzin. – W dokumencie pojawia się taki zapis w autopoprawkach, żeby taki dopisek się pojawił. Pojawiły się głosy, że to mogłoby być ze szkodą dla Gorzowa, który jest już bardzo zaawansowany w pracach nad budową spalarni. Chciałbym zaproponować, aby ten zapis ograniczyć tylko do Gorzowa i pozostawić dopisek inne lokalizacje z uwzględnieniem wymogów środowiskowych – poinformował. Stanowisko burmistrza poparł radny Zbigniew Kołodziej, który poinformował, że klub radych PSL będzie głosował za przyjęciem SRWL. Zarząd województwa przyjął autopoprawkę.

W imieniu klubu Bezpartyjni Samorządowcy głos zabrał radny Sławomir Kowal. - Jesteśmy generalnie za przyjęciem Strategii. Jesteśmy przeciwnikami wpisywania z nazw inwestycji takich jak np. spalarnie – podkreślał. Poinformował, że klub przedstawił swoje uwagi na spotkaniu z zarządem. Dotyczyły one m.in. zapisków o wykorzystaniu energii słonecznej, sieci energetycznych, wykorzystania OZE oraz gospodarki odpadami. Radni w części przegłosowali wniesione poprawki.

W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej głos zabrał radny Sebastian Ciemnoczołowski. - Popieramy ten dokument, który jest strategiczny dla rozwoju regionu. Prace nad nim trwały dwa lata. Został dobrze przygotowany i szeroko skonsultowany. Jest niezbędny także w kontekście wykorzystania środków europejskich. Większość złożonych postulatów została merytorycznie rozpatrzona. Wydaje mi się, że ten dokument dzięki kompromisom jest dokumentem optymalnym i oczekiwanym przez radnych i mieszkańców – zaznaczył.

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrała radna Małgorzata Gośniowska-Kola. - Doceniamy ogromną pracę nad Strategią. Jej wielkim mankamentem jest to, że mało się wyróżnia na tle innych strategii i powiela stwierdzenia dotyczące inwestycji kluczowych. Wszyscy jesteśmy za rozwojem województwa i dołożymy wszelkich starań, żeby tak było – podkreślała.

Radny Kazimierz Łatwiński prosił o powtórne rozpatrzenie wniosków. Jeden z nich dotyczył opracowania koncepcji drogi ekspresowe S3-bis, co pozwoli uniknąć obciążenia drogi S3. - Wytyczamy kierunek, że po realizacji harmonogramu budowy dróg w Polsce widzimy potrzebę rozwoju dróg ekspresowych w województwie i chcielibyśmy się dobrze przygotować – podkreślał. Kolejne uwagi dot. budowy linii kolejowej - łącznicy Kostrzyn-Szczecin. Poprawki zostały przyjęte.

Radny Zbigniew Kościk, który poinformował, że będzie głosował za przyjęciem tej Strategii, krytycznie odniósł się do języka użytego w dokumencie. - Nie podoba mi się tendencja do skrótów, które niewiele znaczą - wyjaśnił. Skrytykował także odniesienia do tożsamości oraz brak odniesień do polskości.

Radna Aleksandra Mrozek odniosła się do zapisów odnoszących się do obszaru turystyki. - Program rozwoju turystyki, konsultowany był ze środowiskiem turystycznymi. W nim zapisy, że turystyka to jeden z największych potencjałów regionu, że program obejmuje szereg działań, których realizacja pozwoli zbudować konkurencyjną branżę turystyczną, zachęci turystów do odwiedzin i zapewni integrację środowiska. Zapisane tam priorytety nie zostały zrealizowane w sposób satysfakcjonujący. Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie pojawiły się w nowym dokumencie – podkreślała.

Radny Bogusław Motowidełko wnioskował o uwzględnienie wniosku o poprawę żeglowności Odry i ujęcie w strategii wzmocnienie portu w Krośnie Odrz.

Radna Beata Kulczycka wnioskowała o wpisanie do Strategii zapisu transgranicznych ścieżkach rowerowych. Poprawka nie została przyjęta.

Członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak podkreślał, że Strategia wytycza cele i pokazuje możliwości. Odniósł się także do informacji dot. depopulacji regionu. Poinformował, że jeżeli chodzi o spadek liczby ludności jesteśmy w dole tabeli regionów. Podkreślał, że trend depopulacyjny dotyczy także Europy.

Ogółem zarząd przyjął 42 autopoprawki i 13 zapisów, które uzupełniają wcześniej przyjęte sformułowania. – Dziękuję radnym za złożenie tak dużej ilości wniosków oraz wspólną pracę – podsumowała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Zapisy w Strategii są otwarte i nie wykluczają realizacji żadnej ze zgłoszonych przez państwa inwestycji – dodała.

LUM


16 lutego 2021 10:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dziś w radiu"Zachód" był "otwarty mikrofon" gdzie prowadzacy, a stronniczy dziennikarz pytał o ocenę pracy samorządu, z Panią Polak jako Marszałek. Czy jej strategia oparta na swoim wojewodztwie i odpuszczanie współpracy z rzadem jest prawidłowa. Najwiekszy zaś bół, że nie ma współpracy z wojewodą z nadania. Krytyka jej prośby o pomoc od Niemiec była przeogromna. Zamiast szukać tu, w wojewodztwie , form pracy ponad partyjnej, każdy liczy, że pójdzie "wyżej" do warszawki na jakiś stołek. Dlatego mamy w wojewodztwie to samo co gdzie indziej. Fundusze unijne i bliska współpraca z Niemcami i wojewodztwem dolnośląskim, oplskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, pozwoli na nasze istnienie i jaki taki poziom życia. A gdyby ministrom się coś nie podobało można byłoby zarządać autonomii, jak Śląsk, gospodarczej. Wtedy byłby popłoch.
Gorzowiak niestety, 16.02.2021, 18:03, 83.21.34.133 ##

Jeszcze głupsza "strategia" jak ta wymyślona napisana na kolanie przrz gorzoskie elyty intelektualne radnych plebsu Gorzowa
Anonim_4851, 17.02.2021, 21:30, 37.248.158.67 ##

Uniwersytet lubuski. Z połączenia ajp w Gorzowie z Uz. Ale pierw to 1 trzeba by postawić na mogi tj stworzyć kilkanascie konkretnych kierunków studiów z perspektywami zawodowymi.

2. Mieszkania. Bufdowa tanich mieszkań jak te z tbs bloki przy Zbąszyńskiej

3. Sprowadzanie inwestorów do stref ekonomicznych ale takze rozwoj przedsiebiorczosci przez unijne dotacje na zakladanie biznesów.

4. Turystyka. Poprawa jakości kąpielisk. Pomosty atrakcje osrodki wypoczynkowe imprezy. Przykład Długiego, niewykorzystany potencjał Lubniewic. Kolonie itd
Przebudowa pomostów na Głebokim, rozbudowa basenów Słowianki.

W tej chwili nie ma żadnej oferty turystycznej ani powodów zeby mial "Niemiec"przyjechać chyba że na Polenmarkt na dziadoskie zakupy do Słubic.
Przebudowa nawierachni gieldy gorzowskiej i parkingow z toaletami i zapewnieniem dojazdów autobusowych. Bo do popenmarkt się unywa. Tam dowoza autokary.

Itd wierzcholek gory lodowej strategii przedstawiłem.

Wspolpraca transgraniczna pracowników. Agencje pracy prywatne.
Określenie poziomu wyludniania wsi i miasteczek powodow zostawania (nieruchomosc)
Rozwoj nowoczesnego rolnictwa z plantacjami i instytutami szkółkarskimi.
Warsztaty naprawcze samochodów dla nienieckojezycznego klienta w miasteczkach przygranicznych oferowanie usluf dentystycznych hipermarkety spozywcze.
Anonim_4851, 19.02.2021, 19:22, 37.248.153.42 ##

Pociag bezposr do Berlina. Ale z biletem kupowanym w Pl!bez przesiadki w kostrzynie i w obie strony. O dobrych godzinach.
Albo zepoić dobrze informacje bo nawet tego nie ma ani ulotek ani oferty p9 str niemieckiej chociazby na Hauptbahnhoff w Berlinie o tym ze jest tu jakis Gorzów i co tu jest (nosorozec plci meskiej o imienii Sfefania? We Wrocławiu) wydział promocji miasta Gorzów z kaleka intelektualną jako dyrą.
Anonim_4851, 19.02.2021, 19:29, 37.248.153.42 ##

Piszcie starannie= zrozumiale.

W obecnym klimacie dorywania się do koryta nic nie będzie. A wyborcy-ludzie mają wszystko gdzieś. Tylko wstrząs może im pomóc być prospołecznym. Jest totalny tumiwisizm i olewka. Mieszkancy nie widzą, bo sami tacy są, jak radni i władza, możliwosci zmian.
Gorzowiak niestety, 20.02.2021, 08:24, 83.21.34.133 ##

Bo ludzie sie nie interesują a media ich nie informują tylko zapraszaja gadające glowy do publikowania swoich przemyśleńto te gadające głowy tworzą komunikat dla miasta województwa politycy nie słuchają zwykłych ludzi tylko kształtują swoją świadomość na podst opinii jakiegos blogera
Anonim_4851, 20.02.2021, 10:42, 5.172.238.153 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Oscar" Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Zofia Kęska

ul. Władysława Jagiełły 9 m. 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 05 77
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Świat Drzwi" Piotr Kołodziejczak

ul. Kobylogórska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 92 23
branża: Drzwi <czytaj dalej>

Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
Pieśniarz-wędrowiec z Bledzewa
Na drugie listopadowe spotkanie Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła znaną ... <czytaj dalej>
Połączy Górczyn z Os. Europejskim
Za kilkanaście dni, 11 grudnia, ruszy komunikacja między Górczynem a ... <czytaj dalej>
Nadzieja w krwi pępowinowej
Krew pępowinowa pomoże dzieciom z porażeniem mózgowym. Pierwszy taki program ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
admin ego:
Piękne Arcos de la Frontera
Do pięknego Arcos de la Frontera podchodziliśmy dwukrotnie. Właściwie raz ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jerez de la Frontera
Jerez de la Frontera – jak wiele hiszpańskich miast – ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej